Vítězkou Journey: Journalism Bootcamp 2017 se stala Lynda Gonzalez

Soutěž pro začínající novináře z 12 zemí světa, organizovaná v rámci programu Journey: Journalism Bootcamp, zná své letošní vítěze. Účastníci programu několik měsíců pracovali pod vedením svých mentorů, zkušených editorů, kteří je provedli celým tvůrčím procesem od vyhledávání zdrojů a reportování až po psaní samotné. Zastřešujícím tématem letošního roku byl “populismus” a účastníci programu Journey ho nahlédli z mnoha různých perspektiv – jejich závěrečné práce jsou k nalezení na odkazu: https://journey2017.atavist.com/

„Všechny odevzdané práce dosahovaly značné kvality. Studenti nasadili laťku vysoko,“ komentovala úroveň prací členka hodnoticí komise Tereza Novotná. Tříčlenná komise nakonec ohodnotila jako nejlepší článek A Different Kind of Border Wall a autorku článku, Lyndu Gonzalez (USA), vyhlásila vítězkou soutěže pro rok 2017. Komise její článek vybrala zejména s ohledem na dobře promyšlenou a kompaktní strukturu, kterou si článek držel od začátku až do konce. „Autorka dokázala jasně ilustrovat obecný problém na specifickém příkladu a zároveň ho ukotvit v širším politickém kontextu. Z článku také jasně vyplývá autorčina zapálenost pro dané téma,“ vysvětlili rozhodnutí komise její další členové Michael Kahn a Kateřina Šantúrová.

Kromě hlavní kategorie pak komise udělila ocenění v dalších čtyřech kategoriích, z nichž tři získaly studentky žurnalistiky z Ukrajiny. Marta Znak získala cenu za nejlepší reportování za svůj článek No to Bribes, Yes to Payments, Lidiia Akryshora za svůj článek Integrate Us: How Food Helps Refugees Feel at Home in Austria obdržela ocenění za nejlepší využití audiovizuálních prostředků, článek Anny Serheievy Death in War Doesn’t Choose Gender byl oceněn pro potenciální společenský dosah a absolutní vítězka letošního ročníku Lynda Gonzalez získala také ocenění za nejlepší psaný projev.

Bakala Foundation tímto gratuluje všem oceněným a děkuje všem účastníkům Journey za jejich odhodlání a mimořádnou práci, kterou během programu odvedli.