Středoškolská stipendia

Seznamte se s novými stipendisty programu Středoškolská stipendia 2023 - Velká Británie

9. října 2023
Dovolte, abychom vám představili studentky, které v rámci programu Středoškolská stipendia získaly stipendium HMC a v nadcházejících dvou letech budou studovat výběrové soukromé střední školy ve Velké Británii či Polsku. Požádali jsme je, aby nám odpověděli na následující otázky:
 1. Můžeš se nám představit?
 2. Proč ses rozhodl/a studovat střední školu ve Velké Británii?
 3. Na co se nejvíc těšíš?
 4. Máš naopak z něčeho obavy?
 5. Na jakou britskou školu nastoupíš? Co o ni zatím víš?
Jmenuji se
Pocházím z
V ČR studuji
V Británii studuji
Agáta Diviš
Praha
Střední průmyslová škola zeměměřická a Geografické gymnázium
St Edmund’s College
 1. Mé jméno je Agáta Diviš je mi 17 let, jsem z Prahy a studovala jsem geografické gymnázium. Zajímám se hlavně o filmy, literaturu, psychologii a hudbu. Hraji na klavír a baví mě bojové sporty, hlavně box a krav maga, a horské kolo.
 2. Ke studiu v Anglii jsem se rozhodla z mnoha důvodů, mezi kterými bylo například zdokonalení angličtiny, chtění zažít nové věci a fakt, že jsem Anglii již navštívila a cítila jsem se tam jako doma. Také se mi líbí, jak britský školní systém funguje.
 3. Moc se mi líbí, že se budu moci věnovat pouze předmětům, které mě zajímají a baví. Těším se, na nové prostředí a nový způsob života. Má nová škola také nabízí velké množství mimoškolních aktivit, ze kterých si bezesporu vyberu nějakou. která mě bude bavit.
 4. Nejvíce jsem se obávala organizačních věcí, ale to už mám ve velké většině za sebou a v tuhle chvíli už vlastně nemám obavy z ničeho, kromě možná balení si.
 5. Školu, na kterou budu v září nastupovat, se jmenuje St Edmund's College. Nachází se ve městečku Ware necelou půl hodinku od Londýna. Přála jsem si studovat psychologii, což mi na této škole bude umožněno. Již jsem mluvila s ředitelem a psala jsem si dalšími zaměstnanci a všichni se mi zdáli milí a snažili se mi co nejvíce pomoci.
Jmenuji se
Pocházím z
V ČR studuji
V Británii studuji
Patricie Tomková
Praha
Akademické gymnázium a Jazyková škola
Chigwell school
 1. Jmenuji se Patricie Tomková a jsem z Prahy 7. Studuji na Akademickém Gymnázium hlavního města Prahy. Ráda se učím, především jazyky. Mimo školu chodím na různé brigády a nebo doučuji. Ve svém volném čase si ráda čtu, koukám na seriály, chodím do posilovny nebo píšu novely. Samozřejmě si také někdy ráda vyloženě odpočinu třeba procházkou přírodou apod. Ráda trávím čas sama, kdy se můžu nejvíce rozvíjet. Ale i s přáteli, s kterými se nejvíce zasměji a uvolním.
 2. Už od malička jsem chtěla studovat v zahraničí, nebo alespoň v angličtině. Bohužel to nebylo z finančních důvodů možné, takže jsem to vzdala. Když jsem narazila na Bakala Foundation a na stipendia, která nabízí od ASSIST a HMC, nemohla jsem to nezkusit. Řekla jsem si, že se přihlásím a že to třeba i vyjde, ale kdyby ne, tak mám pořád svou školu v Čechách. Nakonec jsem se tedy dostala a velmi mě to těší a jsem ráda, že jsem se přihlásila. I když se mi zdálo, že šance byla mizerná.
 3. Těším se na nový styl výuky. V podstatě asi na vše. Na jiné kultury, spolubydlení, aktivity, atd.
 4. Až budu mimo svou rodnou zemi, tak nevím jak to zvládnu s přáteli z Česka. Lidé tady (speciálně z mé třídy) mi přirostli k srdci. Bude to bez nich těžké.
 5. Nastupuji na Chigwell. Nachází se 45min od Londýna MHD. Vím jak vypadá areál (koukla jsem se na fotky). Vím přibližně v čem a jak budu bydlet. Znám své předměty a odpolední aktivity. Ale bohužel je zde stále mnoha věcí které mi nejsou známé.
Jmenuji se
Pocházím z
V ČR studuji
V Británii studuji
Vendula Zámorská
Zlín
Masarykovo Gymnázium Vsetín
The Masters School, New York
