Bakala Foundation podpoří dalších 17 studentů na zahraničních univerzitách

Nadace Bakala Foundation v rámci stipendijního programu Scholarship podpoří další studenty, kteří studují či chtějí studovat na nejlepších zahraničních univerzitách a nemohou si nákladné studium sami dovolit. V rámci 10. ročníku stipendijního programu nadace obdržela celkem 235 přihlášek, z nichž odborná komise vybrala 17 nových stipendistů. 8 z nich nadace podpoří v bakalářském studiu a 9 pak ve studiu magisterském. Od roku 2010 manželé Bakalovi pomohli již 137 studentům z České republiky, kterým na kvalitní vzdělání přispěli částkou přes 128 milionů korun.

„Jsem ráda, že v naší rodině stipendistů mohu přivítat další nadané mladé lidi, kteří mají kromě skvělých studijních výsledků i odvahu uspět v náročném studiu v zahraničí. Těším se, jak budu sledovat jejich životní a následně i profesní úspěchy, jistě jsou mezi nimi budoucí kapacity a lídři různých oborů,“ říká předsedkyně správní rady nadace Bakala Foundation Michaela Bakala.

Letos se do programu Scholarship přihlásilo 235 studentů, což je o 35 více než v loňském roce. Do druhého kola výběrového řízení, které se koná formou pohovorů, postoupilo 26 z nich. O výběru nových stipendistů rozhodovala jedenáctičlenná odborná komise ve dnech 11. a 12. září 2019. Komisi tradičně předsedal Pepper de Callier a dále v ní zasedli Michaela Bakala, Kristýna Burdová Borsodi, Irma Comstocková, Lukáš Čermák, Ondřej Černý, Cyril Höschl, Michal Pěchouček, Jonathan Stein, Vanda Thorne a Michael Žantovský.

„Hlavním kritériem, podle kterého vybíráme nové stipendisty, je, jak moc jsme schopní danému člověku změnit život. Snažíme se vybrat studenty, kteří jsou nejvíce připraveni na to, aby uspěli na nejlepších světových univerzitách,“ říká člen hodnoticí komise, ředitel Centra umělé inteligence ČVUT, prof. Michal Pěchouček.

Z 26 studentů odborná komise vybrala 8 zájemců o bakalářské a 9 zájemců o magisterské programy na zahraničních univerzitách. Ke kritériím výběru patřily vynikající studijní výsledky, nadšení pro daný obor a také zájem o svět kolem sebe. Mezi novými stipendisty nadace jsou budoucí fyzikové, biologové, ekonomové, politologové, ale i umělci. Většina z nich studuje či chce studovat na britských univerzitách, pouze 3 z nich si vybrali univerzity ve Spojených státech. Nadace každý rok rozděluje mezi nové stipendisty 5 milionů korun.

Více o programu Scholarship

 

Noví stipendisté, bakalářské studium

Noví stipendisté, magisterské studium

Foto: Ondřej Besperát, video: Jan Zrzavý