Studium mimo Oxbridge a Ivy League? Jdi svou vlastní cestou.

Oxford, Cambridge a Ivy League – to je klub nejznámějších světových univerzit se špičkovou úrovní výuky a výzkumu. Přednášky od laureátů Nobelovy ceny, absolventské proslovy od světových státníků, překrásné kampusy se staletými knihovnami obrostlými břečťanem. Jinými slovy, cíl a celoživotní sen mnoha studentů, kteří se v deseti tisících každý rok hlásí a doufají, že budou mezi několika stovkami vybraných. Co když ale právě tebe tento svět neláká a před jménem, prestiží a celosvětovou konkurencí typickou pro Ivy League dáváš přednost jiným možnostem?

Svůj vysněný obor můžeš najít na mnoha jiných univerzitách po celém světě. Jít svojí vlastní cestou a najít obor a univerzitu, která tě přiblíží k tvému cíli – ať už vidíš svou budoucnost ve vzdělávání, humanitární pomoci, technologiích, umění nebo ve vědě.

Kromě konkrétního oboru je pak důležité zvážit i místo studia – preferuješ malý kampus v blízkosti přírody, nebo život v dynamické metropoli? S univerzitou si totiž nevybíráš jenom semestrální kurzy, ale i prostředí a životní styl – včetně třeba jídla – ať už je to na rok, nebo na několik let.

Pokud ještě váháš, v současné jaksi paralyzované době vzniká prostor pro každého si tyto věci promyslet a najít svou vlastní cestu. Jak se s touto volbou vypořádali vybraní stipendisté Bakala Foundation?

 

Přírodní vědy

Nespočet podoborů a specializací v rámci Natural Sciences najdeš i mimo brány kolejí Oxfordu a Cambridge v bakalářském i magisterském studiu. Třeba londýnská University College London nabízí zajímavé přírodovědné obory, o čemž ví své celá řada našich stipendistů. Zatímco Jan Blaha studuje obor Molecular Biology, Tereza Kačerová si vybrala Biomedical Sciences a Karel Kieslich absolvoval magisterský obor Cognitive Neuroscience. Co do počtu studentů je UCL největší britskou univerzitou sídlící v centrální části Londýna Bloomsbury.

Další londýnská univerzita Imperial College London je často cílem talentovaných zájemců o fyziku. Kampus v londýnské čtvrti Kensington je místem studia Michaely Flegrové v oboru Physics, Daniela Pajera, který si vybral specializaci Physics with Theoretical Physics, nebo Filipa Novotného, který započal studium fyziky na ICL loni po maturitě na jihlavském gymnáziu.

Kvalitní studium se zde spojuje s neopakovatelnou zkušeností života v Londýně – nesmírně dynamického a různorodého města, které člověk může v různých situacích milovat i nenávidět (v závislosti na počasí nebo aktuálním zpoždění vlaků). Co do typického britského jídla, má snad jedinou výhodu – je obohacené o stovky kulinářských tradic importovaných z cizích zemí, což dělá z Británie místo, kde si k večeři můžeš dát úplně všechno (tedy alespoň doposud).

Přírodní vědy a příbuzné obory je ale možné v angličtině studovat na stovkách univerzit po celém světě. Pokud tě londýnský „hustle“ neláká, můžeš zkusit scotch pie jako Renata Chalupská, která studuje Molecular and Cellular Biology na Univeristy of Glasgow. Ve Skotsku totiž také není nouze o různé stáže a zapojení do praxe již během studia. Nebo se třeba můžeš vydat na opačnou stranu zeměkoule – na Nový Zéland, kde obor Marine Biology vystudoval stipendista Simon Havas na Bay of Plenty Polytechnic a University of Waikato. Je libo kiwi burger?

 

Technologie, inženýrství a architektura

Umělá inteligence, strojové učení, strojní inženýrství nebo architektura a městské plánování – zahraniční univerzity nabízejí nespočet technických oborů, a to ve spojení s lokalitami, kde najdeš množství zajímavých stáží, projektů a skvělého místního jídla.

Stipendistka Michaela Mrázková letos dokončí studium v oboru Artificial Intelligence na University of Groningen v Nizozemsku. Do Groningenu ji přivedla snaha specializovat se v tomto oboru již během bakalářského studia. Aktuálně se podílí nebo vede několik zajímavých projektů v oblasti AI a digitalizace zdravotnictví. Za svůj přínos minulý rok získala ocenění AI Awards v kategorii Student roku. Nutno dodat, že v Nizozemsku jako bonus k prvotřídnímu vzdělání získala neomezený přísun vaflí a vynikajících sýrů.

Další možností získat kvalitní technické vzdělání je Dánsko, země karbanátků, typická vysokou spokojeností obyvatel a kvalitou životního prostředí. Třeba Jakub Tětek studuje v Kodani prvním rokem magisterský obor Computer Science na University of Copenhagen pod vedením profesora Mikkela Thorupa.

Vysoce prestižní bránou do světa výzkumu a potažmo soukromé sféry v oblasti technologií je jednoznačně Švýcarsko s bonusem prvotřídní čokolády a sýrů. Světoznámou je ETH Zürich, univerzita s množstvím technických oborů napříč fakultami a instituty. Nadace podpořila již pět stipendistů ve studiu na ETH. Jedním z nich je Jan Petřík, původem z Vrchlabí, který studuje magisterský obor Mechanical Engineering. Při studiu zvládl mimo jiné zajímavou stáž v Microsoftu se specializací na programování hloubkových map.

