Journey

Špičkoví novináři z New York Times a CNN míří do Prahy na letní školu

8. července 2024
Hvězdy zahraniční žurnalistiky navštíví v první půlce srpna Prahu. V rámci projektu Bakala Foundation, Journey: Journalism Bootcamp, zde budou přednášet pro vybrané studenty s ambicí stát se špičkovými novináři. Na desetidenním kurzu povedou své lekce novináři prestižních redakcí, jako jsou Adam Entous z deníku The New York Times, Ben Taub z magazínu The New Yorker nebo Evan Perez ze CNN. Letošní ročník letní žurnalistické školy, které se zúčastní studenti a studentky z 15 zemí světa, proběhne od 3. do 13. srpna 2024.
V rámci 9. ročníku Journey: Journalism Bootcamp čekají účastníky přednášky na témata týkající se praktické žurnalistiky. Hvězda investigativní novinařiny, Adam Entous, provede letošní účastníky novinářskou etikou a prací se zdroji. Entous je držitelem hned dvou Pulitzerových cen za reportáže o ruské invazi na Ukrajinu a za investigaci ruského vlivu na americké prezidentské volby, v poslední době píše především o rodinných kauzách současného amerického prezidenta Joea Bidena.
Další držitel Pulitzerovy ceny, který se Journey zúčastní jako přednášející, je Ben Taub, reportér časopisu The New Yorker. Prestižní ocenění získal v roce 2020 za článek „Nejtemnější tajemství Guantánama“, ve kterém rozkrýval brutální výslechové praktiky v nechvalně známé americké věznici. Jeho lekce se bude zabývat morálními otazníky a problémy, které vznikají, když se novinařina dotkne životů skutečných lidí.
Studenti získají také vhled do fotožurnalistiky. Přednášku na toto téma povede legenda oboru, dokumentaristka a fotografka Kate Brooks, která po 3 roky sledovala příběh nejohroženějších zvířat na planetě, nosorožců bílých severních. V rámci natáčení svého filmu „The Last Animals“ zavítala před lety i do ČR, kde snímala samici Nabiré, ve své době poslední jedinec svého druhu v Evropě. Cestou k úspěšné televizní reportáži provede Evan Perez ze CNN, známý korespondent z Washingtonu, který intenzivně informoval například o Muellerově vyšetřování Trumpovy volební kampaně z roku 2016.
Kromě přednáškových bloků čeká na studenty také praktická výuka přímo v terénu. Pod vedením dvou seniorních korespondentů agentury Reuters budou účastníci nacvičovat živé rozhovory nebo přímé vstupy do vysílání. V závěru předají své zkušenosti Jeremy Druker,Matt Stearns a Tyler Foggatt.
Celý desetidenní kurz, který se bude odehrávat v pražské vile Grébovka, završí účastníci odevzdáním individuálních prací. V minulém ročníku začínající novináři zpracovali například články na témata, zda mohou být sociální média formou terapie, jak Češi poskytují finanční pomoc těhotným polským ženám nebo narušení hospodářské soutěže v Maďarsku Evropskou komisí.
Letní projekt Journey: Journalism Bootcamp je otevřený studentům z celkem 15 zemí světa, včetně ČR, Slovenska, Maďarska, Polska, Ukrajiny, Velké Británie nebo USA, ale i Gruzie či Arménie a Běloruska. Nadace poskytla účastníkům plné stipendium pokrývající veškeré náklady spojené s účastí na Journey – včetně ubytování, cestovních nákladů a stravy. 

Další novinky