Svoboda médií není samozřejmostí. Startuje 7. ročník Journey – unikátní letní školy pro budoucí novináře

Praha, 10. března 2022

Svoboda tisku ve světě se za poslední dva roky dramaticky zhoršila vlivem pandemie covid-19, politických změn a takzvaných alternativních médií šířících dezinformace, jak vyplývá z poslední statistiky mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Ta hodnotí situaci žurnalistiky jako „velmi špatnou“, „špatnou“ nebo „problematickou“ v 73 procentech ze 180 zkoumaných zemí. Nárůst dezinformací za poslední roky je alarmující, ať už ve spojení s pandemií covid-19, nebo aktuálně v souvislosti s ruským napadením Ukrajiny.

„Receptem proti dezinformacím jsou svobodná média, která zajišťují veřejnou debatu založenou na široké škále seriózních poznatků a faktů. I proto nadace Bakala Foundation letos už po sedmé pořádá mezinárodní letní školu žurnalistiky Journey: Journalism Bootcamp,“ říká ředitel nadace Václav Pecha. „Účastníky Journey jsou studenti žurnalistiky a příbuzných oborů z dvanácti zemí světa – a to jak ze střední a východní Evropy, kde svoboda médií čelí velkým výzvám, tak i západních demokracií, jako jsou Británie či USA, které nabízejí zcela jinou perspektivu a zkušenosti.“

Letos bude v Journey, s ohledem na aktuální události, více míst rezervováno pro studenty z Ukrajiny. Další novinkou sedmého ročníku je zapojení studentů i přednášejících z Jihoafrické republiky.  

Tato letní akce je tradičně příležitostí, kdy se do Prahy sjedou esa světové žurnalistiky. Patří mezi ně přednášející z renomovaných médií a agentur jako například CNN, Reuters, Bloomberg, či New Yorker, ale i držitelé prestižní Pulitzerovy ceny.

„Mezinárodní přesah je to, co činí novinářskou školu Journey výjimečnou. Nejenže se studenti mohou učit od světových novinářských špiček, sdílet perspektivy s účastníky z různých zemí světa, ale také si vybudovat cenné profesní kontakty napříč hranicemi,“ upřesňuje Václav Pecha. „Od absolventů předchozích ročníků víme, že spolupracují se spolužáky z Journey i mnoho let po jejím skončení.“

Pro studenty je během desetidenního školení v pražské vile Grébovka připraven nabitý program. Semináře, workshopy, simulovaná práce v newsroomu či reportáž v terénu, které se zaměří na témata jako novinářská etika, práce se zdroji, investigativní žurnalistika, či využití nejnovějších informačních kanálů, a mnoho dalších.

Praktické informace pro účastníky:

  • Přihlášky budou otevřeny do 10. května 2022.
  • Journey: Journalism Bootcamp 2022 se bude konat v termínu 6. – 16. srpna v Praze.
  • Veškeré náklady spojené s účastí studentů na Journey, od cestovních výdajů, stravy, ubytování, až po kurzovné, hradí nadace Bakala Foundation.
  • Hlásit se mohou studenti žurnalistiky i jiných oborů, kteří mají silnou motivaci věnovat se žurnalistice.
  • K účasti zveme uchazeče z následujících zemí: Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Velká Británie, USA, Jihoafrická republika.
  • Nezbytná je dobrá znalost anglického jazyka, která je pracovním jazykem celého programu.

 

Bližší informace a online přihlášku mohou zájemci nalézt na bakalafoundation.org/journey  

Použité zdroje:  Žebříček RSF 2021, https://rsf.org/en/ranking