Středoškolská stipendia

Představujeme nové stipendisty programu Středoškolská stipendia 2023 - USA

5. října 2023
Dovolte, abychom vám představili studentky a studenty, kteří uspěli v programu Středoškolská stipendia a v akademickém roce 2023/2024 budou studovat na výběrových středních školách ve Spojených státech amerických. Požádali jsme je, aby nám odpověděli na následující otázky:
 1. Můžeš se nám představit?
 2. Proč ses rozhodl/a studovat střední školu v USA?
 3. Na co se nejvíc těšíš?
 4. Máš naopak z něčeho obavy?
 5. Na jakou školu v USA nastoupíš? Co o ni zatím víš?
Jmenuji se
Pocházím z
V ČR studuji
V USA studuji
Anna Františka Hanzíková
Hájek U Uhříněvsi, hl.m.Praha
VOŠ, SOŠP a Gymnázium Evropská 33
Phillips Exeter Academy v New Hampshire
 1. Ahoj, jmenuji se Anna Františka Hanzíková a je mi 17 let. Momentálně studuji na Gymnáziu Evropská na Praze 6, které je zaměřené na estetickou výchovu výtvarnou a hudební. Právě aktivity jako zpěv ať už sólový či sborový, hra na klavír a divadlo mě činí velmi šťastnou a plně mě naplňují.
 2. Vždy jsem si přála vyzkoušet studium v zahraničí, protože mi to přijde skvělá zkušenost do života. Myslím si, že člověk dostane nadhled, rozšíří se mu obzory, pozná nové lidi a také sám sebe, čímž se stane lepším člověkem pro sebe i ostatní.
 3. Těším se na poznávání lidí z celého světa, se kterými budu moci vše nové sdílet. Jsem zvědavá na místní kulturu, zvyklosti a jiný školní systém. Věřím, že mě celá tato zkušenost obohatí a posune v životě dál.
 4. Nejvíce se obávám paradoxně svého návratu. Přeci jen nebýt tu rok znamená přerušit každodenní kontakt se svojí rodinou a přáteli. Život se změní i my se změníme. Bude to pro mne výzva. Ale změna je život, ne?
 5. Budu docházet na Phillips Exeter Academy v městě Exeter ve státě New Hampshire. Škola se mi velmi líbí a přijde mi, že je pro mě jako stvořená. Nabízí nespočet předmětů, i takových, o kterých si tu můžeme nechat jen zdát. Škola má obří kampus, na kterém se nachází největší středoškolská knihovna na světě. Akademii navštěvuji především internátní studenti z celého světa. Z této prestižní školy vyšel např. zakladatel Facebooku, Mark Zuckerberg. Škola je také zajímavá svou unikátní vyučovací metodou Harkness, která si zakládá na učení debatou a naslouchání druhým.
Jmenuji se
Pocházím z
V ČR studuji
V USA studuji
Petr Samuel Sypták
Hošťálková, Zlínský kraj
ZŠ Hošťálková
Dunn School, California
 1. Jmenuji se Petr Samuel Sypták a právě končím 9. třídu ZŠ Hošťálková v malé vesnici na Valašsku. Příští školní rok jsem zapsaný na Masarykovo gymnázium, SZŠ a VOŠZ Vsetín, kde budu mít individuální studijní plán. Věřím, že jsem velice rozhodný, klidný, ambiciózní, ale občas i velice dobrodružný člověk. Miluji umění, historii, cestování, mytologii a obecnou nauku o různých náboženstvích. Také jsem velice vášnivý ohledně sportů, obzvláště lyžování, volejbalu, brazilskému jiu-jitsu a plavání, což jsou sporty, které dělám skoro celý svůj život, ale definitivně to nejsou jediné sporty, které provozuji, spíše ty, které můj život ovlivnily nejvíce. Například v případě volejbalu jsem poznal mnoho lidí, na které se můžu spolehnout. Díky šnorchlováni, jsem zase třeba objevil další nový svět. Abych to shrnul, rád zkouším všechna nová dobrodružství.
 2. Samozřejmě důvodů mám mnoho, ale asi hlavní je, že předem zmíněný život na vesnici je sice krásný, ale také velice monotónní a právě touto výzvou hodlám rozbít tento pohodlný stereotyp.
 3. Kromě důvodů, které jsou jisté a má je většina stipendistů, jako je rozšíření obzorů a získání nových kamarádů, se velmi těším na úplně jiný školní systém, nové učitele, kompletně novou a jinak fungující komunitu a prostředí.
