Achillova Data

Vítězové Achillových Dat si posvítili na projekt „zelené“ energie z Ázerbájdžánu

28. března 2024
Jaké to je, stát se na chvíli investigativním novinářem a rozkrývat kauzy, které hýbou střední Evropou, si pod vedením zkušených mentorů vyzkoušeli studenti díky programu Achillova Data. Jsou romské děti na Slovensku neprávem zařazovány do speciálních škol? Jaký vliv měla síť Telegram na výsledek slovenských voleb? Jaké jsou vyhlídky regulace prodeje kratomu a dalších psychotropních látek? Na to, a mnohem víc, se studenti snažili nalézt odpověď.
Experti, se kterými jsme mluvili, se projektu obnovitelné energie z Ázerbájdžánu vysmáli. O tématu se v Maďarsku objevilo pár článků, ale my chtěli jít víc do hloubky. Všechny nás zajímá politika, a především ta evropská, proto jsem se do nelehké kauzy pustili,“ líčí Luca Flóra Tárkányi, studentka vítězného maďarského týmu ELTE Media.
Ve své investigativní práci rozkrývali pozadí „energetického megadealu“, v rámci něhož má být do roku 2030 položen skoro 1 200 km dlouhý elektrický kabel. Do Maďarska by jím měla proudit energie z obnovitelných zdrojů z Ázerbájdžánu, odborníci nicméně označují celý projekt za absurdní.
Čtyři země, osm týmů Ve čtvrtek 21. března vyvrcholil ve Student Hubu nadace Bakala Foundation sedmý ročník programu Achillova Data. Celkem 30 studentů a studentek z visegrádských zemí se snažilo přijít na kloub například finančnímu propojení mezi církví a politikou na Slovensku, prodeji a vlivu psychotropních látek jako jsou kratom, CBD nebo HHC, či tomu, jak narativy dezinformačních webů a influencerů na Telegramu ovlivnily výsledek slovenských voleb. Pokrytí se dočkala i témata jako bossing a nevhodné chování vůči ženám v českých mediálních domech, zařazování romských dětí do speciálních škol na Slovensku nebo právě vítězný návrh importu energie z Ázerbájdžánu do Evropy.
Výsledky svých prací prezentovalo 8 týmů na oficiálním finále projektu Achillova Data 2023/2024. Pomyslnou trofej pro nejlepší investigativní práci si letos odnesl maďarský tým skládající se ze 6 studentů budapešťské Univerzity Loránda Eötvöse. Mentorkou týmu byla maďarská novinářka a ředitelka inovací a nových trhů slovenského Denníku N, Veronika Munk.
Program se letos poprvé rozšířil za hranice Česka a Slovenska, k účasti byli přizváni také studující z Polska a Maďarska. Během tří měsíců měly týmy k dispozici zkušeného mentora, investigativního novináře nebo novinářku ve své zemi, aby mohli pracovat v rodném jazyce. České týmy vedli Tereza Engelová, novinářka a dokumentaristka, v současnosti redaktorka nezávislého zpravodajského webu HlídacíPes.org, a David Klimeš, novinář, ekonomický komentátor a vysokoškolský pedagog na Univerzitě Karlově, nyní výkonný ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Další novinky