Dvanáct nových stipendistů zamíří na zahraniční univerzity s podporou nadace Bakala Foundation

Finální kolo výběru do stipendijního programu Scholarship 2021 proběhlo ve dnech 8. a 9. června. Během dvou intenzivních dnů pohovorů 12. ročníku Scholarship vybrala odborná porota celkem 12 talentovaných studentů, které nadace podpoří na jejich studiích v zahraničí.

Celkem 6 studentů bakalářského a 6 studentů magisterského studia od září zamíří na přední univerzity do Velké Británie, Nizozemí, Švýcarska a Belgie. Většina z nich se bude věnovat přírodovědným oborům, jako je fyzika či epidemiologie, další si vybrali technické obory, společenské vědy ale i psychologii nebo studium umění.

Osm nově přijatých stipendistů zamíří od září do Velké Británie, přičemž dva si zvolili University of Cambridge, dva Oxfordskou univerzitu a ostatní zamíří na přední univerzity do Londýna. Dva studenti vyrazí za vzděláním do Švýcarska, jeden do Nizozemí a jeden do Belgie.

Letošní novinkou je navýšení částky, kterou nadace vyčlenila na podporu nových stipendistů, a to o jeden milion korun. Vedení nadace tento krok učinilo mimo jiné s ohledem na aktuální zvýšení poplatků na britských univerzitách v důsledku brexitu. V uplynulých letech Bakala Foundation rozdělila mezi své studující stipendisty v průměru deset a půl milionu korun ročně.

Z celkových 193 přihlášek bylo k pohovorům pozváno celkem 22 studentů. Nelehký úkol finálního výběru z nesmírně talentovaných finalistů měla odborná porota, která se jako tradičně skládala z renomovaných odborníků z širokého spektra oblastí. Letos v ní zasedli také manželé Michaela a Zdeněk Bakalovi; dále například astrofyzik David Heyrovský, neurobiolog Hynek Wichterle, molekulární biolog Lukáš Čermák, nebo odborník na umělou inteligenci Michal Pěchouček.

Slavnostní zakončení pohovorů proběhlo v zahradách Vratislavského paláce v Praze, kde finalistům poděkovali a blahopřáli manželé Bakalovi a s hosty připili na další úspěchy studentů.

Program Scholarship je „vlajkovou lodí“ nadace Bakala Foundation. Za 12 let existence programu podpořila nadace mladé talenty částkou převyšující 146 milionů korun. S novými stipendisty počet podpořených studentů od září 2021 vzroste na 183.