Program Journey: Journalism Bootcamp je desetidenní intenzivní kurz žurnalistiky určený pro české i zahraniční studenty. Osmý ročník Journey proběhne v Praze v termínu 5.-15. srpna 2023.

 

ONLINE PŘIHLÁŠKA

 Přihlášky jsou nyní otevřené. Uzávěrka: 7. května 2023.

 

Jste nadšenými studenty žurnalistiky a chcete posunout své dovednosti na vyšší level? Přihlaste se na mezinárodní letní školu Journey a získejte plné stipendium, které pokryje vaše výdaje spojené s účastí!

 

 

O programu

Žurnalistický program Journey je zaměřen na předávání praktických dovedností, které aspirujícím novinářům pomáhají v dalším kariérním rozvoji. Zájemcům nabízí jedinečnou možnost seznámit se prostřednictvím seminářů, workshopů a praktických cvičení s nejnovějšími metodami a trendy mediální práce, vybudovat si mezinárodní síť profesních kontaktů a učit se od těch nejlepších v oboru.

Kurz probíhá pod vedením špičkových profesionálů z renomovaných světových médií a agentur jako jsou CNN, The New Yorker, Bloomberg, Reuters, Associated Press a další. Mezi lektory jsou i držitelé prestižní Pulitzerovy ceny.

 

 

Pro koho je program Journey určen?

 • Pro studenty žurnalistiky a mediálních studií, kteří dokončili alespoň dva semestry vysokoškolského / vyššího odborného vzdělání a mají vážný zájem o novinářskou práci.
 • Pro studenty jiných oborů, mají-li zkušenost s prací novináře nebo prokáží-li silnou motivaci stát se novinářem/ novinářkou.
 • Pro uchazeče z následujících zemí: Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Gruzie, Maďarsko, Moldavsko, Polsko, Rumunsko, Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Velká Británie, USA.
 • Pro studenty s plynulou znalostí anglického jazyka.

 

Co absolvováním Journey získáte?

 • Seznámíte se s aktuálními trendy a příklady nejlepší praxe moderní novinařiny;
 • získáte praktické zkušenosti s vytvářením delších reportáží (včetně začlenění vizuálních komponentů);
 • rozšířenou znalost novinářské etiky i lepší osvojení základních principů novinářské práce;
 • schopnost přinášet zprávy z terénu v reálném čase i v cizí zemi, vytvářet psané i audiovizuální reportáže pro online i offline;
 • zkušenost s prací na zadaných tématech pod vedením zkušených novinářů a redaktorů;
 • schopnost sbírat a analyzovat data organizovaně, plánovaně a včas, stejně jako identifikovat, rozvíjet a efektivně využívat zdroje;
 • prezentovat vlastní obsah reportáží s ohledem na dodržování striktních etických norem;
 • naučíte se investigativní postupy a kompilace reportáží;
 • seznámíte se s ověřováním pravosti informací sdílených na sociálních sítích.

 

Foto: Eva Kořínková, Ondřej Besperát

 

Co je dobré vědět?

 • Z přijatých přihlášek splňujících všechna kritéria vybere účastníky odborná komise. Vybrané účastníky budeme informovat nejpozději do 31. 5. 2023 a následně s nimi komunikovat logistické detaily jejich účasti.
 • Studenti, které do programu přijmeme, obdrží od nadace Bakala Foundation plné stipendium pokrývající náklady spojené s účastí v kurzu včetně nákladů na cestu do Prahy, stravu a ubytování, studijní materiály i případné vízové poplatky.
 • Podrobnější informace o podmínkách pro přijetí do programu naleznete přímo v online přihlášce.
 • Přihlášku je nutné vyplnit v anglickém jazyce, který je pracovním jazykem celého kurzu.
 • Uzávěrka online přihlášek pro osmý ročník je 7. května 2023 v 23:59 (CET). Přihlášky přijaté po tomto termínu nebo neúplné přihlášky nebudou zařazeny do výběru.

 

Jak vypadaly předešlé ročníky Journey?

Přihláška

Přihlášky na Journey 2023 jsou nyní otevřeny. Uzávěrka: 7. května 2023.

Online přihláška

Absolventi Journey

Více o našich studentech

Často kladené otázky

What will I be asked to do, if accepted into the program?

Fellows selected into the program will be asked to actively participate in all the workshops and exercises and to hand in an individual journalistic project – a report on a given subject that each fellow will work on under the tutelage of Journey Program’s Mentor. The project proposal is a part of the online application and is explained in more detail there.

The length of the final submission should be between 800 and 1000 words. The deadline for the final project submission will be approximately three weeks after the end of the bootcamp. Submissions will be evaluated by an independent jury and the best works will be rewarded.

When and where will the summer school be taking place?

The Journey: Journalism Bootcamp will be taking place at the beautiful Vila Grébovka, where both accommodation and most of the seminars will be provided. The villa is located near the historic centre of Prague, Czech Republic. Participants will arrive on August 5 and depart on August 15, 2023.

Who receives the scholarship and what does the scholarship cover?

Every applicant accepted into the program will receive a full scholarship from the foundation. The scholarship covers accommodation and meals for the duration of the summer camp, travel expenses such as return flight tickets or bus or train tickets to Prague, transfer within Prague to and from the accommodation facilities upon arrival and departure, and all study materials needed during the course.