 1. Studuji na Masarykově Gymnáziu na Vsetíně. Tam jsem poznala kouzlo historie, společenských věd a cizích jazyků. Tyto předměty mě dokonce baví natolik, že je využívám v praxi i ve svém volném čase. Mimo školu provázím na Vizovickém zámku jako průvodce a už několik let navštěvuji domov seniorů Diakonie ČCE jako dobrovolník. Obojí mě naplňuje a baví, stejně tak, jako potom moje ostatní koníčky mezi které patří například hra na klavír. Jako člen hudební rodiny se nástrojům věnuji už odmalička, na klavír hraju 12 let a během karantény jsem si přidala i ukulele a kastaněty, jen zpívat stále neumím. Kromě hudby se věnuji i výtvarnému umění a co se týče sportů, tak od každého trochu, nejraději mám ale jezdectví, společenské tance, plavání a ani lyžování nepohrdnu. Hodně jsem se našla v psaní poezie, se kterou vyhrávám nejrůznější recitace, a už více jak půl roku připravuji básnickou sbírku. Také o sobě můžu říct, že jsem hrdý "dofák". DofE mi hodně dalo a posunulo hned ve 3 oblastech najednou a reprezentovala jsem DofE i na setkání s princem Edwardem při jeho poslední návštěvě ČR. Mám hotovou bronzovou Cenu Vévody z Edinburghu a aktuálně plním úroveň zlatou. V neposlední řadě jsem aktivním členem a dobrovolníkem v neziskové organizaci ForFamily.cz, se kterou jsem pořádala a vyjela hned na několik inkluzivnich Erasmus+ projektů po celé Evropě.
 2. O stipendium jsem letmo zaslechla od své paní učitelky angličtiny. Čistě ze zajímavosti jsem si program vyhledala a možná že i trošku z vtipu jsem se rozhodla to zkusit. Studovat v zahraničí jsem vždycky brala jako jednu z nejlepších příležitostí ve vzdělání, seberozvoji a získání cenných zkušeností. Zároveň získat stipendium je prestižní záležitost a jen tak se neválí na chodníku, proto jsem využila příležitosti a doufala jsem, že se mi to třeba povede. A povedlo! To už vtip není.
 3. Nejvíc se těším na ,,nezávislý" život, protože i když tam budu mít spoustu nápomocných lidí, maminka tam se mnou nebude a já se nemůžu dočkat svoji samostatnosti. Zároveň bych ráda poznala něco o jiných tradicích a kulturách, jak už těch anglických, tak od ostatních zahraničních studentů. A samozřejmě zlepšení moji angličtiny!
 4. Největší strach mi nahání stesk. Po dlouhé době jsem se konečně v ČR usadila na místě, kde je mi dobře, a tenhle vyhřátý důlek budu muset opustit a zanechat za sebou několik lidí, co mi vytváří úsměv na tváři. Věřím ale že to budeme všichni brát jako zkoušku, zda jsou naše vztahy opravdové.
 5. Čeká mě studium na The Royal Masonic School for Girls v Rickmansworth, což je od Londýna cca 30 minut vzdušnou čarou na severozápad. Škola nabízí obrovskou škálu předmětů a mimoškolní aktivit a vede své studentky k samostatnosti a vlastní zodpovědnosti. Na škole se mi líbí i že má i své vlastní malé ,,imigrační" a pokud na škole studují slečny s podobnou kulturou, škola se snaží o jejich integraci, čímž se udržují podobné a společné zvyky a tradice, které jsou pro mne velmi důležité.
Jmenuji se
Pocházím z
V ČR studuji
V Polsku studuji
Viktorie Pavlíčková
Brno
Gymnázium Brno, Slovanské náměstí
Akademeia High School
 1. Aktuálně jsem studentkou Gymnázia Slovanské náměstí v Brně. Od mala jsem měla ráda angličtinu a ráda jsem se ji učila. Angličtinu jsem vnímala jako prostředek, který mi umožní přístup k nejnovějším a zajímavým informacím a umožní mi komunikovat s lidmi. Svoje nadšení pro angličtinu se pokouším již 2 roky přenášet na děti v jazykové škole. Svoji pozornost směřuji v posledních letech také na biologii a chemii, kde se snažím účastnit mimoškolních seminářů a aktivit. Ve svém volném čase se také ráda věnuji matematice, kde již třetím rokem studuji online kurzy prostřednictvím Centra talentované mládeže. Ve volném čase ráda relaxuji u počítačových her nebo si užívám lyžování, ledních či in-line bruslí.
 2. Už od mala jsem se o studium v zahraničí zajímala. Myslím si, že to je skvělá zkušenost, která člověka rozvine i ve směrech, na které se český školní systém nezaměřuje.
 3. Hlavní důvod, proč jsem si zvolila britský školní systém, je, že se mohu intenzivně zaměřit jen na ty předměty, které mě zajímají. Také se těším na to, že se na škole budu moci rozvinout i ve sportu a volnočasových aktivitách.
 4. Nejvíce se asi bojím změny jazyka, ve kterém bude probíhat výuka. Myslím si, že mi bude chvíli trvat, než si zvyknu na anglickou terminologii. Také mám obavy z nového kolektivu a změny prostředí, ale věřím, že tyto obavy se později ukážou jako zbytečné.
 5. V září nastoupím na Akademeia High School. Tato škola se na rozdíl od ostatních nenachází ve Velké Británii, ale v Polsku ve Varšavě. Jedná se o novější, moderně vybavenou školu, která má skvělé akademické výsledky.
  Více informací o programu Středoškolská stipendia najdete na našich stránkách.

Další novinky