Podporujeme

Oslavy 100 let samostatnosti Československa v USA

1. listopadu 2018
Další z významných oslav sto let samostatnosti Československa proběhla 1. listopadu ve Washingtonu ve Folger Shakespeare Library v blízosti Kapitolu. Spolek Amerických přátel České republiky (The American Friends of the Czech Republic) zde uspořádal společně s velvyslanectvím České republiky v USA gala večeři u příležitosti této velmi významné události v novodobé české historii. Oslavy výročí i česko-amerických vztahů a přátelství se účastnila řada osobností včetně velvyslance USA v ČR Stephen B. Kinga (a jeho dalších čtyř předchůdců) a velvyslance ČR v USA Hynka Kmoníčka. Hosty a zároveň hlavními partnery výjimečného večera byli i Michaela a Zdeněk Bakalovi. Cenu Václava Havla získal Fred Malek Vrcholem galavečera bylo předání ceny Václava Havla za rozvoj občanské společnosti Fredericu Malekovi (na fotografii nahoře ve společnosti M. Albright a Z. Bakaly, foto Lillis Photography), a to za celoživotní přínos při prohlubování vztahů mezi ČR a USA. Cenu získal z rukou Madeleine Albright, bývalé ministryně zahraničních věcí USA, rodačce z Československa. Ta během svého emotivního proslovu vyzdvihla vlastnosti, které by měl mít skutečný leader a mezi které patří úcta k pravdě, ke svobodným médiím a snaha spojovat lidi různých národností, vyznání i ras. Ačkoliv Madeleine Albright a Frederic V. Malek každý pracovali celoživotně na opačných koncích amerického politického spektra, jejich pevné postoje a ochrana demokratických principů z nich udělaly celoživotní přátele.
Michaela Bakala k 100. výročí vzniku samostatného Československa „Bez Spojených států by nebylo žádné Československo. Tato země nám dala naději – a nejen to, dala nám i možnost své sny realizovat. Když jsem se narodila v Brně v komunistickém Československu, nikdy by mě nenapadlo, že budu dnes stát zde a slavit toto výroční s vámi všemi,“ zdůraznila Michaela Bakala během svého proslovu dlouholeté spojení obou zemí. „Svobodnou zemi jsme měli ze stoleté historie jen polovinu té doby, a tak si musíme neustále připomínat, že svobodná společnost a demokracie nejsou samozřejmostí a že stojí za to je neustále bránit.“ „Rádi bychom poděkovali našemu drahému dlouholetému příteli Fredu Malekovi za to, jak se po celý svůj život staral o udržení a rozvoj česko-amerických vztahů. Jeho vytrvalý postoj a hodnoty, které reprezentuje, souzní s tím, co podporujeme i my – odvahu, svobodu a vzdělání. Fred je pro nás velkou inspirací, “ poblahopřáli manželé Bakalovi svému dlouholetému příteli Fredu Malekovi během večera. Manželé Bakalovy pojí s osobností Freda Maleka nejen přátelství, ale i dlouholetá spolupráce na celé řadě filantropických projektů, ať už je to zrod Aspen Institute Central Europe nebo umístění busty Václava Havla v americkém Kapitolu.
Zdeněk Bakala s Fredem Malekem
Zdeněk Bakala s Fredem Malekem
Zazněla i oblíbená píseň T. G. Masaryka Během gala večera vystoupil nadaný klavírista Tomáš Kačo, absolvent Berklee College of Music a stipendista nadace Bakala Foundation, který po nedávném koncertu v Carnegie Hall prožívá další svůj úspěch. V den 100. výročí vzniku samostatného Československa vydal své první album s názvem „My Home“. Tomáš během večera zahrál dvě skladby z tohoto alba, včetně krásné improvizace Ach synku, synku. Tuto oblíbenou píseň prvního prezidenta T. G. Masaryka Tomáš zahrál k překvapení všech hostů se svou letitou podporovatelkou Michaelou Bakala a společně rozezpívali celý sál. Společnou hru této písně si poprvé vyzkoušeli jen před pár týdny v Praze během udělování stipendií nadace Bakala Foundation (video je ke shlédnutí zde). „Tomáš je dalším příkladem amerického snu. Ačkoli nepochází z podmínek, které by byly ideální, nepřestal se nikdy snažit a my jsme hrdí na to, že jej můžeme podpořit v jeho cestě,“ dodala Michaela Bakala. „Jde tak ve stopách mého manžela Zdeňka, který nikdy nezapomněl na to, čeho mu Spojené státy umožnily dosáhnout při hledání svobody a vzdělání, a dnes to vrací zpátky.“
Stephen B. King a jeho čtyři předchůdci na postu velvyslance USA v České republice (foto Lillis Photography)
Michaela Bakala a Tomáš Kačo společně hrají píseň Ach synku, synku (foto Lillis Photography)
Zdenek Bakala, Michaela Bakala a Tomáš Kačo (foto Lillis Photography)

Další novinky