Dalším z mimořádně zajímavých směrů na studium a výzkum je architektura a městské plánování. Stipendistka Dominika Demlová studovala architekturu a sbírala zkušenosti na Architectural Association in London a potažmo na University of Tokyo v Japonsku. Japonský kulturní šok v pozitivním i negativním smyslu skvěle popsala na semináři pro zájemce o studium architektury v našem Student Hubu (nejednalo se jen o sushi a fakt, že Japonci používají u jídla neuvěřitelné množství separátních mističek). Kromě Japonska lze špičkové architektonické obory s přesahem do praxe najít i v dalších metropolích, zejména v západní Evropě, USA nebo Číně.

 

Společenské vědy

I kvalitní studium v oblasti společenských věd najdeš na mnoha univerzitách mimo Ivy League nebo Oxbridge. Třeba na University of Amsterdam naše stipendistka Edita Chvojková studuje program Research Master in Psychology, kde se věnuje mimo jiné vývoji diagnostických technik pro psychologickou praxi (holandské sýry a vafle zde jistě stojí také za zmínku). Psychologii lze studovat také v Británii – na University of Nottingham ji vystudovala třeba Marie Salomonová, která pak spoluzaložila organizaci Nevypusť duši a nedávno se umístila ve výběru Forbes 30 pod 30.

Metropolitnímu prostředí Londýna s množstvím prestižních organizací a stáží dal přednost Marek Bičan, který studuje britskou politiku v programu Politics and Contemporary History na King’s College London. Markovy komentáře k současné politické situaci v Británii se pravidelně objevují v médiích.

Londýn také nabízí skvělý program zaměřený na vzdělávání – Education Studies na University College London. Letos tento program dokončí Štěpán Kment, který během studia absolvoval také Erasmus v Helsinkách a odvádí skvělou práci v oblasti vzdělávání, mimo jiné v organizaci EduIn.

I Francie je z pohledu společenských věd – a gastronomie – mimořádně zajímavou volbou. Aktuálním tématům v rámci programu Economics se věnuje Štěpán Záškolný ve svém bakalářském studiu na Sciences Po v Paříži. Viktorie Nováková na stejné univerzitě studuje obor International Security se zaměřením na Blízký východ. Společenskovědní obory na Sciences Po typicky nabízejí flexibilní organizaci studia se zahrnutím stáží a praxe v relevantních institucích, což absolventům otevírá další možnosti do budoucna. To vše s bonusem čerstvých máslových croissantů.

 

Umění

New York a Londýn jsou světovými metropolemi v mnoha ohledech – výrazně to platí na poli umění a tedy i špičkových uměleckých oborů na univerzitách. Kristýna Kůstková, která zpívala v dubnu 2018 po boku Adama Plachetky a má na kontě množství pěveckých ocenění a úspěchů, studuje magisterský obor Classical Voice na Mannes School of Music v New Yorku.

Město, které nikdy nespí a kde podobně jako v Londýně najdeš jídlo od výmyslu světa, je také světovým centrem herectví. Rodák z Velkých Popovic Ronald Prokeš rozvíjí své herecké techniky v oboru Graduate Acting na Tisch School of the Arts patřící pod New York University, kam se dostal jako první Čech. Ronald má na kontě množství divadelních projektů po celém světě, jako například inscenaci Racek v produkci NYU.

Světovou metropolí v oblasti umění je bezesporu i Londýn. Možnosti rozvíjet umělecký talent a kariéru přivedly do britského hlavního města Petra Sedláka, původem z Jihlavy. Petr studuje třetím rokem hru na fagot na Royal College of Music, kde si pochvaluje možnost setkávat a učit se od světoznámých umělců a dirigentů. Kromě jiného si zahrál v orchestrální akademii English National Opera, BBC Symphony Orchestra nebo Royal Philharmonic Orchestra.

Londýn je také centrem mnoha uměleckých asociací, světoznámých galerií a muzeí. Lze tam najít také špičkové školy a instituce zaměřené na grafickou tvorbu. Stipendistka Anna Niklová studuje prvním rokem magisterský obor Graphic Communication Design na University of the Arts London, kde se zabývá kromě jiného technikami ilustrace.

Umělecké školy a instituty často nabízejí kvalitní studijní programy pod hlavičkou univerzit ve světových metropolích. Kromě výuky a uměleckého vedení na světové úrovni tak studenti získají neopakovatelné zkušenosti, přátelství a kontakty na celý život.

 

Je libo vafle, karbanátek nebo sushi?

Během 10 let existence programu Scholarship již Bakala Foundation finančně podpořila 155 studentů na 48 univerzitách po celém světě, kteří si svou cestu ke kvalitnímu vzdělání vybrali sami. Mnozí z nich dali přednost oborům a univerzitám mimo kluby Oxbridge a Ivy League a daří se jim skvěle.

Neváhej a začni i ty psát svůj vlastní příběh.

 

Finanční podporu pro svá studia můžeš získat díky programu Scholarship – letos přijímáme přihlášky do 20. dubna.

Více informací o všech našich stipendistech najdeš na webu.

#bakalascholar