Kaplicky Internship

Petra Ross se stává vítězkou druhého ročníku Kaplicky Internship

21. října 2016
Bakala Foundation ve spolupráci s London Design Museum a Kaplicky Centre vybrali Petru Ross za vítězku druhého ročníku soutěže Kaplicky Internship určené čerstvým absolventům architektonických vysokých škol.
Vedle ocenění získává Petra Ross i jedinečnou odměnu - tříměsíční placenou stáž v ateliéru Zaha Hadid Architects v Londýně, nesoucím jméno nedávno zesnulé britské architektky iráckého původu. Vyhlášení výsledků soutěže předcházela debata o díle Zahy Hadid nazvaná "Zaha Hadid: Work and Legacy", která se uskutečnila v Centru moderního umění DOX.
O vítězce rozhodla odborná nezávislá porota, v níž zasedla dlouholetá spolupracovnice Zahy Hadid z jejího londýnského studia M. Arch. Melodie Leung, ředitel Design Musea v Londýně Deyan Sudjic a garant projektu doc. ing. arch. Vladimír Krátký z Fakulty architektury ČVUT. Zahraniční hosté v roli členů odborné poroty soutěže přijeli na pozvání Bakala Foundation a Nadačního fondu Kaplicky Centre.
Petra Ross a její vítězný návrh knihovny v Londýně
Petra Ross a její vítězný návrh knihovny v Londýně
Petra Ross je čerstvou absolventkou Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Porotu zaujal její návrh London Public Library na prominentní parcele situované u břehu Temže v blízkosti Tower Bridge.
"Výzvou projektu bylo nahradit stávající část parku knihovnou a přitom maximálně zachovat zeleň jakožto veřejnosti přístupný prostor. Hlavní hmota nové budovy se ztrácí pod vyzvednutým parkem a ten zároveň slouží jako monumentální deštník pro širokou veřejnost, pod kterým se rozprostírá průchozí pasáž s dalšími funkcemi včetně knihovny. Vyzdvižením veřejně přístupného prostoru na střechu získá park více slunečných hodin a budova se přiblíží ke splnění ekologických standardů," říká o svém návrhu Petra Ross.

Fotogalerie

Další novinky