Scholarship

Studujte na špičkových zahraničních univerzitách.
Další kolo výběrového řízení startuje v listopadu 2023.

O programu Scholarship

V rámci stipendijního programu Scholarship vám nabízíme podporu potřebnou ke splnění vašich studijních snů. Stipendium Scholarship vám umožní studovat ucelený bakalářský nebo magisterský program na zahraniční univerzitě dle vašeho výběru.
Za 14 let existence programu jsme podpořili již 205 studentů a studentek, kteří díky stipendiím mohli studovat na 61 univerzitách v 11 zemích světa. Přidejte se k nim i vy.

Najděte si to nejlepší místo pro svůj akademický a osobní růst. Výběr zahraniční univerzity a oboru je na vás – my jsme tu od toho, abychom vás podpořili.

Kdo se může přihlásit o stipendium?

 • Je Vám méně než 34 let (k poslednímu dni podávání přihlášek).
 • Jste v maturitním ročníku nebo studentem/studentkou vysoké školy.
 • Máte státní občanství ČR nebo povolení k trvalému pobytu v ČR.
 • Dosahujete vynikajících akademických výsledků.
 • Vaše rodinná finanční situace vám neumožňuje plně hradit univerzitní studium v zahraničí z vlastních zdrojů.
 • Chcete studovat/ již studujete ucelený bakalářský nebo magisterský program na zahraniční univerzitě.
 • Hledáte stimulující akademickou zkušenost, která vás intelektuálně obohatí a posune, ne pouze kulturní výměnu či jazykové zdokonalení.
 • Chcete svým studiem a budoucí prací přispět k pozitivním změnám ve společnosti.
Odškrtli jste si všechny body? Potom je náš program určený právě pro vás!

Co je součástí přihlášky?

Přehled akademických výsledků
Do akademických výsledků se počítají vaše známky, výsledky mezinárodních zkoušek či testů a případné publikace v odborných časopisech.
Uvedení mimoškolních aktivit
Mezi mimoškolními aktivitami mohou být stáže, zahraniční studijní programy, olympiády, soutěže, dobrovolnictví, mentoring, a podobné.
Studijní plán, případně kariérní plán
Studijní plán je vysvětlením, proč jste si vybral/a danou univerzitu a jaká je vaše motivace pro studium daného oboru. Můžete se zde zamyslet nad svými akademickými plány: jak si myslíte, že vás studium obohatí a co vám přinese z pohledu vašeho budoucího akademického (a profesního) směřování. Jinými slovy, je to prostor popsat své budoucí kariérní směrování ve spojení s vybraným studijním oborem/univerzitou. Kariérní plán je dobrovolný pro uchazeče o bakalářský program a povinný pro uchazeče o magisterské studium.
Esej na vybrané téma
Součástí přihlášky je esej v anglickém jazyce v maximálním rozsahu 600 slov. V roce 2022 si studenti vybírali z těchto témat:
 1. What is the most overlooked issue in your field of study/expertise? How would you address it? 
 2. Your vision of the Czech Republic in 2100. What issues are likely to shape the country by the end of the century? 
 3. Is expectation the mother of unhappiness? Discuss.
1 – 2 doporučující dopisy
Doporučující dopisy jsou důležitou součástí přihlášky. Jeden je podmínkou, dva jsou výhodou.
Vždy je dobré mít jeden dopis od učitele/profesora/supervizora apod., který vás dobře zná. (Pro středoškoláky je ideální třeba třídní učitel.) Pro druhé doporučení můžete oslovit například učitele/profesora/supervizora, kterého máte na předmět vašeho zájmu, případně s ním spolupracujete na stáži, v laboratoři atd.
Nezapomeňte doporučující osobu oslovit s předstihem, aby měl/a dostatek času napsat kvalitní doporučení. Doporučitel nahrává dopis přímo do vaší přihlášky poté, co vyplníte jeho/její kontaktní údaje.
Jak na to
Jak správně vyplnit přihlášku?
Podívejte se na podrobný návod, který vám pomůže krok po kroku.
Jak napsat Scholarship esej?

Využijte poradenství zdarma

Máte otázky ke studiu v zahraničí? Nevíte, jak si vybrat univerzitu, která je pro vás nejvhodnější? Jak se co nejlépe připravit na přijímací řízení? Vyzkoušejte naše bezplatné poradenství o studiu v zahraničí, které je k dispozici online i offline.
Chcete studovat v zahraničí a nevíte kde začít?
Projděte si náš Study Abroad Guide a zjistěte, která země a univerzita pro vás bude ta pravá.

Aktuální ročník

Přihlášky do dalšího ročníku programu, Scholarship 2024, otevřeme v listopadu 2023.
Harmonogram přihlášek
Léto - podzim
Všechno začíná volbou zahraniční univerzity a studijního oboru. Pokud zatím tápete, můžete se poradit s naší studijní poradkyní nebo se přijít podívat na některou z přednášek v rámci Student Hubu.
Listopad
Otevíráme přihlášky.
Leden
Uzavíráme přihlášky.
Duben
Dáme vám vědět, jak jste si vedli v 1. kole výběrového řízení.
Květen
Budeme vás informovat o výsledcích 2. kola výběrového řízení.
Červen
Vybrané uchazeče pozveme k osobnímu pohovoru s odbornou porotou v pražském sídle nadace Bakala Foundation. Následně vyhlásíme finální výsledky.

