Podporujeme

Bakalovi podpořili nové centrum FW de Klerka

7. prosince 2021
Michaela a Zdeněk Bakala přispěli Nadaci FW de Klerka, celosvětově proslulé instituci, která propaguje demokracii, svobodu a lidská práva v Jihoafrické republice. Podpořili vybudování nového centra nadace pro oslavu a připomínku jihoafrické ústavy. Vznikne tak důstojné, přitom aktivní místo, kde bude možné šířit myšlenkový odkaz bývalého prezidenta a nositele Nobelovy ceny míru Frederika Willema de Klerka. (Na titulní fotografii je FW de Klerk s manželkou Elitou, která je členkou správní rady nadace.)
„Je nám velkou ctí přispět na vznik nového centra. S FW de Klerkem jsme si byli blízcí v životních hodnotách, v postojích, v náhledu na minulost i budoucnost. Jeho celoživotní práce ve prospěch svobody a lidských práv si hluboce vážíme. Podpora jeho odkazu stvrzuje naše přátelství a vděk a zároveň naplňuje vizi naší rodinné filantropie v podpoře demokracie,“ říká Michaela Bakala.
FW de Klerk s Michaelou Bakala na dobročinné aukci pořádané jeho nadací.
FW de Klerk s Michaelou Bakala na dobročinné aukci pořádané jeho nadací.
S finanční podporou 200 000 USD (přibližně 4,5 milionu Kč) od manželů Bakalových vznikne centrum, v němž bude umístěna stálá expozice mapující transformaci Jihoafrické republiky od apartheidu po vznik nerasové ústavní demokracie v letech 1989-1994. Součástí projektu je i vznik dokumentačního centra a místa pro pořádání akcí připomínajících klíčové události. V budoucnu se centrum chce věnovat vlastní publikační činnosti a přípravě audio-vizuálních prezentací.
Vizualizace nového sídla nadačního centra v Kapském Městě
Vizualizace nového sídla nadačního centra v Kapském Městě
„Projekt v mnohém připomíná Knihovnu Václava Havla v Praze, kde jsme rovněž stáli u zrodu a kterou podporujeme od úplného počátku. FW de Klerka a Václava Havla spojuje obdobná životní role a politická zkušenost s prezidentskou úlohou v časech dramatických změn, ať už to byl pád apartheidu nebo komunismu. Jejich myšlenkové odkazy je třeba šířit dál a my se budeme snažit využít podobností obou institucí k vzájemné inspiraci a sdílení zkušeností, “ dodává Zdeněk Bakala. Otevření nového centra, které je z velké části zaměřeno na mladou generaci, se plánuje v létě 2022.
S bývalým prezidentem de Klerkem a jeho ženou Elitou pojilo Bakalovy dlouholeté přátelství.
S bývalým prezidentem de Klerkem a jeho ženou Elitou pojilo Bakalovy dlouholeté přátelství.
Již v roce 2016 přispěli Bakalovi na aktivity de Klerkovy nadace podporující harmonické vztahy mezi kulturními, náboženskými a jazykovými společenstvími v Jihoafrické republice bez ohledu na rasu. Od té doby na činnost nadace aktivně přispívají a pravidelně se účastní charitativních akcí.

Další novinky