 4. Mé největší obavy jsou asi z akademického hlediska, protože si nejsem jist, jestli budu schopen být na stejné úrovni a dohnat mé nové spolužáky v angličtině a hlavně v porozumění terminologie v matematice. Další velká obava je samozřejmě, zda se mi vůbec podaří získat přátelé, ale toho se asi bojí každý student, který nastupuje do nové školy. Naštěstí má Dunn School systém tzv. “Peerwig” starších studentů, kteří jsou připraveni pomoci nováčkům se adaptovat, tak se můj strach, i když stále velký, trochu zmenšil. Já sám plánuji tento strach překonat tvrdou prací a nehodlám se nechat odradit, protože kdo ví, kdy se mi v životě naskytne další takto velkolepá příležitost.
 5. Nastoupím na školu jménem Dunn School v Kalifornii, nedaleko Los Angeles ve vinné oblasti v městečku s krásným názvem Los Olivos, které je pouze půl hodiny od Pacifiku a jedním z volitelných sportů je i surfování, na což se moc těším. Celkově na mě škola působí velice moderně a technologicky pokročile, obzvláště to bylo vidět při výběru předmětů a kurzů. Zároveň se zdá, že má škola dobře vyvážené vzdělání, poznávání divočiny a sportování. Během roku nás čeká několik dlouhodobých pobytů v přírodě pod stany, což bude určitě úžasná zkušenost. Škola má také ve svém areálu horolezeckou stěnu, tenisové kurty a venkovní bazén.
Jmenuji se
Pocházím z
V ČR studuji
V USA studuji
Elen Drahoňovská
Rohliny, Liberecký kraj
Gymnázium Turnov
The Masters School, New York
 1. Jmenuji se Elen Drahoňovská. Ve svém volném čase se nejraději věnuji hudbě a to ve všech směrech. Miluji tanec, hraju na housle a violu a ráda zpívám. Ve škole mě vždy nejvíce bavily jazyky a humanitní předměty jako například politologie nebo psychologie. Také ráda cestuji, učím se, zkouším a poznávám nové věci, místa a lidi.
 2. Největší motivací pro mě je dobrodružství a zkušenost. Vždycky jsem chtěla a chci poznávat nové lidi, zvyky, kultury a tradice. Také bych se chtěla zdokonalit v jazyce a poznat jiný systém studia.
 3. Těším se na úplně všechno, od snídaní na internátu přes studium na nové škole až po kamarádství, vztahy a celoživotní zkušenosti, které už mi nikdo nevezme.
 4. Obav mám hodně, bojím se, že nezapadnu do kolektivu, bude mi chybět moje rodina a přátelé, studia v angličtině. Ale ani jedna se nemůže vyrovnat mému nadšení a neskutečnému těšení se na toto nové dobrodružství.
 5. V srpnu 2023 bych měla nastoupit na školu The Masters School v NY. Budu bydlet v krásném kampusu se svými spolužáky. Škola má velké procento zahraničních studentů jako jsem já, takže se za svůj pobyt určitě nesetkám pouze s americkou kulturou. Mají velmi inspirativní moto “Do It With Thy Might”, v překladu to znamená, že když něco děláte, tak do toho dejte všechno své úsilí a nepolevujte.
Jmenuji se
Pocházím z
V ČR studuji
V USA studuji
Berta Bašta
Úvaly u Prahy, Středočeský kraj
PORG Libeň
The Ethel Walker School, Connecticut
 1. Jmenuji se Berta Bašta a mám za sebou pět let na gymnáziu PORG Libeň. Mám široké spektrum zálib - ráda čtu a píšu, hraji na housle, závodně snowboarduji a dělám moderní gymnastiku. Zajímá mě vše, co se vědomostí týče. Pokud zrovna nejsem na tréninku, tak mě najdete s přáteli v útulné kavárně :-)
 2. Moje škola podporuje výjezdy studentů v sextě, každý z nás se podívá do zahraničí alespoň na trimestr. Od začátku mi bylo jasné, že budu v Americe - byla jsem tam několikrát předtím a studenti, kteří se odtamtud vraceli měli vždy nejzajímavější zážitky.
 3. Nejvíc se asi těším na aktivity, na které v Praze nemám moc čas. Zároveň se těším na nové přátele a zkušenosti, myslím si, že ten rok jich bude plný.
 4. Jak moc se na nové přátele těším, tak i tak moc se jich bojím. Děsí mě představa, že nezapadnu do kolektivu a že budu vyčleněna. Zároveň nevím, jestli jsem dostatečně samostatná na bydlení na internátě - bude to výzva.