Videa o Scholarship

Přednášky o studiu v zahraničí

Ve Student Hubu pro vás pravidelně pořádáme tematické přednášky a workshopy. Přijďte se podívat na některou z plánovaných akcí nebo se podívejte na záznamy z již proběhlých přednášek.
Plánované akce
Záznamy z přednášek

Scholarship v číslech

205
205
podpořených stipendistů a stipendistek
168
168
milionů Kč rozdělených v rámci stipendií
61
61
vybraných zahraničních univerzit
205
205
podpořených stipendistů a stipendistek
168
168
milionů Kč rozdělených v rámci stipendií
61
61
vybraných zahraničních univerzit

Příběhy stipendistů

Užitečné zdroje pro školy

Otázky a odpovědi

Podporujete studenty, kteří se na univerzity teprve hlásí, nebo studenty, kteří již byli ke studiu přijati?
O finanční podporu mohou žádat buď studenti střední školy v maturitním ročníku, kteří se na zahraniční univerzitu teprve hlásí nebo studenti, kteří již vysokoškolské studium v zahraničí započali.
Program, který jsem si vybral/a, trvá několik let. Mohu počítat s pomocí Bakala Foundation i do budoucna?
Poskytujeme finanční podporu po celou dobu vámi zvoleného studijního programu – ať už bakalářského nebo magisterského. Na konci každého akademického roku posoudíme vaše studijní výsledky spolu s vaší potřebou finanční podpory. Pokud si udržíte velmi dobré studijní výsledky a doložíte trvající potřebu finanční podpory, můžete se na naši podporu spolehnout po celou dobu trvání studijního programu.
Je udělení stipendia spojeno s nějakými závazky?
Naším posláním je poskytnout talentovaným a odhodlaným mladým lidem příležitost k dosažení akademických úspěchů a následně pak naplnění jejich životních cílů. Doufáme, že příjemci stipendia budou cítit odpovědnost se o své zkušenosti dělit a budou ochotni nabídnout pomocnou ruku tam, kde je to potřeba. Věříme také, že s námi naši Bakala Scholars zůstanou v kontaktu, budou s námi sdílet svou životní cestu a svým příběhem inspirovat a motivovat druhé.
Jakým způsobem obdržím částku stipendia?
Úhradu školného a ubytování provádíme přímo na účet univerzity či ubytovatele v požadovaném termínu. Částka na životní náklady (pokud je Vám rovněž přislíbena), je převedena přímo na váš účet.
Jaká je výše stipendia a kdy se dozvím přesnou částku finanční podpory?
Výše stipendia je určena na základě potřeb a možností každého jednotlivého studenta a jeho rodiny. Jeho výši se student dozví po vyhlášení finálních výsledků v červnu.
Pokrývá stipendium od Bakala Foundation veškeré náklady spojené se studijním programem nebo musím spoléhat na další zdroje financování?
Odpověď záleží na vaší konkrétní finanční situaci a nákladech vámi vybraného studijního programu. Naším cílem je především zmírnit finanční zátěž rodiny spojenou se studiem v zahraničí; podpora je proto udělována na základě potřeb a finančních možností každého jednotlivého studenta. V rámci výběrového řízení detailně zkoumáme finanční možnosti studenta a jeho rodiny a společně sestavujeme rozpočet pro studium v zahraničí. Většina studentů své studium spolufinancuje, a to například stipendiem přímo od univerzity, využitím rodinných úspor, půjčkou, vlastními zdroji apod.
Kdo tvoří výběrovou komisi?
Výběrovou komisi tvoří celá řada zajímavých osobností z oblasti vzdělávání, vědy, průmyslu a dalších oborů, a to jak z České republiky, tak ze zahraničí. V komisi rovněž zasednou lidé úzce spojeni s nadací.
V jakém jazyce bude pohovor probíhat?
Vzhledem k mezinárodnímu složení výběrové komise bude pohovor veden v anglickém jazyce.
Co mám očekávat od pohovoru?
Celý pohovor trvá přibližně dvacet minut. Po krátkém představení se vás členové poroty budou ptát na různé otázky v návaznosti na vaši přihlášku. Porota se vás bude snažit co nejlépe poznat – bude se zajímat o to, jakým způsobem přemýšlíte, jak formulujete své myšlenky a jakou máte představu své budoucí akademické cesty.

Kontakt

Nenašli jste, co jste hledali? Napište nám. Rádi vám poradíme a odpovíme na všechny otázky týkající se programu Scholarship.
Jana Wittbergerová
Jana Wittbergerová
Manažerka programu Scholarship