Journey: Journalism Bootcamp nyní přijímá přihlášky do dalšího ročníku

„A life-time of top professional journalism experience packed into 10 days”.

Přihlášky do 6. ročníku budou otevřeny do 30. dubna 2021 a úspěšní kandidáti získají od nadace Bakala Foundation stipendium pokrývající veškeré náklady spojené s účastí na Journey, včetně ubytování, cestovních nákladů nebo stravy.

Hlásit se mohou studenti žurnalistiky a příbuzných oborů z celkem 11 zemí světa: České republiky, Slovenska, Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska, Ukrajiny, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Velké Británie a USA.

„Nezávislá žurnalistika je jedním z hlavních pilířů demokratické společnosti. I proto nadace Bakala Foundation již po šesté pořádá program Journey, kde mladým novinářům představujeme žurnalistiku ze všech možných úhlů pohledu a v podání skutečných kapacit z českých i zahraničních médií,“ říká Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation. „Studenti se pak mohou snadněji rozhodnout, jakým směrem se chtějí ve své novinářské kariéře vydat, a věříme, že budou i lépe vybaveni k tomu, aby dělali skutečně objektivní a nezávislou žurnalistiku.“ 

Jde o unikátní letní školu, která se těší oblibě mezi aspirujícími žurnalisty. Své celoživotní zkušenosti zde mladým novinářům předávají renomovaní profesionálové ze špičkových médií na české i celosvětové scéně. Patří mezi ně například CNN, The New Yorker, The Washington Post či agentury Reuters, Bloomberg nebo AP. Mezi přednášejícími jsou zvučná jména jako Adam Entous, držitel Pulitzerovy ceny z roku 2017, nebo Jessica Bruder, novinářka a autorka oceněné knihy Nomadland, která se stala předlohou filmu aktuálně nominovaného na prestižní filmové Oskary v šesti kategoriích.

Akce se uskuteční v krásných prostorách vily Grébovka v pražských Havlíčkových sadech. V průběhu deseti dnů se zde studenti budou účastnit přednášek a workshopů na téma novinářská etika, práce se zdroji, investigativní žurnalistika, fotožurnalistika a mnoho dalších. Nebude chybět ani práce v terénu, simulovaná práce v newsroomu a týmová reportáž. V neposlední řadě je pro studenty nesmírně přínosná i možnost získat zpětnou vazbu od těch nejpovolanějších.

Důležitým benefitem je i mezinárodní přesah akce a to nejen s ohledem na přednášející, ale i účastníky přicházející z celkem 11-ti zemí světa. Mladým novinářům se proto nabízí příležitost k budování cenných profesních kontaktů napříč hranicemi.

„V roce 2020 se kvůli pandemii a omezení cestování nemohl program zrealizovat. Letos pevně věříme, že se Journey uskuteční, a uděláme pro jeho realizaci vše, co bude v našich silách. Program se uskuteční v termínu 5. až 15. srpna 2021 v Praze,“ uvádí manažerka programu Journey, Petra Judová.

Nadace Bakala Foundation, která tento program již šestým rokem pořádá, má za cíl podporovat rozvoj mladých talentů a přispět tak nejen k naplnění jejich životních cílů, ale i ke zlepšení celé společnosti. Podpora nezávislé žurnalistiky je proto důležitým pilířem působení nadace.

„Dnešní doba ukazuje, možná ještě intenzivněji než dříve, jak nezbytná je role nezávislé žurnalistiky a boje proti dezinformacím,“ uvádí Václav Pecha.  „Mladí novináři by měli být vlajkonoši změny k lepšímu, a kde jinde je lepší začít než právě edukací mladé generace a předáváním zkušeností od špiček v oboru,“ dodává.

Finální výsledky a seznam vybraných uchazečů budou oznámeny v květnu.

Bližší informace a přihlášku mohou zájemci nalézt na stránce programu: https://www.bakalafoundation.org/programy/journey/