Vítěz 5. ročníku soutěže Kaplicky Internship se vydá na stáž do studia Heatherwick v Londýně

Odstartoval 5. ročník architektonické soutěže Kaplicky Internship, která podporuje rozvoj mladých talentovaných architektů. Letošní vítěz získá příležitost absolvovat tříměsíční stáž v jednom z nejvýznamnějších architektonických studií současnosti, ve studiu Heatherwick v Londýně. Přihlásit se mohou studenti architektonických oborů českých vysokých škol a letos nově také čerství absolventi. Soutěž připomínající odkaz proslulého českého architekta Jana Kaplického organizuje nadace Bakala Foundation spolu s Design Museem v Londýně a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

 

Foto: Hufton & Crow

Na stáž do výjimečného studia Heatherwick

Letošní vítěz soutěže Kaplicky Internship se stane na tři měsíce součástí více než dvousetčlenného týmu studia Heatherwick, které v Londýně založil britský designér Thomas Heatherwick. Studio propojuje architekturu, design a urbanistické plánování a je charakteristické svou nekonvenčností, nápaditostí a jedinečností.

Mezi nejznámější architektonické projekty studia patří nová dominanta New Yorku, vyhlídková věž z propletených schodišť Vessel, která se veřejnosti otevřela letos v březnu. Jejich „chlupatý“ britský pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji se stal nejnavštěvovanějším britským turistickým místem. K jejich nejznámějším designovým projektům patří nový vzhled londýnského červeného dvoupatrového autobusu nebo kotel pro oheň na Olympijských hrách v Londýně 2012. Studio se věnuje především projektům s významným pozitivním sociálním dopadem a v současnosti pracuje na 30 projektech v 10 zemích na čtyřech kontinentech.


Přihlaste svůj studentský projekt

Soutěž Kaplicky Internship je určená začínajícím architektům, kteří touží po nových zkušenostech, inspiraci a chtějí spolupracovat s nejlepšími světovými architekty. Do soutěže se mohou přihlásit studenti posledních ročníků bakalářských a všech ročníků navazujících magisterských programů a letos poprvé i čerství absolventi českých vysokých škol (do 1 roku po ukončení studia). Téma soutěžních prací je volné a studenti mohou přihlásit své závěrečné práce, a to nejpozději do 30. června 2019.

Vítěz soutěže bude vybrán odbornou porotou a vyhlášen 24. října 2019 v Centru současného umění DOX, kde se při této příležitosti uskuteční přednáška Mata Cashe, partnera a group leadera ze studia Heatherwick.

Už čtyři talentovaní mladí architekti z českých vysokých škol absolvovali stáž v prestižních londýnských ateliérech. Pracovali s architekty Eva Jiricna Architects, Zaha Hadid Architects, Allies and Morrison a loňský vítěz Petr Kousal zamířil do Adjaye Associates, kde po stáži zůstává jako stálý člen týmu.

Zde najdete další informace o soutěži, soutěžních podmínkách a předešlých ročnících.

 

Foto: Brisa Chander