Insights

Den plný inspirace a oslav úspěšných žen

8. dubna 2024
Devatenáctý březen 2024 byl věnován ženám. Ženám, které se rozhodly sdílet své životní zkušenosti a znalosti, ale i ženám, které se přišly inspirovat. Slavnostnímu vyhlášení 19. ročníku ankety TOP ženy Česka Hospodářských novin letos prvně předcházela i celodenní konference v pražském DOXu, kde se matadorky českého byznysu a veřejné správy potkaly se začínajícími podnikatelkami a manažerkami. Podpořit všechny a sdílet své zkušenosti na obě akce přišla i patronka projektu, zakladatelka naší rodinné nadace, Michaela Bakala.
Anketa TOP Ženy Česka každoročně nejen oceňuje úspěšné ženy v podnikatelské, neziskové i veřejné sféře, ale také aktivně poukazuje na palčivá témata, se kterými se primárně ženy ve svých nejen kariérou, ale i mateřstvím a rodinnými povinnostmi naplněných životech setkávají a s nimiž musí často bojovat.
Konference plná inspirativních projevů a aktuálních témat Jako jeden ze třiceti spíkrů konference se Michaela s ohledem na své bohaté zkušenosti z politického marketingu zhostila úvahy a prezentace na téma Kdo vyhrává volby a proč. Navázala na Dariu Hvížďalovou a její přednášku o AI a dnešní digitální době, jejíž rychlost a „okamžitost“ mění takřka ve vteřině pravidla hry. Pravidla, která se musíme naučit, jinak budeme ve světě, který nám již doslova klepe na dveře, ztraceny. Michaela trefně přirovnala nutnost okamžitě reagovat v současné rychle se měnící době k přímému přenosu v hlavním vysílacím čase, kterých zorganizovala během svého vedení České Miss deset. „Naučíte se reagovat opravdu rychle, což je v politickém marketingu naprosto nezbytné.“
Stejně tak, jako AI a celá digitální doba přináší nové možnosti zvýšení efektivity lidské práce, upozornila Michaela také na hrozbu fake news. „Dnes se z politiky stalo nekontrolované pole útoku. I sama média už hledají cesty, jak reagovat na informace, které jsou často smyšlené. Jak informovat o tom, že většina zpráv, které politik a politická strana vypouštějí do éteru, jsou nepravdivá. Jak se vlastně můžeme bránit fake news? Je to velmi vážné“, uvedla Michaela. Narážela tím nejen na české politické vody, ale především na současnou politickou situaci ve Spojených státech amerických, kde Michaela se svým manželem a čtyřmi dětmi žije.
Právě fake news dle Michaely dnes demokracii nabourávají především. „Mnozí tvrdí, že žijeme v postdemokratické době. S tím se nechci smířit“, dodala. „Pozor na zpochybňování institucí. Když zpochybníme instituce, rozpadá se nám systém. My nepotřebujeme měnit systém, zde dochází k devalvaci pojmů“, upozornila na riziko ohrožující stabilitu a důvěryhodnost demokratických společenství.
K politickému marketingu svými projevy na konferenci přispěli také politická marketérka Anna Zemanová či Pavla a Michal Nýdrlovi, kteří stáli za prezidentskými kampaněmi Danuše Nerudové či Petra Pavla. Právě projev Danuše Nerudové Michaela v rámci svého vystoupení vzpomněla: „Vyhlášení výsledků voleb je začátek další kampaně. Moc se mi líbil concession speech paní Nerudové, která byla výborně připravena na podporu Petra Pavla. Okamžitě mu nabídnula podporu a vyburcovala vlastní voliče a tým, aby dál napomohli volbě demokratického prezidenta.“
Před převážně dámským publikem otevřeně mimo jiné přiznala, jak tehdy, tj. po roce 2000, byla práce pro přední politickou stranu a politického lídra náročná, stejně jako předchozí studia FAMU a práce produkční mimo jiné proto, že se jednalo o silně mužské prostředí.
Michaela z politiky dobrovolně odešla. Nebyla ochotná jít za hranice svých hodnot a dělat velké kompromisy již v počátku profesního života. Uvědomovala si rovněž, že v politice je velmi obtížné či nemožné naplnit veškeré předvolební sliby a vyvolaná očekávání. Směřovala pak proto do soukromé sféry, kde si majitelé a manažeři mohou daleko více zodpovídat za výsledky své práce a své plány důsledně realizovat.
I nadále však s manželem přispívají k aktivní občanské společnosti a posilování demokratických hodnot a lidských práv, především dlouholetou podporou odkazu Václava Havla a hodnotového leadereshipu v rámci Aspen Institute Central Europe.
A jak politiku a politický marketing Michaela shrnula? „Příprava na vítězné volby, ať strany, či jednotlivého kandidáta, je běh na dlouhou trať. Žádá si dlouhodobou přípravu. Vyhrát může jen ten kandidát, který o pozici skutečně s plným nasazením usiluje, který je přesvědčivý, vzbuzuje ty správné emoce, je odvážný a zároveň schopen sebeovládání a korekce. Stejně jako jinde, i v politice chce úspěch i kus štěstí a náhody.“ Ale, nenechte se mýlit, závěrem zdůraznila: „Nejen v politice, i byznysu platí, buďme raději připraveni, než překvapeni.“

