O zdraví bez předsudků: Jak správně vyšetřovat #prsakoule“

Prevence především. To je krédo neziskové organizace Loono, s níž se mohli zájemci potkat 30. ledna 2017 v rámci workshopu #prsakoule. Do Student Hubu v prostorách Bakala Foundation dorazila dvacítka převážně mladých lidí, aby se dozvěděli, jak rozpoznat rakovinu prsu, varlete a dalších orgánů, jak a kde probíhají preventivní kontroly a kam zajít, když na sobě něco neobvyklého objeví.

Cílem organizace Loono a její zakladatelky Kateřiny Vackové, mj. studentky 6. ročníku medicíny a uchazečky o studijní stáž na Harvardu Medical School, je především motivovat mladé lidi, aby na své zdraví mysleli včas. A to tak, že každý měsíc provedou samovyšetření. Kateřinu, která se ze zdravotních důvodů nemohla tentokrát na workshop dostavit, zastoupily zkušené kolegyně z organizace Loono. „Rakovina je blbá v tom, že většinou nebolí,“ zdůraznila význam preventivních vyšetření jedna z nich, medička Marianna Retiová.

Prezentaci doplnily praktické ukázky vyšetření varlat i prsou, a to bez ohledu na pohlaví účastníků. Celých 30 procent rakoviny těchto orgánů objeví partner či partnerka, vzájemná vyšetření jsou tedy více než na místě. A co dělat, pokud skutečně něco neobvyklého objevíme? „Nepanikař. Nestyď se. Nehledej rady na internetu a co nejdříve navštiv lékaře,“ radí Loono.