Program Journey: Journalism Bootcamp je desetidenní intenzivní kurz žurnalistiky určený pro české i zahraniční studenty. Šestý ročník Journey proběhl v Praze v termínu 5. – 15. srpna 2021.

Přihlášky do sedmého ročníku Journey budeme otevírat na jaře 2022.

 

O programu

Program Journey je zaměřen na předávání praktických dovedností, které aspirujícím novinářům z celého světa pomáhají v dalším kariérním rozvoji. Zájemcům nabízí jedinečnou možnost seznámit se prostřednictvím interaktivních seminářů, workshopů a praktických cvičení s nejnovějšími metodami a trendy mediální práce.

Kurz probíhá pod vedením špičkových profesionálů z renomovaných médií a agentur. V minulosti jsme přivítali lektory z BBC, Bloomberg, CNN, New York Times, ProPublica, Reuters, Storyful, Mashable.com nebo Wall Street Journal a mezi nimi několik vítězů Pulitzerovy ceny, například Seymoura Hershe, Jesse Eisingera, Charlese Ornsteina nebo Tracy Weber.

 

Foto: Eva Kořínková, Ondřej Besperát


Cíle programu

Program Journey si dává za cíl seznámit studenty se standardy a příklady nejlepší praxe moderní soudobé novinařiny. Studenti mají příležitost diskutovat nejaktuálnější témata během workshopů a otestovat svoje schopnosti a dovednosti během praktických cvičení pod vedením zkušených redaktorů. Součástí praktických cvičení je vyslání účastníků kurzu na dva dny do centra Prahy, kde musí při dodržení specifických termínů vytvářet reportáže a přinášet zprávy z terénu v reálném čase. Studenti se během kurzu naučí jak vyhledávat data, analyzovat je,  psát a sebevědomě prezentovat vlastní obsah reportáží s ohledem na dodržování striktních etických norem.


Je Journey právě pro Tebe? Hledáme…

 • Studenty žurnalistiky a mediálních studií s velkým zájmem o novinářskou práci, kteří dokončili alespoň dva semestry vysokoškolského/vyššího odborného vzdělání;
 • studenty podobných oborů, kteří mají zkušenosti s prací novináře a mají silnou motivaci se v tomto oboru dále rozvíjet;
 • uchazeče z následujících zemí: Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Velká Británie, USA.

Jaké dovednosti se na Journey naučíš?

 • Sbírat a analyzovat data organizovaně, plánovaně a včas;
 • identifikovat, rozvíjet a efektivně využívat zdroje;
 • orientovat se na sociálních sítích a ověřovat pravost informací sdílených na sociálních sítích;
 • přinášet zprávy z terénu v reálném čase;
 • spolupracovat s redaktorem a psát delší ucelené články.

Výsledkem Tvé účasti na Journey bude následující:

 • Vytvoříš psané i audiovizuální reportáže pro online i offline prezentaci obsahu;
 • naučíš se psát reportáže v přísných termínech;
 • budeš pracovat na zadaném tématu pod vedením zkušených novinářů a redaktorů;
 • naučíš se identifikovat nejdůležitější aspekty sběru dat a jejich analýzy, investigativních postupů a kompilace reportáží.

Z Journey si odneseš…

 • Zkušenost s vytvářením delších reportáží včetně začlenění vizuálních komponentů;
 • zkušenost s přinášením zpráv a reportováním v reálném čase v cizí zemi;
 • větší znalost novinářské etiky a lepší osvojení základních principů novinářské práce;
 • nové kontakty s různorodým týmem přednášejících a mladými žurnalisty ze všech koutů světa.


Praktické informace

Studenti přijatí do programu obdrží plné stipendium pokrývající náklady spojené s účastí v kurzu včetně nákladů na cestu do Prahy, stravu a ubytování, případné vízové poplatky a studijní materiály.

Podrobnější informace o podmínkách pro přijetí do programu naleznete přímo v online přihlášce. Přihlášku je nutné vyplnit v anglickém jazyce, který je pracovním jazykem celého kurzu. Veškeré další informace jsou k dispozici pouze v anglickém jazyce.


Předešlé ročníky

 

Přihláška

Přihlášky na Journey 2021 jsou nyní uzavřeny.

Online přihláška

Často kladené otázky

What will I be asked to do, if accepted into the program?

Omlouváme se, tento článek je dostupný pouze v angličtina.

Fellows selected into the program will be asked to actively participate in all the workshops and exercises and to hand in an individual journalistic project – a report on a given subject that each fellow will work on under the tutelage of Journey Program’s Mentor. Proposal of the project is a part of the online application and is explained in more detail there.

The length of the final submission should be between 800 – 1000 words. The deadline for the final project submission will be approximately three weeks after the end of the bootcamp. Submissions will be evaluated by independent jury and the best works will be rewarded.

When and where will the summer school be taking place?

Omlouváme se, tento článek je dostupný pouze v angličtina.

The Journey: Journalism Bootcamp will be taking place at the beautiful Vila Grébovka, where both accommodation and most of the seminars will be provided. The villa is located near the historic centre of Prague, Czech Republic. Participants will be arriving through August 5 and departing on August 15, 2021.

Who receives the scholarship and what does the scholarship cover?

Omlouváme se, tento článek je dostupný pouze v angličtina.

Every applicant accepted into the program will receive a full scholarship from the foundation. The scholarship covers board and accommodation for the duration of the summer camp, travel expenses such as return flight tickets or bus or train tickets to Prague, transfer within Prague to and from the accommodation facilities upon arrival and departure and all study materials needed during the course.