Vítězkami jsou nejen oceněné, ale všechny, které se vydaly svou cestou

Na slavnostním předávání cen pak Michaela vyzdvihla příběhy úspěšných a inspirativních žen, které měla možnost díky anketě TOP ženy Česka poznat. „Každoročně již po devatenácté se zájmem a hrdostí sleduji, kolik inspirativních žen v podnikatelském, manažerském i neziskovém sektoru naše země má. Je mi ctí být patronkou jedinečného projektu Hospodářských novin TOP ženy Česka, který je o vzájemné podpoře, sebevědomí a ocenění žen v byznyse a veřejné sféře. Je také příležitostí, jak apelovat na vedení firem, politiky a společnost jako takovou,“ řekla ve svém úvodním projevu patronka projektu Michaela Bakala.
Celou konferencí i slavnostním předáváním tyto apely také několikrát zazněly. Na muže, tatínky, aby se aktivně zapojili do péče o své děti a do každodenního chodu domácnosti. Na firmy, aby šly ženám naproti, nečekaly na nařízené kvóty, ale aby samy proaktivně svým zaměstnankyním umožňovaly zkrácené úvazky, flexibilní pracovní doby či dětské skupinky. Stejně tak výzva vládě, aby ženám, které se chtějí aktivně zapojit do budování naší ekonomiky, zajistila dostatečné kapacity v předškolních zařízeních, ať už se jedná o školky, či dříve jesle. Zas a znovu se tedy potvrzovalo, že to nejsou kvóty, po čem ženy volají, ale rovné příležitosti, které ženám stále chybí.
Během slavnostního večerního vyhlašování dostaly na stage prostor i mnohé oceněné TOP ženy Česka. Vítězka kategorie Veřejná sféra, děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Eva Lehečková se podělila nejen o nepopsatelně náročné chvíle, které ve své roli po prosincovém útoku na fakultě prožila. Silke Horáková, která obsadila druhou pozici v kategorii Podnikatelka, představila mimo jiné své filantropické aktivity a Jaroslava Rezlerová, druhá TOP Žena Česka v kategorii Manažerka se podělila o své, více než dvacetileté zkušenosti z personální agentury. Velice inspirující byl také rozhovor s první českou rabínkou Kamilou Kopřivovou, která působí ve Velké Británii. Konference se konala pod záštitou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, která právem obsadila 2. místo v kategorii veřejná správa. Během rozhovoru s šéfredaktorem Hospodářských novin Jaroslavem Maškem mluvila o své práci nejen ve prospěch rovných příležitostí pro ženy, ale i ohrožených dětí, menšin či uprchlíků z Ukrajiny.
Celému dni dominovala upřímná radost z úspěchů žen, ochota sdílet zkušenosti a vzájemně se inspirovat. „Blahopřeji tímto nejen vítězkám, ale i všem nominovaným. Protože právě Vy, milé dámy, Vy všechny jste inspirací pro mnohé další ženy a dívky. Že má smysl něco dělat, plnit si sny, pracovat na sobě,“ řekla v závěru vyhlášení letošních cen Michaela Bakala, těšíc se na nadcházející, jubilejní dvacátý ročník ankety.

Fotogalerie

Další novinky