Journey 2021 uvítala 21 mezinárodních studentů a hvězdy světové žurnalistiky

Program Journey: Journalism Bootcamp, který nadace Bakala Foundation organizovala již po šesté, proběhl v Praze v termínu 5 – 15. srpna 2021. Tato událost každoročně přivádí do metropole novinářské špičky ze světových médií a agentur jako je CNN, The New Yorker, Reuters, Bloomberg a další.

Studenty žurnalistiky z celkem 8 zemí světa učili lektoři jako např. držitel Pulitzerovy ceny Adam Entous (The New Yorker), Evan Perez (CNN) nebo Jessica Bruder z Columbia Journalist School, autorka knižní předlohy k oscarovému filmu Země nomádů (Nomadland). České přednášející zastupoval novinář Tomáš Etzler.

Journey nabízí studentům žurnalistiky ale i začínajícím novinářům komplexní pohled na moderní žurnalistiku. Nabitý program byl i letos kombinací přednášek, praktických workshopů, ale i simulace práce v redakci a týmové reportáže v terénu, na niž studenti následně získali zpětnou vazbu od zkušených lektorů (více o reportáži zde). Mezi témata patřila mimo jiné novinářská etika, práce se zdroji, investigativní žurnalistika, fotožurnalistika a mnoho dalších témat. Cílem Journey je předat začínajícím novinářům praktické dovednosti, které jim pomohou v dalším kariérním rozvoji.

„Je úžasné učit se novinařinu od tak zkušených světových žurnalistů. Není to „školní teorie“, mluvíme o reálných případech a na nich se učíme,“ říká účastnice Journey Pavlína Černá, studentka žurnalistiky na Temple University ve Filadelfii. „Účastníci z různých zemí navzájem sdílejí, jak žurnalistika funguje v jejich zemi, což je fascinující obzvlášť v případě států, kde svoboda tisku není samozřejmostí.“

I Nemanja Vidić, začínající novinář ze Srbska, vnímá mezinárodní účast mladých novinářů jako důležitý přínos Journey. „Věřím, že s ostatními účastníky zůstaneme v kontaktu jako přátelé i pro možnou spolupráci napříč hranicemi. Jsem rád, že když budu v budoucnu pro svou práci potřebovat nějaký zdroj z Česka, Bulharska nebo třeba USA, mohu zvednout telefon a zavolat kamarádům z Journey,“ shrnuje.

Zájem o program každým rokem roste. Letos z přijatých přihlášek vybrala odborná komise 21 účastníků. Ti obdrželi plné stipendium pokrývající náklady spojené s účastí na Journey včetně kurzovného, stravy, cestovních výdajů a ubytování. Na Journey přicestovali účastníci z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Srbska, USA. Kvůli aktuální pandemické situaci se nemohli zúčastnit vybraní studenti z Ukrajiny, Běloruska a Velké Británie.

Mezi absolventy programu Journey z předchozích let patří i řada dnes již etablovaných českých novinářů, např. Kirill Ščeblykin z Deníku N, Andrea Procházková z Respektu, Jana Václavíková z Aktuálně.cz nebo Jaroslav Hroch z Českého rozhlasu.

„Nezávislá žurnalistika je jedním z hlavních pilířů demokratické společnosti. I proto již pošesté pořádáme program Journey, kde mladým novinářům představujeme žurnalistiku z různých úhlů pohledu,“ říká Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation. „Studenti se pak mohou snadněji rozhodnout, jakým směrem se chtějí ve své novinářské kariéře vydat, a věříme, že budou i lépe vybaveni k tomu, aby dělali skutečně objektivní a nezávislou žurnalistiku.“

 

Více o Journey: Journalism Bootcamp najdete na stránkách nadace.