Kaplicky Internship

Vítězka Kaplicky Internship vyhrála se snovým projektem a získala stáž ve Foster + Partners

7. prosince 2022
Osmý ročník architektonické soutěže Kaplicky Internship již zná svou vítězku. Stala se jí Eva Kvaššayová, absolventka pražské UMPRUM. Čeká ji tříměsíční placená stáž v madridské pobočce architektonického studia Foster + Partners pod vedením Taby Rasti. Novinkou letošního ročníku programu, který nadace Bakala Foundation organizuje od roku 2015, bylo propojení s renomovanou Soutěžní přehlídkou diplomových prací České komory architektů. Zájemci, kteří vyplnili přihlášku na webu diplom.ky, se tak mohli současně ucházet nejen o cenu Kaplicky Internship, ale i o další ocenění v rámci Přehlídky. V pondělí 5. prosince zhlédla odborná porota během dopoledního bloku šest do detailu propracovaných absolventských prezentací. V porotě zasedly významné osobnosti české i mezinárodní architektury, mezi které patřili Michal Kohout, architekt a vysokoškolský pedagog na FA ČVUT, Regina Loukotová, rektorka soukromé mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP, architekt a historik Zdeněk Lukeš a vítězka soutěže Kaplicky Internship 2016 Petra Ross, aktuálně působící v belgickém ateliéru CONIX RDBM Architects. Mezi zahraničními členy poroty byl Deyan Sudjic, emeritní ředitel londýnského Design Musea, a Taba Rasti, členka vedení madridské pobočky Foster + Partners, v níž letošní vítězka absolvuje tříměsíční stáž.
Porota soutěže Kaplicky Internship 2022 - zleva: Zdeněk Lukeš, Regina Loukotová, Petra Ross, Taba Rasti, Michal Kohout, Deyan Sudjic
Porota soutěže Kaplicky Internship 2022 - zleva: Zdeněk Lukeš, Regina Loukotová, Petra Ross, Taba Rasti, Michal Kohout, Deyan Sudjic
„Finalisté mě ohromili propracovaností a kvalitou svých projektů. Laťka byla nastavena vysoko, jednalo se o velmi dobrou úroveň prací,komentovala soutěž Taba Rasti. Vyhlášení vítěze se uskutečnilo večer téhož dne v Centru architektury a městského plánování (CAMP) na Praze 2 při příležitosti vyhlášení Soutěžní přehlídky diplomových prací ČKA. Před samotným odhalením vítěze zahájila večer Taba Rasti svojí prezentací na téma Breathing Life into Historic Buildings o udržitelnosti v architektuře a práci na projektech ve studiu Foster + Partners. Taba také vzdala hold Praze, kterou navštívila poprvé, a obdivovala snahu o zachování českých památek a udržování našeho kulturního dědictví. Vítězkou 8. ročníku Kaplicky Internship se stala Eva Kvaššayová se svým projektem Cloud-scape. Svoji práci postavila na výrazném propojení virtuálního a hmatatelného, kdy cílem bylo plně otevřít metody zobrazení díky 3D skeneru. Eva svůj projekt zasadila do Vysokých Tater, chtěla tak ukázat, jaké možnosti scénářů vývoje skalnaté horské prostředí nabízí. Na Evině projektu mě zaujal její hluboký výzkum za pomoci moderních technologií, který důkladně aplikovala do svého tvůrčího procesu. Projekt vnáší nový život do stávající budovy a vytváří na ní organickou strukturu, která mi připomíná některé Kaplického práce, uvedla Taba Rasti. Vedle úžasného modelu, který postavila, představila Eva atraktivní vizualizace a videa, zprostředkovávající cestu jejími fluidními prostory, což je skvělá kombinace fyzických a digitálních dovedností,komentovala vítězný návrh.
Zleva: Václav Pecha (Bakala Foundation), Eliška Kaplický Fuchsová (Nadační fond Kaplicky Center), Eva Kvaššayová (vítězka Kaplicky Internship 2022), Taba Rasti (Foster + Partners), Jan Kasl (Česká komora architektů).
Zleva: Václav Pecha (Bakala Foundation), Eliška Kaplický Fuchsová (Nadační fond Kaplicky Center), Eva Kvaššayová (vítězka Kaplicky Internship 2022), Taba Rasti (Foster + Partners), Jan Kasl (Česká komora architektů).
Studio Foster + Partners patří ke světové špičce. V roce 1967 studio založil a vede jej známý britský architekt Lord Norman Foster. Studio má kanceláře po celém světě a je známo především pro udržitelnou architekturu, urbanismus, inženýrství a design. Madridská pobočka studia Foster + Partners se může pochlubit řadou úspěšných projektů, jakými je Château Margaux, Vatikánská kaple, pavilon Svatého stolce, nové vinařství Le Dôme a Inn Hub La Punt, nové centrum pro inovace v srdci údolí Engadin, které se snaží propojit nové návštěvníky dohromady s místní komunitou s cílem zvýšit prosperitu, vytvořit nová pracovní místa a oživit místní řemesla a produkci. O Kaplicky Internship Soutěž Kaplicky Internship organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Design Museem v Londýně a Nadačním fondem Kaplicky Centre od roku 2015. Zúčastnit se mohou studenti posledních ročníků architektonických oborů českých vysokých škol, do soutěže mohou přihlásit svou diplomovou práci na volné téma. Vítězové předchozích ročníků měli možnost strávit stáž v ateliérech zvučných jmen jako Zaha Hadid Architects, Allies and Morrison, Eva Jiřičná Architects a další.
Více informací:
  • O Kaplicky Internship: na webu soutěže
  • O Soutěžní přehlídce diplomových prací architektů, krajinářských architektů a urbanistů, pořádané Českou komorou architektů: diplom.ky
  • O studiu Foster + Partners: fosterandpartners.com

Další novinky