 5. Nastoupím na Ethel Walker School u hlavního města Connecticutu. Škola je holčičí a nabízí široké spektrum aktivit, třeba i jezdectví. Kampus je sice ohromný, ale škola se snaží o rodinnou atmosféru. Většina studentek bydlí na internátě (jako budu i já), ale není odloučena od zbytku světa - o víkendech škola zajišťuje dopravu do hlavního města (Hatford), které je vzdálené jen 20 minut, a do New Yorku.
Jmenuji se
Pocházím z
V ČR studuji
V USA studuji
Petr Pechač
Roztoky, Středočeský kraj
Gymnázium Jana Nerudy
Wasatch Academy, Utah
 1. Už několik let dělám atletiku, hraju na klavír a na kytaru. Každoročně se účastním celostátní přehlídky uměleckého přednesu. Studuji na gymplu v Praze, bydlím tam i na intru. Ve škole jsem vždycky měl samé jedničky, účastnil jsem se snad všech olympiád, co nám učitelé nabízeli. V létě jezdím dělat instruktora na dětské tábory.
 2. Od malička jsem chtěl studovat v zahraničí. Vím, že se mi tam dostane nejlepšího možného vzdělání a o to jsem vždy usiloval.
 3. Těším se na kolektiv, odlišnou kulturu, nové zkušenosti. Vždycky jsem byl nadšený z nových příležitostí a nemůžu se dočkat, až do Anglie dorazím.
 4. Nevím, o kolik jsou Angličané napřed v různých předmětech, ale řekl bych, že když tak všechno rychle doženu. Z ničeho jiného obavy nemám.
 5. V září nastoupím na Ellesmere College. Už jsem v kontaktu s místními studenty, takže toho vím o škole hodně a přijde mi skvělá. Nejvíce mě asi zaujalo, že je tam, stejně jako na většině ostatních britských škol, ubytování, sport i studium nastavené soutěžně. Jsem na to moc zvědavý.
Jmenuji se
Pocházím z
V ČR studuji
V USA studuji
Kristýna Říhová
Praha
Gymnázium Jaroslava Heyrovského
Linden Hall, Pennsylvania
 1. Jmenuji se Kristýna Říhová a současně chodím na gymnázium Jaroslava Heyrovského v Praze. Mám ráda variabilitu věcí, proto i mé zájmy pochází ze zcela odlišných sfér. Pocházím z hudební rodiny a sama se hudbě aktivně věnuji. Zpívám jak sóla, tak v různých sborech a orchestrech, hraji na klavír, kytaru a ukulele a komponuji. Svou první oficiální skladbu jsem složila ve třinácti letech pro violoncello, housle, klavír a zpěv a vysloužila si druhé místo v národní Hudební olympiádě ČR. Umění tvoří značnou část mého života, ať se jedná o literární díla a soutěže spojené s ním nebo o tanec, konkrétně balet a moderní tanec, kterému se soutěžně věnuji deset let. Jak už jsem zmínila výše, variabilita věcí hraje značnou roli v mém životě. Proto mě rovněž zajímá právo a mezinárodní dění, účastním se organizací jako např. Pražský studentský summit ( model OSN, EU, G20, NATO) nebo Středoškolský sněm. Láska ke zvířatům se u mě objevila už v raném věku. Když se ostatní děti učili říkat ""pejsek"", mým nejoblíbenějším zvířetem byl levhart obláčkový. Současně se mi podařilo mou lásku ke zvířatům zkombinovat se sportem, který je pro mě rovněž velmi důležitý, a šestým rokem jezdím na koních. Celý život mě neuvěřitelně fascinovala biologie a krása přírody. Účastním se různých biologických soutěží, stavím modely, dělám průzkumy. Většinu času všude kolem sebe šířím náhodná fakta z biologie. Je to moje velká vášeň, které se chci v životě nejvíce věnovat, konkrétně mořské biologii a genetice. Přijde mi naprosto neuvěřitelné, jak se dokáže jediná buňka diferencovat a přeměnit se v komplexní organismus, jak spolu určité organismy fungují buď v symbióze anebo v parazitickém stavu, jak může život vzniknout a stejně tak i skončit. Pro všechny části biologie je však klíčové jedno: rovnováha. Všechny mé zájmy se vzájemně vyvažují a tvoří dokonalou rovnováhu, která mě v životě posouvá dál a pomáhá mi dosahovat mých cílů.
 2. Kdyby mi někdo před rokem řekl, že budu následující rok studovat v USA, asi bych mu nevěřila. Z části možná proto, že jsem si nemyslela, že by to pro mě bylo někdy finančně možné. Když jsem se ale dozvěděla o téhle úžasné možnosti sponzorovaného stipendia, věděla jsem, že to je přesně to, co chci. Možnost kvalitního vzdělání, které mi dává smysl, všechny vědomosti a znalosti, kterých mohu dosáhnout, úžasné vybavení škol, poznání nových lidí a mezinárodních kontaktů, zlepšení jazyka, mnohem větší celková nezávislost.. Pořád se mi to zdá z části neuvěřitelné- momentálně se mi plní můj největší sen.
