Podporujeme

Přejeme Knihovně Václava Havla k jejímu 20. výročí

20. června 2024
Ve čtvrtek 13. června 2024 se v Královské zahradě Pražského hradu pod názvem (Za)hradní slavnost uskutečnila oslava dvacátých narozenin Knihovny Václava Havla. Popřát organizaci k výročí přišla i Michaela Bakala, předsedkyně Poradního výboru Knihovny, která je od počátku spolu s manželem Zdeňkem strategickým partnerem a hlavním finančním podporovatelem Knihovny.
Na oslavy do Královské zahrady na Pražském hradě přišli přátelé a podporovatelé knihovny, ale také široká veřejnost. Všechny hosty celý den čekal pestrý program namíchaný z divadelních představení, koncertů, diskusí, čtení, foto show či výstav.
Již dvacet let existuje na mapě místo, kde se vede dialog bez cenzury a předsudků, kde si svoboda podává ruku s nezávislostí, odpovědností a respektem k lidským právům, kde se poznávání moderních dějin prolíná s porozuměním principům demokracie a občanské společnosti – již dvacet let je tu Knihovna Václava Havla!,” přivítal všechny hosty na večerním programu oslav v Míčovně Pražského hradu Jáchym Topol, programový ředitel knihovny.
Nesmírně si vážím toho, že jsem měla možnost díky společnému životu s manželem Zdeňkem a díky jeho přátelství s Václavem Havlem pomoci myšlence prezidentské knihovny a být součástí tohoto úžasného projektu. Václav nechtěl mauzoleum. Knihovna neslouží jen jeho osobnímu odkazu, ale našim novodobým dějinám a hodnotám, na kterých jsme postavili naši zemi v roce 1993. Jsem svědkem toho, že jméno Václava Havla a jeho myšlenky stále po celém světě rezonují. A jsem velmi ráda, že se v České republice objevují noví politici, kteří mají vliv, podílejí se na směřování naší země a kteří se na odkaz Václava odkazují. Mají stále na čem stavět a já jim přeji hodně štěstí. Knihovně Václava Havla, Dagmar, její rodině a nám všem, kteří s Václavem spolupracovali či po celou dobu jeho odkaz podporovali, přeji, abychom vydrželi a i potom, co tu třeba nebudeme, aby Václavův odkaz žil dál, knihovna fungovala a slavila jednou třeba stoleté založení,” řekla mimo jiné ve svém proslovu Michaela Bakala, která dvanáct let aktivně působila jako členka Správní rady knihovny a od června 2023 je předsedkyní jejího poradního výboru.
Manželé Bakalovi jsou strategickým partnerem a hlavním finančním podporovatelem od počátku fungování knihovny. I díky tomuto dlouholetému partnerství se z ní podařilo vybudovat renomovanou instituci a živé místo, které je přístupné všem generacím a kde se daří veřejnosti přibližovat historický význam boje za lidská práva a svobodu v době totality a tvorbu občanské společnosti v moderní demokracii.
Během večera byl dále veřejně uveden do funkce nový ředitel knihovny. Stal se jím vysokoškolský pedagog Milan Babík, D.Phil, odborník na mezinárodní vztahy. Svůj dosavadní profesní život strávil ve Spojených státech, jeho domovskou univerzitou je Colby College v Maine. Vedle vzdělávání mladé generace by se ve své funkci rád ve spolupráci s hodnotově podobně orientovanými partnery zasadil o uplatňování Havlova odkazu k pojmenovávání hrozeb vůči svobodě, demokracii a lidským právům.
Součástí večerního programu byl také ceremoniál udělení Ceny Toma Stopparda. Laureátem za rok 2024 se stal hudebník, publicista, esejista a spisovatel, absolvent Filmové a televizní scenáristiky a režie na FAMU Vladimír Merta s esejí nazvanou Mrazivá mystika války.
(Za)hradní slavnost, kterou Knihovna Václava Havla uspořádala ve spolupráci se Správou Pražského hradu, vyvrcholila divadelním představením Dejvického divadla hry Václava Havla Zítra to spustíme a koncertem Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.

Fotogalerie

Další novinky