Journey

Praha se znovu stane centrem světové žurnalistiky. Program Journey nabídne špičky ze CNN i The New York Times

24. června 2026
Praha, 24. června 2026 – Letní škola pro mladé novináře a novinářky Journey: Journalism Bootcamp se letos uskuteční již po jedenácté. Od 31. července do 9. srpna 2026 nabídne ve vile Grébovka na pražských Vinohradech desetidenní intenzivní program pro 21 účastníků z více než deseti zemí. Pod vedením špičkových světových novinářů jako jsou Evan Perez (CNN) či Adam Entous (NYT) si vyzkouší praktickou práci v terénu, vedení rozhovorů i tvorbu zásadních mediálních příběhů v prostředí politického tlaku, dezinformací a rychlého zpravodajského cyklu.
Mezi letošními spíkry nechybí výrazné osobnosti světové žurnalistiky, které účastníkům předají své zkušenosti z praxe. Jedním z nich bude dokumentarista a bývalý ruský učitel Pavel Talankin, který se věnuje tématům propagandy a fungování vzdělávacího systému v Rusku. Součástí jeho programu bude promítání filmu Pan Nikdo proti Putinovi, oceněném Oscarem, a následná debata k filmu. Během zahajovací večeře Journey vystoupí Talankin před mladé novináře s úvodní řečí na téma osobní odpovědnosti i hranic novinářské práce.
Do Prahy dorazí také přední reportéři světových médií. Evan Perez ze CNN, který se dlouhodobě zaměřuje na americkou justici a bezpečnostní témata, povede přednášku The Epstein Files (How to handle massive, complex stories) zaměřenou na zpracování rozsáhlých investigativních kauz. Legendární investigativní reportér Adam Entous z The New York Times, držitel Pulitzerovy ceny, nabídne vhled do vzniku exkluzivních mezinárodních příběhů a práce s citlivými informacemi.
Silné zastoupení mají i další zkušení novináři a editoři ze světových redakcí, program ale výrazně doplňují také úspěšní absolventi Journey, kteří se do něj vracejí jako lektoři. Maria Mois, redaktorka digitální zpravodajské platformy Euronews, novinář, fotograf a dokumentarista Fritz Schumann, jehož doménou je Japonsko, nebo novinářka a moderátorka pořadu Fasády na Radiu Wave Alena Harciniková, povedou vybrané workshopy a ukážou, jak mohou účastníci získané zkušenosti uplatnit v praxi. Své zkušenosti z mezinárodní novinářské praxe doplní Petr Josek či Erika Kinetz (AP), která se dlouhodobě věnuje tématům obchodu s lidmi a porušování lidských práv. Datové investigaci se bude věnovat také Anastasiia Morozova z polského zpravodajského média Onet.
Součástí všech přednášek na Journey jsou i praktická cvičení novinářských dovedností. Účastníci si tak vyzkouší vedení rozhovorů, práci se zdroji i živé vstupy v reálném čase.
Program Journey se dlouhodobě zaměřuje na studenty s ambicí věnovat se kvalitní, etické a mezinárodní žurnalistice. Kvůli této příležitosti přijíždějí do Prahy účastníci z celé Evropy i dalších regionů, aby během deseti dnů získali zkušenosti přímo od lidí, kteří stojí za nejdůležitějšími příběhy současnosti.

Další novinky