Seznamte se s novými stipendisty HMC

Dovolte, abychom vám představili naše nové středoškolské stipendisty, kteří s podporou stipendia HMC začnou v září 2021 svůj 2-letý studijní pobyt na střední škole ve Velké Británii.

Požádali jsme je, aby nám odpověděli na následující otázky:

 1. Můžeš se nám představit?
 2. Proč ses rozhodl/a studovat střední školu ve Velké Británii?
 3. Na co se nejvíc těšíš?
 4. Máš naopak z něčeho obavy?
 5. Na jakou školu v UK nastoupíš? Co o ni zatím víš?
Jmenuji se AMÁLIE ONDROVÁ
Pocházím z Otrokovice, Zlínský kraj
Nyní studuji Gymnázium a Jazyková škola Zlín
Budu studovat Sutton Valence School
 1. Pět let navštěvuji Gymnázium a JŠ ve Zlíně, kde mě nejvíce zajímá biologie a matematika, ve které jsem se zúčastnila několika olympiád. Tyto předměty jsem se proto rozhodla studovat i na své nové škole v Anglii. Ve svém volném čase ráda tancuji nebo dělám gymnastiku. Věnuji se také hudbě a už deset let hraji housle. Dále také doučuji mladší děti a pomáhám jako instruktorka na táborech.
 2. Vždycky mě lákalo vyzkoušet si studium v zahraničí a když jsem objevila možnost vyjet už na střední škole, dlouho jsem neváhala. Dokončení školy v Anglii mi také dává možnost zaměřit se na předměty, které mě opravdu zajímají a věnovat se jim podrobněji.
 3. Těším se, že poznám novou kulturu a spoustu inspirativních lidí. Tímto krokem si také rozšířím své možnosti vyzkoušet nové věci.
 4. Mám trochu obavy ze zapadnutí mezi nové spolužáky a taky z toho, jak budu ze začátku zvládat studium v angličtině v jiném školním sytému. Věřím ale, že si po pár týdnech zvyknu a vše půjde dobře.
 5. Byla jsem umístěna na Sutton Valence School, která se nachází ve vesnici v Kentu nedaleko města Maidstone. Tato škola se mi líbí jak díky akademickému programu, tak mimoškolním aktivitám, kterých rozhodně není málo a těším se, až mnoho z nich vyzkouším.
Jmenuji se VERONIKA RŮŽIČKOVÁ
Pocházím z Moravská Třebová, Pardubický kraj
Nyní studuji Gymnázium Brno, Slovanské náměstí
Budu studovat Scarborough College
 1. Momentálně studuji obor s částečnou výukou v angličtině na Gymnáziu Slovanské náměstí v Brně. Baví mě jazyky, kromě angličtiny se učím francouzsky a německy. Zajímám se také o matematiku a fyziku, absolvovala jsem z nich několik přednášek a workshopů, hlavně o astrofyzice. Ve volném čase se věnuji robotice a programování, ráda čtu – hlavně v angličtině – a jednou bych ráda napsala i vlastní knížku. Před karanténou jsem pomáhala pořádat akce a tábory pro děti na místím DDM.
 2. Do Británie jsem chtěla hlavně kvůli možnosti studovat IB (na mezinárodní maturitu). Líbí se mi zaměření výuky na kritické myšlení, a že si můžu vybrat jen šest předmětů a studovat je do hloubky, oproti 13 předmětům, které mám teď. Těším se i na volnočasové aktivity a kluby, které škola nabízí po výuce. Ráda také cestuji a poznávám nové lidi. Studium v zahraničí je jedna z nejlepších příležitostí poznat novou kulturu a vyzkoušet nové věci, v Británii si navíc ještě zlepším angličtinu.
 3. Nejvíce se těším nejspíš na seznamování se s novými lidmi a kulturou, jak už jsem zmiňovala výše. Často slýchávám, že atmosféra na anglických školách je vřelejší a přátelštější než tady v Česku, a z pohovorů a komunikace s vedením mé budoucí školy mám zatím podobný dojem. Těším se samozřejmě také na výuku a mimoškolní aktivity – z těch mě zaujalo například surfování, které jsem už dlouho chtěla vyzkoušet, ale zatím neměla možnost.
