Zdeněk Bakala

Zdeněk Bakala je mezinárodní finanční investor, podnikatel a filantrop. Své filantropické aktivity zaměřuje na rozvoj demokratické společnosti, podporu vzdělávání a svobodných médií.
Krátce po sametové revoluci Zdeněk Bakala pomohl otevřít pražskou pobočku Credit Suisse First Boston a následně spoluzaložil Patria Finance, první soukromou investiční společnost v České republice, která sehrála významnou roli v mnoha projektech privatizace.
Firma se podílela i na vydání první emise českých státních dluhopisů, definování norem správy aktiv či korporátního financování nebo založení pražské Burzy cenných papírů, kde Zdeněk působil jako člen první dozorčí rady. V následujících letech realizoval investice do celé řady odvětví - nerostných zdrojů, realit, dopravy, médií, počítačových her nebo sportu. V roce 2010 Zdeněk přispěl k rozvoji pražské čtvrti Karlín revitalizací historických průmyslových objektů a výstavbou unikátního, administrativně-společenského komplexu Forum Karlín. Zvláštní místo mezi jeho investicemi zaujímá mediální dům Economia.
Své filantropické aktivity Zdeněk Bakala zaměřuje na rozvoj demokratické společnosti, podporu vzdělávání a svobodných médií. Jako přítel Václava Havla se při založení Knihovny Václava Havla stal jejím strategickým partnerem a dlouhodobým podporovatelem. Zdeněk Bakala stál společně s manželkou Michaelou v roce 2012 u zrodu Aspen Institute CE. Patří také mezi stálé podporovatele Design Musea v Londýně a je členem Rady poradců své alma mater, Tuck School of Business na Dartmouth College v USA.
V roce 2007 byla zřízena rodinná nadace Bakala Foundation s cílem podporovat studium talentovaných českých studentů na prestižních zahraničních univerzitách. V rámci programu Scholarship udělila nadace stipendia už více než dvěma stovkám studentů, kteří se prosazují v mnoha oblastech přírodních i humanitních věd, v byznysu nebo kulturním a veřejném životě v ČR i zahraničí.

Fotografie ke stažení