Chceš si vyzkoušet studium na americké nebo britské střední škole? Chceš poznat život v jiné zemi a zlepšit si angličtinu? Přihlas se do stipendijního programu ASSIST & HMC, který umožňuje nadaným a motivovaným středoškolákům studovat rok v USA nebo dva roky ve Velké Británii. Zařaď se mezi více než 290 úspěšných stipendistů, z nichž mnozí pokračovali ve studiu na prestižních zahraničních univerzitách.

 

POZOR: Příjem přihlášek byl uzavřen 10. 12. 2020
Další ročník budeme otevírat opět za rok.

 

Komu je stipendium určeno?

  • Studentům 1. a 2. ročníku středních škol v ČR s dobrou znalostí angličtiny a velmi dobrými školními výsledky (do programu Davis Scholarship se mohou hlásit i studenti 9. ročníku základní školy);
  • zájemcům o roční nebo dvouleté studium na prestižních zahraničních středních školách v USA a Velké Británii;
  • nadaným, motivovaným a samostatným studentům, kteří se snadno přizpůsobí novému prostředí v zahraničí.

 

 

Typy stipendií

Roční pobyt v USA

Ve spolupráci s asociací ASSIST – American Secondary Schools for International Students and Teachers, která sdružuje přes 80 soukromých amerických škol, nabízíme roční stipendijní pobyty na soukromých středních školách v USA. Školné, stravování a ubytování na školní koleji nebo v hostitelské rodině je plně hrazeno ze stipendia, rodina studenta hradí administrativní poplatek organizaci ASSIST, náklady na dopravu, vízum, pojištění a kapesné.


Dvouletý pobyt ve Velké Británii

Prostřednictvím sítě HMC – Headmasters’ & Headmistresses’ Conference nabízíme dvouleté stipendijní pobyty na prestižních soukromých školách ve Velké Británii. HMC je nejstarším sdružením ředitelů britských nezávislých škol, které bylo založeno v roce 1869 a sdružuje 243 škol. Náklady na školné, ubytování a stravování jsou plně hrazeny ze stipendia, rodina studenta hradí poplatek partnerské organizaci a cestovní náklady.


Stipendium Davis International Scholars 

Tento program nabízí dvou až tříleté stipendium v USA na jedné ze šesti pilotních středních škol sítě ASSIST, které je ukončeno závěrečnou maturitní zkouškou. O toto stipendium se mohou ucházet studenti 9. ročníku základní školy a 1. ročníku střední školy. V případě dalšího studia na americké univerzitě má student možnost získat po dobu dalších pěti let každoročně podporu ve výši 25 000 dolarů. Program je přednostně nabízen studentům z rodin s nižším příjmem.

 

 

Průběh výběrového řízení

Po vyplnění online přihlášky a zaslání požadovaných dokumentů jsou všichni uchazeči pozváni k jazykovým testům. Uchazeči s nejlepším výsledkem z testů postupují k pohovorům se zástupci organizací ASSIST, HMC a jednotlivých škol. Na základě pohovorů obdrží vybraní stipendisté nabídku studia na střední škole v USA nebo Velké Británii s ohledem na jejich preferenci uvedenou v přihlášce.


Časový harmonogram

22. října: vyhlášení nového ročníku, otevření online přihlášky
23. listopadu: přednáška pro zájemce o program (viz níže)
10. prosince: termín odevzdání přihlášky, jazykové testy
22. prosince: termín pro dokončení online jazykových testů
14.-15. ledna: online pohovory se žadateli o stipendium ASSIST
17.-18. ledna: online pohovory se žadateli o stipendium HMC
Březen: vyrozumění uchazečů o výsledcích

Online přednášky o studiu v zahraničí

JIŽ PROBĚHLO:

23. 11.   Info webinář: Jak se dostat na SŠ do USA či Británie se stipendii ASSIST & HMC (No. II)

25. 11.  Živý chat – Stipendia ASSIST & HMC

Celý program Student Hubu najdete zde a na Facebooku.

Výběrové řízení 2021/2022 - přijímání přihlášek uzavřeno!

Informace k výběrovému řízení pro akademický rok 2021/2022:

Na co se můžeš těšit?

 

Často kladené otázky

Máme s rodiči povolení k trvalému pobytu v ČR. Mohu se zúčastnit konkurzu?

Ne, program je vypsán pouze pro občany České republiky.

Studuji 3. ročník střední školy, v příštím roce maturuji. Mohu se zúčastnit konkurzu?

Ne. Bohužel nesplňujete jeden ze základních požadavků, program není určen pro studenty, kteří by v době pobytu navštěvovali maturitní ročník. Je to požadavek zahraničních partnerů.

Proč se mohou o stipendium ve Velké Británii ucházet jen studenti, kterým k 1. 9. není více než 17 let a 6 měsíců?

Důvodem je skutečnost, že povinná školní docházka v Británii začíná již v pěti letech. Je potřeba se na problém dívat z pohledu škol, respektive ubytování na internátě, stipendia jsou nabízena do předmaturitních ročníků. Pokud jste měli odklad a nastoupili jste do školy v sedmi letech, mohl by pro vás být velký věkový rozdíl mezi vámi a spolužáky nepříjemný. Věk 17 let a 6 měsíců se vztahuje k datu narození 1. 3., nicméně pokud jste narozeni v lednu či v únoru, připouští partneři, že se o stipendium ucházet můžete. V případě, že postoupíte na pohovory, bude na posouzení toho, kdo pohovory povede, zda by v konkrétním případě mohli zvážit výjimku.

Na loňském vysvědčení jsem měl/a nedostatečnou z matematiky. Mohu se zúčastnit konkurzu?

Účast v konkurzu není podmíněna průměrem prospěchu, nevylučujeme tedy ani studenty s horším průměrem nebo nedostatečnou na vysvědčení. Je však nutné upozornit, že je to pro pohovory velká nevýhoda, protože akademické výsledky jsou důležitým faktorem pro výběr. Jsou-li dva kandidáti na stejné úrovni, může být lepší akademický výsledek rozhodujícím kritériem.