Podporujeme

Kam kráčíš, Česko/Evropo 2020

20. listopadu 2020
Letošní plně digitální výroční konference Aspen Institute CE hledala odpovědi na důležité otázky, s nimiž se v současné době potýká nejen česká, ale i evropská společnost. Diskuse se soustředila na čtyři tématické okruhy – restart ekonomik střední Evropy, budoucí strategie měst, podpora vzdělávání a řešení regionálních rozdílů a v neposlední řadě oblast bezpečnosti a inovací, kde se odborníci zaměřili na příležitosti pro vědu spojené s vesmírným průmyslem. Na konferenci, jejímž tradičním partnerem a spolupořadatelem bylo vydavatelství Economia, vystoupily dvě desítky řečníků, mezi nimi předsedové vlád České republiky a Rakouska, primátoři hlavních měst zemí střední Evropy, také zástupci státní správy, odborníci z byznysu, či experti z akademického i neziskového sektoru. A došli ke společnému závěru – na dalším postupu, jak vyjít z krize po koronaviru, je nejdůležitější digitalizace. Stejně jako v minulých letech konference nabídla výsledky studií odborných skupin Aspen Institute CE. Z výsledků studií vyplynulo, že bude důležité, jak se promění ekonomické prostředí, zda si státy i jednotlivci vezmou poučení ze stavu školství, nebo jakým způsobem se změní pohled na Evropskou unii. „Pandemie podpořila myšlenku sjednocené Evropy. Konsolidace EU je jediná cesta, jediná možnost, kterou máme,“ uvedl ve svém vstupu politolog Ivan Krastev a vzápětí dodal: „EU je křehký projekt závislý na stabilitě domácích vlád. Nepodaří-li se konsolidace EU, budeme čelit veliké krizi.“
O strategických záměrech a dalším směřování Prahy hovořil primátor Zdeněk Hřib.
O strategických záměrech a dalším směřování Prahy hovořil primátor Zdeněk Hřib.
Zvláštní pozornost byla věnována panelu primátorů měst visegrádské čtyřky, kteří diskutovali o roli měst v ekonomickém oživení a promítnutí změny životního stylu obyvatel do fungování měst. Na jaře se ze středoevropských metropolí rychle stala epicentra šíření pandemie. „I přes obrovské lidské a hospodářské škody se některé aspekty kvality života během jarních opatření ve skutečnosti ve velkých městech zlepšily. Pandemie tak zdůraznila možnosti měst, jak se dále zlepšovat,“ zaznělo při představení závěrů studie věnované budoucí strategii měst. Ta doporučuje městům tři základní směry inovace: urychlení zavádění iniciativ chytrých měst (smart cities), podpora aktivní mobility a multimodální přepravy, a dlouhodobá strategie vytápění.
Výroční konference Aspen Institute CE, který Michaela a Zdeněk Bakala v rámci svých filantropických aktivit dlouhodobě podporují, byla zakončena slavnostním předáním ceny Aspen Central Europe Leadership Award 2020, která je oceněním mladých úspěšných profesionálů. V letošním roce se Aspen Institute CE rozhodl ocenit za hodnotově orientovaný leadership Terezu Kalouskovou, koordinátorku zahraničních studentů na Palackého univerzitě v Olomouci a Michala Tarnowskiho, zakladatele bezplatné online platformy na výuku angličtiny studenty a absolventy univerzity v Oxfordu a Cambridge a spoluzakladatele e-learning portálu pro základní a střední školy v Polsku. Ceny společně s Ivanem Hodáčem, předsedou správní rady Aspen Institute CE, předala Michaela Bakala. Ve svém projevu poznamenala, že oba mladí lídři se mohou stát vzorem, neboť na krizovou situaci nabídli jednoduchou a přitom jasnou odpověď. „Nejde jen o oblast byznysu a politiky. Dobrý leadership se musí uplatnit i v ostatních aktivitách na všech úrovních občanské společnosti. Musíme se navzájem inspirovat a respektovat,“ apelovala. Podle Michaely Bakala jde o běh na dlouhou trať, což vyžaduje výdrž a trpělivost. „Oba ocenění dokázali, že chtějí rychle a nezištně pomáhat a že nejde o to snažit se být úspěšný, ale snažit se o to být člověkem, který má hodnotu,“ zdůraznila ve své závěrečné gratulaci. Záznam celé konference je k dispozici v iVysílání České televize zde.

Fotogalerie

Další novinky