Představujeme nové stipendisty HMC

Dovolte, abychom vám představili nadané středoškoláky, kteří s podporou stipendia HMC stráví dva školní roky (2022 – 2024) na soukromé střední škole ve Velké Británii.

 1. Můžeš se nám představit?
 2. Proč ses rozhodl/a studovat střední školu v USA?
 3. Na co se nejvíc těšíš?
 4. Máš naopak z něčeho obavy?
 5. Na jakou školu v USA nastoupíš? Co o ní zatím víš?

 

Jmenuji se JANA KVAPILOVÁ
Pocházím z Olomouc
Nyní studuji Gymnázium Olomouc-Hejčín
Budu studovat Sutton Valence School
 1. Studuji na osmiletém gymnáziu v Olomouci a asi nejvíce jsem si oblíbila matematiku, fyziku, dějepis a literaturu. Zajímám se ale také o jazyky, ve škole studuji angličtinu a němčinu a navštěvuji kroužek francouzštiny. Ráda obohacuji své rozhledy prostřednictvím různých soutěží, letos jsem se zúčastnila například lingvistické olympiády, fyzikální olympiády a soutěží v překládání a recitaci. Mezi moje mimoškolní aktivity patří housle a balet. V rámci houslí chodím do orchestru, v tomto roce jsme se stali vítězi mezinárodního festivalu smyčcových orchestrů na Slovensku. Ve volném čase ráda čtu v jakémkoli mně srozumitelném jazyce, věnuji se malým dětem z naší početné rodiny, hraji společenské hry nebo si zpívám.
 2. Studium ve Velké Británii mě dost lákalo, protože nabízí obrovskou možnost rozvíjet se jak ve svých studiích, tak v ostatních mimoškolních aktivitách. Příští dva roky budu mít příležitost věnovat se úplně novým způsobem jen několika předmětům, které mě zajímají nejvíce, a zároveň budu moci využít velké nabídky klubů a kroužků. Líbí se mi také, jaký důraz je na britských školách kladen na komunitu.
 3. Jsem nadšená z toho, že budu mít šanci poznat novou kulturu a seznámit se s novými lidmi. A možná také představit ostatním kulturu svou. Těším se na jiný způsob výuky i na to, že vyzkouším spoustu nových aktivit.
 4. Mám trochu obavy z toho, že zvlášť ze začátku nebudu stíhat (obvykle jsem při práci příliš pečlivá) a bude toho na mě moc, ale to ke změně prostředí patří a myslím, že v mé nové škole je velmi příjemné a přátelské prostředí.
 5. Má nová škola, na kterou nastoupím v září, se jmenuje Sutton Valence School a nachází se na jihovýchodě Anglie. Studenti posledních dvou ročníků zde studují obvykle jen tři předměty, já jsem se rozhodla jít více do hloubky v matematice, fyzice a chemii. Budu mít také příležitost pokračovat ve hře na housle a zapojit se do orchestru a do pěveckého sboru. Těším se, že vyzkouším dobrovolnictví a mnoho dalších aktivit, které škola nabízí. Jsem moc vděčná za tuto jedinečnou příležitost.

 

Jmenuji se JASMINA MICHÁLKOVÁ
Pocházím z Havířov
Nyní studuji Gymnázium Havířov-Město
Budu studovat Reddam House Berkshire
 1. Snad celý život se ráda věnuju tak nějak všemu. Už spoustu let hraju na kytaru a klavír a chodím do sboru. Hudba je taková moje vášeň, ale nepohrdnu ani jinými druhy umění. Ráda chodím do galerií a muzeí a celkem často mě můžete najít před i za kamerou. Taky jsem si vyzkoušela už pěknou řadu sportů, ale moje nejoblíbenější jsou ty adrenalinové. A ve školní lavici se mi nejvíc daří v jazycích, loni jsem postoupila do státního kola lingvistické olympiády, díky čemuž jsem mohla vyrazit na mezinárodní letní jazykovou školu v Estonsku. Ale samozřejmě je toho mnohem víc.
 2. Fakt mě baví se učit a poznávat nové věci a myslím, že studium v zahraničí je pro to ta nejlepší příležitost. Už nějakou dobu jsem chtěla zažít jiný vzdělávací systém s jiným přístupem a poznat novou kulturu a nové lidi. Samozřejmě je to trochu mimo moji komfortní zónu, ale právě tam vznikají ty nejlepší zážitky a věřím, že tohle bude zážitek a zkušenost na celý život.
 3. Nejvíc se těším asi na to, že budu obklopená mladými ambiciózními lidmi, kteří se chtějí vzdělávat a učiteli, kteří chtějí učit. Že budu mít možnost studovat do hloubky předměty, o které se zajímám a snad, že sama sebe více poznám, naučím se spoustu nových věcí a posunu se jako člověk.
 4. Čeho se bojím, je možná jedině trochu to, že ztratím vztahy, které jsem si vybudovala tady v Česku.
 5. V září nastupuju na Reddam House Berkshire, což je soukromá škola ve městě Wokingham, západně od Londýna. Nabízí širokou škálu předmětů i mimoškolních aktivit a studenty vede k samostatnosti, zodpovědnosti, a tomu, aby se vždy snažili dosáhnout, co nejlepších výsledků.

