Rozhovor Michaely Bakala pro Deník N

16. září 2019
Rozhovor Michaely Bakala pro denikn.cz ze dne 16. září 2019: Miliardář Zdeněk Bakala s manželkou Michaelou se v poslední době stáhli z několika klíčových českých firem a zdá se, že Česko přestává být pro jejich podnikatelské aktivity hlavní destinací. Michaela Bakala pro Deník N vysvětluje, proč se už tolik nevěnují zdejším aktivitám, a poprvé také obhajuje roli svého muže v kauze kolem OKD. Rozhovor měl původně proběhnout osobně, Michaela Bakala, která přijela do Česka u příležitosti desátého výročí vzniku Nadace The Bakala Foundation, se ale nakonec rozhodla odpovídat prostřednictvím e-mailu. Přijela jste do Česka, váš manžel ale zůstal ve Švýcarsku. Z jakého důvodu nepřijel s vámi? S ohledem na množství povinností, které máme, jsme zvyklí cestovat za byznysem či filantropickými aktivitami každý zvlášť. Zatímco já jsem jako předsedkyně Správní rady naší nadace přijela účastnit se desátého ročníku stipendijního programu Scholarship, Zdeněk má aktuálně jiné pracovní povinnosti. Také se při plánování delších pracovních cest snažíme, aby jeden z nás zůstal s dětmi. Jezdíte do Česka stejně často jako třeba před pěti lety? Vracím se sem pravidelně. Máme tu oba rodinu, přátele, investice, a hlavně mnoho krásných filantropických projektů. Žijeme deset let v zahraničí, kde naše děti chodí do školy. Máme další aktivity v několika zemích. Upřímně, na častější návštěvy již není čas. Na Modravě jste vybudovali rozlehlé sídlo a zdálo se, že se stane domovem vaší rodiny. Z jakého důvodu tam nežijete? Modrava nikdy nebyla plánována jako rodinný dům pro každodenní život. Je to místo určené k rekreaci a k tomu ho také využíváme. Děti i přátelé ho milují a já jsem tam pokaždé, když mi to čas dovolí. V jaké zemi se cítíte v současné době doma? Všude, kde je moje rodina. Jsem Češka, zároveň jsem našla domov ve Švýcarsku, ale částečně i v USA a Jižní Africe. Jak vnímáte současné Česko – změnilo se za posledních pět let? Již před téměř deseti lety se začala měnit atmosféra ve společnosti. Podvědomě jsem cítila, že určitá část společnosti se začíná opět uzavírat světu, začíná váhat, zda jdeme správným směrem, zda jsou demokracie a kapitalismus, členství v EU a v NATO správná cesta. Začali jsme se spoléhat na to, že bude vždy dobře, že stačí vyměnit politiky a bude líp. A ono to tak lehce nefunguje. Tento jev se netýká jen Česka, vidíme ho ve velké části světa. Přála byste si, aby zde žily vaše děti? Děti vychováváme k tomu, aby si každý den vážily toho, co mají, a že si mohou svobodně vybrat, kde budou žít. Všude je chleba o dvou kůrkách. Speciální místo Proč jste letos přestala být spolumajitelkou společnosti BM Management, která zastřešuje vaše zdejší podnikatelské aktivity? Společně jsme se Zdeňkem našli nový způsob rozdělení a řízení aktiv v Česku. Práce mám nejen zde víc než dost. V souvislosti s ukončením některých vašich angažmá se nabízí otázka, zda nejde o celkovou strategii stáhnout se co nejvíce z Česka. Proč jste se tak rozhodli? Zdeněk je mezinárodní investor, a tak je logické, že v portfoliu dochází k přeskupování aktiv a s nimi souvisejících aktivit. Žijeme a pracujeme ve více zemích, Česko mezi nimi bude mít vždy speciální místo. Jak vnímáte vyšetřování kauzy OKD, které se týká vašeho manžela? Není to příjemné, ale vzhledem k tomu, že jsem stoprocentně přesvědčena, že můj manžel vždy podnikal v souladu s právem, zůstávám optimistou. Domníváte se, že v případě OKD udělal váš manžel někde chybu, že měl jednat jinak? Myslím, že udělal daleko víc dobrého a správného. Nechme ale nezávislé soudy, ať tuto otázku posoudí. Na pravdu si člověk někdy musí počkat a já jsem připravena na běh na dlouhou trať. Jak vnímáte invektivy ze strany prezidenta Zemana na adresu svého manžela? Názory a hodnoty mého muže se opravdu neshodují s postoji a jednáním prezidenta Zemana. A jsem vlastně ráda, že je to vidět a slyšet, přestože s urážkami prezidenta hluboce nesouhlasím. Logický vývoj Kam chcete směřovat své vlastní aktivity v Česku? Starat se dále o chod naší nadace a veškeré filantropické aktivity. Se čtyřmi dětmi a třemi nadacemi pomáhajícími v různých zemích světa už na nic dalšího ani není čas. Jaká aktivita v Česku je pro vás nyní klíčová? Pro mě osobně je to především starost o filantropické aktivity. Již deset let se podílím na projektu Scholarship, v rámci kterého vybíráme a podporujeme nadané mladé lidi při studiu na nejlepších zahraničních univerzitách. Za těch deset let máme již přes 150 stipendistů. Programem Journey zase pomáháme mladým novinářům v jejich profesním rozvoji. Také si vážím možnosti působit již několik let ve správní radě Knihovny Václava Havla. A nemohu zapomenout na Aspen Institute, který propojuje nové, hodnotově orientované lídry k otevřené diskusi zahrnující celou střední Evropu. Vedle toho jsem patronkou projektu Top ženy Česka. Naše obchodní aktivity už sleduji zpovzdálí, protože jsme vytvořili kvalitní manažerský tým, který nám to umožňuje. Za to bych chtěla upřímně poděkovat Zuzaně Řezníčkové, která je zodpovědná nejen za Economii, ale i za Luxury Brand Management (společnost provozující v Praze luxusní butiky, pozn. red.) a nyní i BM Management (zastřešující společnost Bakalových aktivit v Česku, pozn. red.). Proč jste letos společně s manželem odešla ze statutárních orgánů vydavatelství Economia? V představenstvu Economie jsem působila přes šest let. Letos v lednu jsme se s manželem rozhodli orgány mediálního domu opustit. Je to logický vývoj. Základ moderního, stabilního mediálního domu včetně zázemí byl položen. Především jsme ale tímto krokem chtěli podpořit myšlenku svobodných médií a jasně deklarovat redakční nezávislost Economie. Je možné, že byste toto vydavatelství v následujících pěti letech prodali? Nic podobného nemáme v úmyslu. Naopak. Ukazuje se, jak je Economia coby zázemí hodnotné, svobodné novinařiny pro Česko důležitá a z toho pohledu cenná. Michaela Bakala (48) Vystudovala obor filmové a televizní produkce na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (FAMU) v Praze. V roce 1991 získala titul Miss Československa. V letech 2000–2003 pracovala jako tisková mluvčí ODS, poté si založila PR agenturu a vedla projekt Česká Miss. V roce 2010 se vdala za Zdeňka Bakalu, spolu vychovávají čtyři děti. Angažuje se ve filantropických aktivitách v Česku i v zahraničí. Nyní v Česku figuruje ve třech subjektech – ve firmě provozující luxusní butiky Luxury Brand Management, v Knihovně Václava Havla a v Nadaci The Bakala Foundation.

Další články v médiích