Scholarship

Noví stipendisté získali podporu z programu Scholarship. Umožní jim studovat na předních zahraničních univerzitách

8. června 2023
Čtrnáctý ročník stipendijního programu Scholarship právě završila nadace Bakala Foundation. Přihlásilo se do něj celkem 164 českých studentů a studentek, jejichž snem je vystudovat prestižní univerzitu v zahraničí. Odborná porota rozhodla o udělení stipendia devíti z nich. Noví stipendisté vyrazí na školy do Velké Británie, ale také do Spojených států amerických, Francie či Německa. “Studium na špičkové univerzitě formuje nadání a inspiruje v dalším rozvoji a kariéře,“ uvedl Zdeněk Bakala, zakladatel nadace, která od roku 2010 program organizuje. „Naši absolventi se vrací zpět s vynikajícími znalostmi i mezinárodními kontakty. Snoubí se v nich zdravé ambice s pokorou. Rád vidím, že jsou nejen odhodláni uspět profesně ve svém oboru, ale také se angažovat ve svém okolí a zlepšit svět kolem sebe." Žadatelé o stipendium prošli tříkolovým výběrovým řízením, jehož finálové kolo, pohovory s odbornou komisí, se konalo ve dnech 6. – 7. června 2023 v pražském sídle nadace. Bylo k nim pozváno celkem 20 finalistů. Studenti měli možnost se během dvacetiminutového rozhovoru osobně představit a v přátelské atmosféře s porotci hovořit o svých oborech a motivaci studovat v zahraničí. V porotě i letos zasedla předsedkyně správní rady nadace Bakala Foundation, Michaela Bakala. „Rozhovory se studenty jsem si jako obvykle nesmírně užila. Je skvělé vidět, že dnešní mladí lidé se nebojí jít svou vlastní cestou. Jsme nadšeni z jejich odvahy a pracovitosti,“ řekla Michaela Bakala při zahájení slavnostního večera v Kaiserštejnském paláci, jímž dvoudenní událost vyvrcholila. „Vnímám také, že se studenti více věnují sebevzdělávání. Doplňují si vědomosti svými individuálními aktivitami a nečekají, že je vše naučí škola.“
Finálové pohovory programu Scholarship 2023 se konaly ve Student Hubu nadace Bakala Foundation (foto: Ondřej Besperát)
Finálové pohovory programu Scholarship 2023 se konaly ve Student Hubu nadace Bakala Foundation (foto: Ondřej Besperát)
Devět stipendistů a stipendistek, kteří uspěli v letošním výběrovém řízení, získalo stipendijní příslib na studium ve čtyřech zemích světa. Mezi nimi nejvíce, celkem pět, zamíří do Velké Británie. Zde si dva studenti vybrali University of Cambridge a po jednom v pomyslném seznamu vysněných škol figuruje Imperial College London, University of Manchester a University of Warwick. Dva studenti zamíří přes oceán, konkrétně do Spojených států amerických, kde si vybrali univerzity podobných jmen, avšak velmi odlišných zaměření - Berklee College of Music a University of California v Berkeley. Jeden ze stipendistů vycestuje za studiem do Německa na Heidelberg University a jedna stipendistka směřuje do Francie na univerzitu Sciences Po. Sedm z nových stipendistů bude studovat bakalářské programy a dva nastoupí k magisterskému studiu. A jaké obory si talentovaní studenti zvolili? Od přírodních věd a medicíny, přes biomedicínské inženýrství, ekonomii a politické studie, matematiku se statistikou, moderní literaturu, až po krajinářskou architekturu nebo hru na cimbál.
Odborná porota byla složena z předních odborníků na projednávaná témata z Česka i zahraničí (foto: Ondřej Besperát)
Odborná porota byla složena z předních odborníků na projednávaná témata z Česka i zahraničí (foto: Ondřej Besperát)
Od počátku programu v roce 2010 podpořila nadace jeho prostřednictvím mladé talenty částkou převyšující 168 milionů korun. S novými stipendisty vzroste od září 2023 počet podpořených studentů na 205. Stipendisté studují, již vystudovali nebo se chystají studovat na 61 univerzitách v 11 zemích světa. Stipendium lze využít na studium ucelených bakalářských a magisterských programů na univerzitách po celém světě a to na školné, ubytování či další životní náklady. V případě dobrých studijních výsledků je stipendium garantováno po celou dobu studia. Více informací o programu najdete na stránkách nadace Bakala Foundation.
Michaela a Zdeněk Bakalovi, zakladatelé nadace
Michaela a Zdeněk Bakalovi, zakladatelé nadace

Další novinky