 3. Nejvíce se těším na kvalitní vzdělání, které mě baví a které je mým hlavním cílem. Moje nastávající škola mi nabízí neuvěřitelné možnosti jak v mém oboru, tak i ve všech ostatních.
 4. Většinu lidí by představa ročního pobytu v zemi, která leží přes polovinu světa od vašeho domova, vyděsila. Já ale nepatřím mezi většinu lidí. Z celé zkušenosti jsem maximálně nadšená a nemůžu se dočkat, až budu na kampusu v mojí škole. Jediné, co mi dělá starosti, je oddálení se od mé rodiny a přátel. Mám doma velmi silné vazby na blízké osoby, ale díky těmto vazbám také věřím, že všechno bude v pořádku. Jsem moc vděčná za to, že mám v životě mnoho důležitých lidí, kteří mě podporovali celou cestu až sem a kterým patří mé velké díky, protože mají na tomto úspěchu také velký podíl. Samozřejmě, že mám určité obavy a trochu i strach z neznáma, ale pevně věřím, že všechno zvládnu a že tohle bude nezapomenutelný životní zážitek.
 5. Nastoupím na školu Linden Hall v Lititzu, v Pensylvánii v USA. Jedná se o nejstarší privátní dívčí školu v USA. Byla založena v roce 1746, tedy 30 let před samotným vznikem USA. Už jen fakt, že moje škola má v názvu lípu - český národní strom, mi přijde pozoruhodné. Linden Hall má neuvěřitelné možnosti rozvíjet znalosti v mém oboru, tak i vyzkoušet spoustu nových věcí. Moje budoucí škola se může chlubit výhodou soukromých laboratoří, bazénu, soukromých stájí, spoustou prestižních klubů, výbornou stravou, malebným kampusem obklopeným přírodou, úžasnými lidmi v něm a spoustu dalšího. Všichni profesoři i lidi na škole, co jsem zatím poznala, byli neuvěřitelně milí, ochotní a nápomocní a už teď jsem si Linden Hall stihla zamilovat. Vím, že tohle bude moje srdcová škola, na kterou budu vždy vzpomínat.
Jmenuji se
Pocházím z
V ČR studuji
V USA studuji
Lucie Ježková
Praha
Gymnázium Evolution
Gould Academy, Maine
 1. Momentálně studuji na víceletém gymnáziu s rozšířenou výukou v anglickém jazyce Gymnázium Evolution Jižní Město. Baví mě jazyky (čeština, angličtina, španělština, němčina) a přírodovědné předměty. Závodně lyžuji a ráda sportuji hlavně venku v přírodě - běhám, jezdím na kole, na kajaku a chodím po horách. Mezi mé další záliby patří šití, 3D tisk či programování robotů.
 2. Studovat v zahraničí jsem si přála již delší dobu a když jsem se dozvěděla o programu ASSIST, neváhala jsem a přihlásila jsem se. Myslím si, že neexistuje lepší způsob, jak se naučit jazyk. Studium v zahraničí beru jako velkou příležitostí poznat nejen svět kolem, ale také sama sebe, vyzkoušet si něco nového a díky tomu třeba objevit nové talenty a záliby.
 3. Nejvíce se těším, že poznám nové přátele a vyzkouším, jak se studuje na soukromé škole v USA. Zajímavé bude bydlení na internátu, jelikož je to pro mě bude úplně něco nového. ASSIST mi našel školu, kde se budu moct rozvíjet akademicky, ale také budu moct pokračovat se závodním lyžováním. Jsem za to moc ráda a těším se, že mě to posune dál.
 4. Mám strach, že mi bude chybět rodina a kamarádi. Věřím ale, že na mě nezapomenou, že si najdu kamarády i tam a pobyt si užiji na 100%. Většinu mých obav, ale převáží to, jak moc se těším.
 5. Budu studovat na Gould Academy v Bethelu ve státě Maine. Od školy jsem již dostala spoustu informací, tak toho vím poměrně dost. Škola je v horách, v přírodě, má velký kampus, speciální program zimních sportů pro všechny studenty, široký výběr předmětů a spoustu aktivit, které se těším, že si vyzkouším. Pravidla pro život na internátu jsou dost striktní, ale o studenty, kteří tam žíjí se zdá být dobře postaráno.
  Více informací o programu Středoškolská stipendia najdete na našich stránkách.

Další novinky