Studenti rozkrývali investigativní kauzy. Proběhlo vyhlášení programu Achillova Data

Praha, 14. března 2022 –

Nepřiznané majetky vedoucích činitelů českých i slovenských municipalit, nedostatečná ochrana osobních údajů pacientů v ordinacích praktických lékařů, nebo třeba nákup followerů, tzv. „mrtvých duší“, na sociálních sítích  – to jsou jen některá témata investigativních kauz, na nichž v uplynulých měsících pracovali účastníci žurnalistického programu Achillova Data. Nejednalo se přitom o žádné teoretické cvičení. Studenti žurnalistiky z České a Slovenské republiky se pod vedením zkušených mentorů učili pronikat do reálných kauz a své výsledky prezentovali na slavnostním zakončení programu.

„Odhalování korupce, zločinu nebo porušování lidských práv je ve veřejném zájmu každé demokratické společnosti. Proto motivujeme mladé autory, aby se investigativní žurnalistikou zabývali,“ říká Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation, která program Achillova Data organizuje již po páté.

Dvacet pět českých a slovenských studentů, rozdělených do sedmi týmů, intenzivně pracovalo na svých projektech po dobu dvou měsíců pod taktovkou přidělených mentorů, zkušených investigativních novinářů. Svá zjištění prezentovali před odborníky a spoluúčastníky kurzu na slavnostním večeru v pražských prostorách nadace Bakala Foundation minulý týden.

Odborná porota se shodla na vítězi,  jímž se stal slovenský tým s názvem BBF. Jeho členky Bernadeta Baroková, Ema Brunovská, Karolína Farská a Dominika Chrastová, které jsou studentkami Univerzity Komenského v Bratislavě a Univerzity Karlovy v Praze, se zaměřily na majetek předsedy Národní rady Slovenské republiky, Borise Kollára, s důrazem na nejasné zdroje, a podrobně ho zmapovaly.

„Během práce v programu jsem se naučila, že nestačí jen informace najít, ale je třeba vidět mezi nimi souvislosti a kriticky o nich přemýšlet. Byly jsme překvapeny tím, kolik tzv. „neveřejných informací“ se dá zjistit z veřejně dostupných zdrojů,“ říká členka vítězného týmu, Dominika Chrastová. „Investigativní novinařina je esenciální pro fungování demokracie a ráda bych se i do budoucna věnovala odhalování problematik, které škodí naší společnosti.“

Tým BBF pracoval pod vedením mentora Lukáše Dika z Investigatívného centra Jána Kuciaka.  Slovenský novinář Ján Kuciak patřil mezi absolventy programu Achillova data.

Program investigativní žurnalistiky organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s investigace.cz a Nadácií Zastavme korupciu.

Více informací o projektu na bakalafoundation.org/achillova-data

 

Partneři projektu

O nadaci Bakala Foundation:

Bakala Foundation je rodinná nadace manželů Zdeňka a Michaely Bakalových, založená v roce 2007. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat mladé talenty na jejich cestě ke kvalitnímu vzdělávání, a tím nejen pomáhat realizovat jejich sny, ale i zlepšovat společnost jako celek.

 O investigace.cz:

České centrum pro investigativní žurnalistiku (investigace.cz) přináší původní investigativní kauzy o přeshraničním organizovaném zločinu a jeho dopadech na Česko a Slovensko. Jako jediné české médium je investigace.cz součástí mezinárodních sítí investigativních novinářů OCCRP a ICIJ, díky čemuž přináší do českého prostředí zásadní globální kauzy, jako byly Pandora Papers, Panama Papers, či FinCENFiles.

O Nadácii Zastavme korupciu:

Nadaci založil slovenský podnikatel, zakladatel IT společnosti Eset Miroslav Trnka s cílem omezit korupci a její ničivé dopady na kvalitu života na Slovensku. V malém týmu pracují investigativní novináři, expertka na vzdělávání, právnička, která pomáhá oznamovatelům korupce, a mladí koordinátoři Komunity Zastavme korupciu, kteří vedou a motivují mladé lidi po celém Slovensku, aby se více zajímali o veřejné dění.

 

 

Články vzniklé v rámci programu Achillova Data 2021, které již vyšly v médiích: