Journey: Journalism Bootcamp

Staňte se špičkovými novináři na mezinárodní letní škole.
Přihlášky do 9. ročníku otevřeme v březnu 2024.

O programu Journey

Jste nadšenými studenty žurnalistiky a chcete posunout své dovednosti na vyšší level? Rádi píšete a sníte o kariéře v médiích? Přihlaste se na mezinárodní letní školu Journey a získejte plné stipendium, které pokryje vaše výdaje spojené s účastí!
Desetidenní intenzivní kurz Journey nabízí jedinečnou možnost seznámit se prostřednictvím seminářů, workshopů a praktických cvičení s nejnovějšími metodami a trendy mediální práce.
Tento žurnalistický program probíhá pod vedením špičkových profesionálů z renomovaných světových médií a agentur jako jsou CNN, The New Yorker, Bloomberg, Reuters, Associated Press a další. Mezi lektory jsou i držitelé prestižní Pulitzerovy ceny.

Učte se od těch nejlepších v oboru, získejte praktické dovednosti, vybudujte si mezinárodní síť profesních kontaktů a staňte se skvělými novináři.

Pro koho je program určen?

 • Pro studenty žurnalistiky a mediálních studií, kteří dokončili alespoň dva semestry vysokoškolského/vyššího odborného vzdělání a mají vážný zájem o novinářskou práci.
 • Pro studenty jiných oborů, mají-li zkušenost s prací novináře nebo prokáží-li silnou motivaci stát se novinářem/ novinářkou.
 • Pro zájemce s plynulou znalostí anglického jazyka.
Pro uchazeče z následujících zemí:
 • Česká republika
 • Slovensko
 • Bulharsko
 • Gruzie
 • Maďarsko
 • Moldavsko
 • Polsko
 • Rumunsko
 • Ukrajina
 • Bosna a Hercegovina
 • Srbsko
 • Velká Británie
 • USA

Co absolvováním získáte?

 • Seznámíte se s aktuálními trendy a příklady nejlepší praxe moderní novinařiny;
 • získáte praktické zkušenosti s vytvářením delších reportáží (včetně začlenění vizuálních komponentů);
 • rozšířenou znalost novinářské etiky i lepší osvojení základních principů novinářské práce;
 • schopnost přinášet zprávy z terénu v reálném čase i v cizí zemi, vytvářet psané i audiovizuální reportáže pro online i offline;
 • zkušenost s prací na zadaných tématech pod vedením zkušených novinářů a redaktorů;
 • schopnost sbírat a analyzovat data organizovaně, plánovaně a včas, stejně jako identifikovat, rozvíjet a efektivně využívat zdroje;
 • prezentovat vlastní obsah reportáží s ohledem na dodržování striktních etických norem;
 • naučíte se investigativní postupy a kompilace reportáží;
 • seznámíte se s ověřováním pravosti informací sdílených na sociálních sítích.

Aktuální ročník

Osmý ročník proběhl v termínu 5. – 15. srpna 2023 v Praze.
Přihlášky do nadcházejícího ročníku Journey otevřeme v březnu 2024.
Harmonogram
Začátek března
Otevření přihlášek. Přihlášky se vyplňují online v anglickém jazyce.
Začátek května
Uzavření přihlášek. Online přihlášku je nutno dokončit a odeslat nejpozději do termínu uzávěrky, 23:59 (CET). Přihlášky přijaté po termínu nebo neúplné přihlášky nebudou zařazeny do výběru.
Konec května
Z přijatých přihlášek splňujících všechna kritéria vybere odborná komise účastníky programu. Účastníky budeme kontaktovat nejpozději do 31. 5. a následně s nimi komunikovat logistické detaily jejich účasti.
Srpen
Termín konání Journey. Studenti, které do programu přijmeme, obdrží od nadace Bakala Foundation plné stipendium pokrývající náklady spojené s účastí v kurzu včetně nákladů na cestu do Prahy, stravu a ubytování, studijní materiály i případné vízové poplatky.
Září
Účastníci odevzdávají závěrečný projekt – individuální reportáž, která vznikla v průběhu Journey za podpory mentorů. (Bližší informace o projektu viz online přihláška)

Jak Journey probíhá?

Podívejte se na naše video a zjistěte, proč si studenti nemohou Journey vynachválit a lektoři ze světových médií se sem každý rok rádi vrací.

Přednášející programu Journey 2023

Kenan Aliyev
Kenan Aliyev
Kenan Aliyev
Independent Expert
Greg C Bruno
Greg C Bruno
Greg C Bruno
Independent Expert
Paul Casciato
Paul Casciato
Paul Casciato
University of Cambridge
Jeremy Druker
Jeremy Druker
Jeremy Druker
Transitions
Adam Entous
Adam Entous
Adam Entous
The New York Times
Tyler Foggatt
Tyler Foggatt
Tyler Foggatt
The New Yorker
Petr David Josek
Petr David Josek
Petr David Josek
The Associated Press
Michael Kahn
Michael Kahn
Michael Kahn
Reuters
Evan Perez
Evan Perez
Evan Perez
CNN
Brenna Smith
Brenna Smith
Brenna Smith
The Baltimore Banner
Matt Stearns
Matt Stearns
Matt Stearns
UnitedHealth Group
Michael Winfrey
Michael Winfrey
Michael Winfrey
Bloomberg

Journey v číslech

8
8
ročníků programu
163
163
absolventů a absolventek
17
17
zemí světa
8
8
ročníků programu
163
163
absolventů a absolventek
17
17
zemí světa

Absolventi Journey

Materiály z předchozích ročníků

Otázky a odpovědi

Kdo se může do programu přihlásit?
Aby se uchazeč mohl do programu přihlásit, musí splňovat následující kritéria:
Být občanem jedné z následujících zemí: Bosny a Hercegoviny, Bulharska, České republiky, Gruzie, Moldavska, Maďarska, Polska, Srbska, Slovenska, Rumunska, Ukrajiny, Spojeného království nebo Spojených států amerických. Aktuální místo pobytu není při výběru rozhodující, nicméně nadace není povinna plně pokrýt vaše cestovní náklady, pokud hodláte do České republiky cestovat z jiné destinace, než je země, jejíž občanství máte.
Uchazeč musí být v současné době zapsán na vysoké škole, studovat žurnalistiku, mediální studia nebo úzce související obor (případně jiný obor, pokud má zkušenosti s prací novináře nebo pokud prokáže silnou motivaci stát se novinářem) a do srpna 2023 absolvovat alespoň dva semestry denního studia. Způsobilí jsou i studenti, kteří jsou v současné době zapsáni a ukončí studium před srpnem 2023.
Uchazeči musí mít velmi dobrou znalost anglického jazyka.
Jaké stipendium úspěšní uchazeči získají a co přesně zahrnuje?
Každý uchazeč přijatý do programu obdrží od nadace stipendium v plné výši. Stipendium pokrývá ubytování a stravu po dobu trvání letní školy, cestovní náklady, jako jsou zpáteční letenky nebo jízdenky na autobus či vlak do Prahy, dopravu v rámci Prahy na místo ubytování a zpět při příjezdu a odjezdu, a veškeré studijní materiály potřebné během kurzu.
Kdy a kde se bude letní škola konat?
Journey: Bootcamp žurnalistiky se tradičně koná v Praze v krásné vile Grébovka, kde je zajištěno ubytování a probíhají zde semináře. Vila se nachází na Praze 2 – Vinohrady, nedaleko historického centra. Devátý ročník Journey se bude konat v termínu 3. - 12. srpna 2024.
Co se očekává od účastníků, kteří jsou přijati do programu?
Od stipendistů vybraných do programu se bude vyžadovat aktivní účast na všech workshopech a cvičeních, ale i odevzdání individuálního novinářského projektu - reportáže na dané téma, kterou každý účastník zpracuje pod vedením mentora programu Journey. Návrh projektu je součástí online přihlášky a je tam podrobněji vysvětlen.
Délka závěrečného příspěvku by se měla pohybovat mezi 800 a 1000 slovy. Termín pro předložení závěrečného projektu bude přibližně tři týdny po skončení bootcampu. Odevzdané práce bude hodnotit nezávislá porota a nejlepší práce budou odměněny.

Kontakt

Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám. Rádi vám poradíme a odpovíme na všechny otázky týkající se programu Journey. 
Petra Judová
Petra Judová
Programová manažerka