244 studentů si chce splnit své sny o studiu v zahraničí díky stipendijnímu programu Scholarship

Do 11. ročníku stipendijního programu Scholarship se přihlásilo 244 studentů, kteří chtějí studovat na zahraničních univerzitách. „Ve srovnání s loňským rokem počet přihlášek mírně vzrostl, což pro nás bylo příjemné překvapení. Jsme moc rádi, že se studenti nenechali odradit Brexitem ani celosvětovou pandemií a jdou si za svými sny,“ říká ředitel nadace Bakala Foundation Václav Pecha.

Velký zájem studentů o britské univerzity navzdory Brexitu přetrvává a je srovnatelný s loňským rokem. Mnozí studenti se hlásí na více univerzit, největší zájem je o univerzity v Oxfordu (42 studentů), Edinburghu (38 studentů), Cambridge (36 studentů) a také na londýnské univerzity: University College London, King’s College London, London School of Economics and Political Science a Imperial College London. Druhou nejoblíbenější destinací pro studenty zůstávají USA, a to především Stanford University a Columbia University. V případě univerzit v dalších evropských zemích je výběr studentů pestřejší, nejčastější volbou jsou University of Amsterdam, ETH Zürich a Sciences Po.

Největší zájem je o studium společenských věd (42 % uchazečů) a přírodních věd (25 % uchazečů). Ve srovnání s loňským rokem mírně vzrostl počet uchazečů, kteří chtějí v zahraničí studovat technické vědy a umělecké obory.

Mezi uchazeči je 129 žen a 115 mužů, z nichž 172 chce studovat bakalářské obory a 72 obory magisterské. Přibližně třetina uchazečů již o stipendium dříve žádala, a jak víme z předešlých výběrových řízení, stojí za to se nevzdat a pracovat na sobě. Mezi našimi 155 dosavadními stipendisty je hned několik těch, kteří napoprvé neuspěli. Studenti se hlásí ze středních i vysokých škol z celé ČR. Nejvíce, a to 106 přihlášek, nám přišlo od pražských studentů, 29 pak od studentů ze Středočeského kraje i z Moravskoslezského kraje.

Výběrové řízení programu Scholarship je dvoukolové. V prvním kole si všechny přihlášky přečte osmičlenná odborná komise a vybere nejlepší uchazeče, kteří postoupí do druhého kola a absolvují pohovory s výběrovou komisí. Letošní stipendisty, které podpoříme během celého bakalářského či magisterského studia v zahraničí, budeme znát začátkem září. V loňském roce jsme obdrželi 235 přihlášek do stipendijního programu a podporu jsme přislíbili 17 studentům, z nichž většina již studuje, dva z nich zahájí studium letos na podzim.

Více o stipendijním programu Scholarship se dozvíte zde.