 

Jmenuji se SOFIE KAMARÁDOVÁ
Pocházím z Horoměřice
Nyní studuji Gymnázium Jana Patočky
Budu studovat Reddam House Berkshire
 1. Od roku 2017 navštěvuji Gymnázium Jana Patočky v Praze. Nejvíce mě zajímají jazyky a sociální vědy. Baví mě také matematika, ve které jsem se zúčastnila několika olympiád. Ve svém volném čase se věnuji kreslení a malbě, ráda čtu a chodím do divadla. Zajímá mě hudba a filmy, ráda chodím na koncerty.
 2. Vždy jsem si chtěla vyzkoušet studium v zahraničí. Když jsem objevila možnost studovat v Británii na střední škole, dlouho jsem s rozhodnutím neotálela. Líbí se mi, že si mohu vybrat pouze 4 předměty, kterým se poté naplno a dopodrobna budu věnovat.
 3. Těším se na seznamování se s novými lidmi a kulturou. Také, jak už jsem zmiňovala výše, se velice těším na předměty, které jsem si vybrala, a na nový školní systém. 
 4. Mám trochu obavu z toho, zda budu vše stíhat, a také jak dobře budu ze začátku zvládat studium v angličtině.
 5. Byla jsem přijata na školu Reddam House Berkshire, která se nachází nedaleko Londýna. Velice mě zaujala architektura školních budov. Líbí se mi, že koleje jsou součástí areálu školy, a tak nemusím nikam dojíždět.  

 

Jmenuji se ALEŠ LANGR
Pocházím z Praha
Nyní studuji Gymnázium Arcus
Budu studovat Akademeia High School in Warsaw
 1. Pátým rokem studuji na gymnáziu v Praze. Mezi mé oblíbené předměty patří matematika, fyzika a informatika. Rád bych se do budoucna věnoval statistice či datové vědě, proto se ve volném čase snažím zdokonalovat v programování či se věnuji výzkumu týkajícího se komplexity krystalických struktur. Rád také hraji šachy. Účastnil jsem se Pražského studentského summitu a v minulosti jsem se věnoval debatování. Mezi mou netradiční zálibu patří četba vědeckých článků z oblasti psychologie a ekonomie. Ze sportu se věnuji plavání a stolnímu tenisu.
 2. Obecně si myslím, že studium v zahraničí může člověka obohatit jak akademicky, tak i kulturně a sociálně. Pro mě osobně hrála důležitou roli i možnost užší specializace, která na českém všeobecném gymnáziu není možná.
 3. Moc se těším na pro mě nový vzdělávací systém, kde se budu specializovat pouze na čtyři předměty. Za velkou výhodu téže shledávám samotnou výuku v anglickém jazyce.
 4. Řekl bych, že mé obavy jsou výrazně převáženy očekávanými pozitivy.
 5. V září bych měl nastoupit na Akademeia High School in Warsaw. I když se škola přímo nenachází přímo ve Velké Británii, výuka probíhá v angličtině a většina učitelů z britských ostrovů pochází. Škola pro své studenty nabízí rozmanitý výběr volnočasových aktivit či stáže z oborů spojených s jejich studiem.

 

Jmenuji se BEATA KOCOUROVÁ
Pocházím z Brno
Nyní studuji Gymnázium Brno-Řečkovice
Budu studovat Dollar Academy
 1. Pocházím z Brna a studuji zde Gymnáziu Brno-Řečkovice. Mezi moje oblíbené mimoškolní aktivity patří basketbal, hra na klavír a tanec. Trénuji děti ve slovenském folklórním souboru. Nejvíce mě ve škole baví biologie a chemie. Také jsem aktivní členkou v Národní studentské organizaci. Pokud mám někdy volnou chvilku, ráda poslouchám podcasty nebo trávím čas s kamarády.
 2. Vždycky mě zajímalo, jak funguje studium a život v jiných zemích. Ráda cestuji a poznávám nové kultury, takže jsem vůbec neváhala, když jsem mohla získat hromadu zkušeností a dělat právě to, co mě baví už na střední škole.
 3. Nejvíc se těším na všechny ty nové lidi, které poznám a taky na odlišný školní systém.
 4. Nejvíce se obávám hlavně začátků, než si na všechno zvyknu.
 5. Budu chodit na Dollar Academy ve Skotsku, která se nachází mezi Edinburghem a Glasgow. Je to nejstarší koedukační škola v UK. Byla založena v roce 1818. Vybrala jsem si jí kvůli různorodosti studijních předmětů i volnočasových aktivit.

