Máme se dobře, ale stejně si zabrbláme: Debata s Pavlem Fischerem o stavu společnosti

Přináší současné dění ve světě radost nebo spíše zklamání? Jak se vyvíjí veřejné mínění a co jej determinuje? A jak mohou politici využívat – či zneužívat – nálad ve společnosti? Nejen o tom přišel 15. února do Bakala Foundation Student Hubu diskutovat diplomat Pavel Fischer, ředitel neziskové organizace Stem.cz. Svou analýzu společenského a politického dění postavil na unikátním souboru dat, které Stem sbírá již přes 20 let. „A to se dozvíte věci,“ uvodil svou prezentaci Pavel Fischer.

Již od roku 1994 například zjišťuje spokojenost veřejnosti se stavem společnosti a se svým vlastním životem. Zatímco stabilně okolo 70 – 80 % respondentů tvrdí, že uplynulý rok byl pro ně osobně úspěšný, pouze malá část z nich je přesvědčeno o tom, že se dařilo i celé společnosti. „Kolektivní“ pocit spokojenosti také značně kolísá, od 13 do 59 %. Se studenty se Pavel Fischer shodl, že to je způsobeno především negativními zprávami, které nám pohled na zbytek společnosti a dění ve světě zprostředkovávají.

Pavel Fischer je bývalý ředitel Politického odboru kanceláře prezidenta Václava Havla, bývalý politický ředitel Ministerstva zahraničních věcí ČR, velvyslanec ve Francii a Monaku, a nyní ředitel organizace Stem.cz.