Michaela Bakala

Michaela Bakala má bohaté podnikatelské i manažerské zkušenosti, podílí se na správě rodinných aktivit a investic, nejvíce sil však nyní věnuje dobročinnosti. Mezi filantropické oblasti, které jsou jí nejbližší, patří podpora vzdělávání, rozvoj demokratické společnosti a role žen ve společnosti. Žije dnes s manželem a čtyřmi dětmi v Berkeley v Kalifornii a studuje magisterské studium Counseling Psychology na the Wright Institute.
Michaela vystudovala filmovou a televizní produkci. Po studiích se ujala řízení PR a komunikace velké průmyslové společnosti a následně se stala vedoucí tiskového oddělení Občanské demokratické strany (ODS). Následně založila vlastní PR agenturu a soutěž krásy pod značkou Česká Miss, kterou deset let vedla a spoluvlastnila. Později se v různých pozicích podílela na správě rodinných investic v USA, Švýcarsku, Jižní Africe, v České republice a dalších zemích světa.
V současné době se Michaela vedle studia psychologie soustředí na rozvoj filantropických aktivit rodiny, především jako předsedkyně správní rady Bakala Foundation sídlící v Praze. Aktivně se zapojuje do jednotlivých programů nadace podporujících vzdělání mladých, talentovaných lidí a pečujících o hodnoty moderní demokracie, mimo jiné jako členka poroty vybírající každým rokem nové stipendisty vlajkového programu Scholarship.
Bakalovi se podíleli na založení Knihovny Václava Havla v Praze a již dvacet let jsou jejím strategickým partnerem i hlavním finančním podporovatelem. Michaela byla dvanáct let členkou její správní rady, od června 2023 je součástí poradního výboru. Díky této podpoře se podařilo vybudovat renomovanou a dobře etablovanou instituci, díky níž zůstává odkaz Václava Havla živý a mladá generace má možnost seznámit se s jeho pohledem na demokratické hodnoty a moderní dějiny. Stejně Michaela podporuje aktivity Nadace Fredericka W. de Klerka v Jihoafrické republice, kde rovněž působí ve správní radě. Tato celosvětově proslulá instituce propaguje demokracii, svobodu a lidská práva v Jihoafrické republice a připomíná jihoafrickou ústavu prostřednictvím odkazu bývalého prezidenta a nositele Nobelovy ceny míru Frederika Willema de Klerka.
TOP ženy Česka 2020 s Evou Jiřičnou
Spolu s manželem stála také u otevření středoevropské pobočky amerického Aspen Institutu v Praze. Na dalším směřování Aspen Institute Central Europe se Michaela nyní podílí v roli členky dozorčí rady.
Posláním Michaely je i podpora žen v hledání vlastní cesty k úspěchu. Je patronkou projektu Top ženy Česka, který oceňuje významné ženy veřejné i soukromé sféry v České republice a tím ostatní inspiruje k odvaze.

Fotografie ke stažení