 

Jmenuji se KAMILA STRNADOVÁ
Pocházím z Mohelnice
Nyní studuji Gymnázium Olomouc-Hejčín
Budu studovat Dollar Academy
 1. Milí čtenáři, mé jméno je Kamila Strnadová a pocházím ze skromného městečka Mohelnice nedaleko Olomouce. Přes mé autentické české jméno jsem napůl Vietnamka a Mongolka, ale narodila jsem se v České republice. Ačkoliv jsem vyrůstala česko-vietnamsky bilingvální, rozhodla jsem se naučit i řádně číst a psát vietnamsky, a tak mám každý víkend dvě hodiny online Zoom kurzu. O volných víkendech pak ráda chodím pomáhat jako dobrovolnice do nedalekého domu přírody Sluňákov, kde si hraji s dětmi a zároveň je snad o něčem i poučím.
  Mou největší vášní je ale již odmalička tanec. Protančila jsem si několika žánry, dokud jsem nenarazila na contemporary, neboli moderní scénický tanec, jenž mě nadchnul natolik, že jsem se od něho ani na krok vzdálit nemohla. Kromě nezapomenutelných zážitků mám i šuplík plný kostýmků a medailí, jenž mi vždy bude připomínat 12 krásných let soutěžení a vystupování. V sedmé třídě jsem přestoupila na česko-anglické bilingvní gymnázium Hejčín v Olomouci, kde mě úžasní učitelé navedli na cestu biologie, matiky a chemie, s tím, že angličtina tam snad baví každého. Občasně se zúčastním i fyzikální olympiády či Creative Writing competition, kde jsem minulý rok získala první místo. 
 2. Cestování k mé rodině odjakživa patřilo a vždy jsem obdivovala tu různorodost letišť, kde se naráz sejdou desítky národností. Přirozeně jsem tak snila o studování na vysoké v zahraničí, netušila jsem však, že tato možnost je i pro středoškoláky, a tak jsem byla nadšená, když jsem zjistila o příležitosti, kterou HMC Projects spolu s Bakala Foundation poskytují. Já osobně jsem se školou i učiteli měla vždy pozitivní zkušenosti, ale tento rok už pociťuji, kolik času strávím v předmětech, které mě nenaplňují a jen je duchaprázdně prosedím. V Británii se studuje maximálně 7 předmětů, kde se studovaná látka probere do detailu, aby studenti měli skutečné pochopení, které budou moci využít v praxi. Zmínila jsem již i různorodost národů, která mě, Asiatce narozené v ČR, přijde jako neskutečná možnost poznat různé kouty světa na jednom místě. 
 3. Nemohu se dočkat na nové přátele a studijní prostředí. Jedu do Skotska, kde je dechberoucí příroda a báječný přízvuk.
 4. Jediné obavy mám z „homesickness“, které je jisté, ale určitě není nepřekonatelné.
 5. V srpnu se stanu studentkou Dollar Academy ve Skotsku. Škola je obklopená nádhernou krajinou a součástí je jak moderní stavba, tak i pečlivě udržovaná historická hlavní budova. Kromě akademických výsledků dbají i na světový rozhled nebo praktické dovednosti. Pár měsíců zpět měli předškoláci přednášku o Ramadanu, nebo se studenti učili, jak sklízet med. Velikou součástí i pýchou školy je hudba, každoročně pořádají školní muzikál a jejich muzikanti, jež hrají na dudy, patří mezi ty nejlepší v celé Británii.
Jmenuji se MARIE DIVIŠ
Pocházím z Praha
Nyní studuji Rakouské Gymnázium
Budu studovat Pangbourne College
 1. Jmenuji se Marie Diviš a v současné době chodím na Rakouské gymnázium v Praze. Nejraději se věnuji jazykům, humanitním oborům a zajímá mě také psychologie a politologie. Ve volném čase se věnuji hlavně hudbě a sportu. 
 2. O studiu v zahraničí jsem snila tak nějak od malička a řekla bych, že právě mé nadšení pro možnost studovat v Anglii (zejména kvůli jinému vztahu mezi profesory a studenty a konkrétnějšímu zaměření předmětů), zaujalo porotu při pohovoru. 
 3. V září nastupuji na Pangbourne College nedaleko města Reading ve West Berkshire, jejíž hodnoty, mezi které mimo jiné patří laskavost, odvaha a respekt, jsou pro mě klíčové a příroda kolem krásná, a je to už teď místo, kam se velmi těším.

Více informací o středoškolských stipendijních programech ASSIST & HMC najdete na našich stránkách.