 4. K mým největším obavám patří, že kvůli karanténě nebude spousta aktivit možná, nebo že se do Británie vůbec nedostanu. Kromě toho se taky trochu bojím, že mě zaskočí anglické termíny, způsob výuky nebo že budu pozadu, což by mi na druhou stranu aspoň dodalo motivaci se více snažit a učivo co nejdříve dohnat.
 5. Škola, kam v září nastoupím, se jmenuje Scarborough College a nachází se ve městě Scarborough v Severním Yorkshiru. Je to menší, poměrně známé resortní město na severním pobřeží Anglie. Scarborough College byla založena v roce 1896 a snaží se svým studentům v průběhu studia poskytnout příjemnou rodinnou atmosféru. Škola má vlastní internátní domy, které každou neděli pro studenty pořádají společné aktivity nebo výlety.
Jmenuji se JONÁŠ DEJ
Pocházím z Hrabyně, Moravskoslezský kraj
Nyní studuji Wichterlovo Gymnázium Ostrava
Budu studovat Loughborough Grammar School
 1. Díky fyzice dokážeme popsat spoustu věcí od černých děr přes první okamžiky našeho vesmíru až po částice menší než atom. Toto mi vždycky připadalo jako něco neuvěřitelného, proto jsem se už jako mladý student zajímal o tuto fascinující vědu. Účastnil jsem se řady soutěží např. Fykosu, FO nebo PiKaSa. V dnešní době neodmyslitelnou součástí každé vědy je programování, proto v současnosti vyvíjím program na řešení diferenciálních rovnic pomocí umělé inteligence. Kromě typických nerdských aktivit také rád sportuji, např. hraji florbal nebo běhám a ve volném čase hraji na kytaru.
 2. Jak už jsem zmínil, mým velkým snem je stát se výborným fyzikem a tomuto snu budu nejblíže v zahraničí. Proto jsem se přihlásil do projektu HMC, díky kterému budu příští dva roky studentem Loughborough Grammar School ve Velké Británii.
 3. Těším se, že na škole potkám spoustu lidi, kteří sdílí mou vášeň pro fyziku a získám spoustu neocenitelných zkušeností.
 4. Nic mě nenapadá. Věci, na které se těším, zdaleka převažují mé obavy.
 5. Loughborough Grammar School je internátní chlapecká škola, kde se budu specializovat na pouhé čtyři předměty.
Jmenuji se HAŠTAL ORT
Pocházím z Horní Prysk, Liberecký kraj
Nyní studuji Gymnázium Arabská
Budu studovat Ellesmere College
 1. Už několik let dělám atletiku, hraju na klavír a na kytaru. Každoročně se účastním celostátní přehlídky uměleckého přednesu. Studuji na gymplu v Praze, bydlím tam i na intru. Ve škole jsem vždycky měl samé jedničky, účastnil jsem se snad všech olympiád, co nám učitelé nabízeli. V létě jezdím dělat instruktora na dětské tábory.
 2. Od malička jsem chtěl studovat v zahraničí. Vím, že se mi tam dostane nejlepšího možného vzdělání a o to jsem vždy usiloval.
 3. Těším se na kolektiv, odlišnou kulturu, nové zkušenosti. Vždycky jsem byl nadšený z nových příležitostí a nemůžu se dočkat, až do Anglie dorazím.
 4. Nevím, o kolik jsou Angličané napřed v různých předmětech, ale řekl bych, že když tak všechno rychle doženu. Z ničeho jiného obavy nemám.
 5. V září nastoupím na Ellesmere College. Už jsem v kontaktu s místními studenty, takže toho vím o škole hodně a přijde mi skvělá. Nejvíce mě asi zaujalo, že je tam, stejně jako na většině ostatních britských škol, ubytování, sport i studium nastavené soutěžně. Jsem na to moc zvědavý.

Více informací o středoškolských stipendijních programech ASSIST & HMC najdete na našich stránkách.