Středoškolská stipendia

Představujeme nové stipendisty ASSIST

21. září 2022
Seznamte se s talentovanými středoškoláky, kteří s podporou stipendia ASSIST stráví školní rok 2022/2023 na výběrové střední škole v USA.
 1. Můžeš se nám představit?
 2. Proč ses rozhodl/a studovat střední školu v USA?
 3. Na co se nejvíc těšíš?
 4. Máš naopak z něčeho obavy?
 5. Na jakou školu v USA nastoupíš? Co o ní zatím víš?
Jmenuji se
Pocházím z
Nyní studuji
Budu studovat
ELIZABETH ZURI
Psáry, Středočeský kraj
1. Slovanské Gymnázium
Wayland Academy, Wisconsin
 1. Jmenuji se Elizabeth Zuri a věnuji se sebeobraně/ bojovém umění Krav Maga, také se věnuji čtení, cestování, fotografii, mytologii a historii umění. Rada se učím novým věcem, hlavně jazykům. Momentálně mám za sebou sedmnáct let češtiny/angličtiny, šest let francouzštiny, sedm let španělštiny, rok čínštiny a pak jsem se pokoušela o hebrejštině, ale neměla jsem čas na to abych se ji věnovala poradně.
 2. Rozhodla jsem se pro studium v Americe, hlavně z důvodu zdokonalení se v jazyce a vyzkoušení si jiného systému než v ČR.
 3. Těším se na to, že si prožijí mnoho nových dobrodružství, potkám se s novými lidmi a naučím se novým věcem. Těším se na robotický klub, kterého se určitě budu chtít účastnit také bych se určitě přidala k studentskému parlamentu a možná i školními časopisu.
 4. Jediné na co se netěším je odloučení od přátel a rodiny. Také se trošku obávám toho, jak dobře zapadnu do kolektivu.
 5. Nastoupím na školu, která se jmenuje Wayland Academy. Nachází se v malém městečku ve Wisconsinu, které se jmenuje Beaver Dam. Škola se skládá z 70% z dětí, které jsou ve škole v rámci internátu. Škola jako taková je rozdělena do osmi budov a to jsou jen akademické budovy, jsem si jistá, že nudit se zde rozhodně nebudu. Možná se i přidám do místních sportovních týmů, nejspíš bych zkusila baseball nebo veslování? Kdo ví..?
Jmenuji se
Pocházím z
Nyní studuji
Budu studovat
MATĚJ KINCL
Praha
Arcibiskupské Gymnázium
Indian Springs School, Alabama
 1. Od mého dětství mě fascinovala hudba. Zpěv ve sboru a hra na klavír od 6 let způsobily, že jsem jí byl odmalička obklopen. A když jsem si před rokem zamiloval hudbu Chopina, Liszta a Rachmaninova, bylo mi jasné, že se jí chci věnovat hlouběji. Kromě hry na klavír mě však baví i sport. Už dlouhou dobu lyžuji a před třemi lety jsem také začal hrát tenis.
 2. Vždy jsem věděl, že bych chtěl studovat v zahraničí, a Amerika pro mě, podobně jako pro Antonína Dvořáka, představuje úplně nový svět. Kromě toho mě zaujalo, že povinných je jen velmi málo předmětů a zbytek je čistě na výběru studentů, podobně jako na vysoké škole.
 3. Nejvíce se zatím těším na předměty, o které na středních školách v Česku člověk jen tak nezavadí. Na své nové škole budu mimo jiné studovat ekonomii, hru v orchestru a pokročilé techniky v kreslení. Zkusím si tak věci, které bych tady v Česku asi těžko hledal a pokud k tomu připočteme zlepšení mé angličtiny, nemohu se této akademické zkušenosti dočkat.
 4. Nejvíce mě děsí odloučení od mých přátel se sedmihodinovým časovým rozdílem. Kromě toho se samozřejmě obávám, že nebudu schopen s americkými spolužáky v předmětech držet krok, ale na druhou stranu vím, že s dostatkem tvrdé práce se dá každá výzva překonat.
 5. V srpnu 2022 jsem nastoupil na školu Indian Springs School ve státě Alabama, která je internátní a má nádherný kampus obklopený přírodou. Kromě toho je zde plavecký bazén, tenisové kurty a koncertní hala. Sice ještě mnoho věcí nevím, ale už teď jsem si jist, že nudit se zde rozhodně nebudu.
Jmenuji se
Pocházím z
Nyní studuji
Budu studovat
LUCIE ŠRAHOLOVÁ
Praha
Gymnázium Jana Nerudy
Academy of the Sacred Heart, Louisiana
 1. Mám za sebou tři roky na všeobecné sekci Gymnázia Jana Nerudy v Praze. Ve škole mě zajímají převážně humanitní předměty a jazyky. Kromě čtení a poslouchání hudby mě baví muzikály. Proto trávím skoro každý víkend v divadle jako uvaděčka. V zimě ráda lyžuji a v létě naopak ráda trávím čas s kamarády někde u vody.
 2. Studovat v zahraničí byl odjakživa můj sen a když se naskytla možnost se do programu ASSIST přihlásit, neváhala jsem. Kromě zlepšení se v angličtině je to skvělá možnost přípravy na studium na vysoké škole, kterou bych chtěla v zahraničí studovat.
 3. Nejvíc se asi těším na bydlení na internátu. Bude to pro mě něco úplně nového a těším se na všechny nové lidi, které poznám.
 4. Zatím není nic, čeho bych se úplně bála, stále převažují spíše pozitivní emoce. Výuka v angličtině bude určitě náročná, ale na tu se těším, takže to není to hlavní, čeho bych se bála.
 5. V srpnu 2022 bych měla nastoupit na školu Academy of the Sacred Heart v malém městečku ve státě Louisiana. Škola je jak internátní, tak denní, já budu bydlet na boarding school. V létě se teplota v Louisianě každý den pohybuje nad 30 °C a v zimě neklesá pod 10°, takže veškeré zimní oblečení můžu nechat doma.  Místo v kufru mi také ušetří to, že ve škole jsou povinné uniformy.
Jmenuji se
Pocházím z
Nyní studuji
Budu studovat
MATYÁŠ KAREL SYPTÁK
Hošťálková, Zlínský kraj
Masarykovo Gymnázium SZŠ a VOŠ Vsetín
George School, Pennsylvania
 1. Těší mě, jmenuji se Matyáš Karel Sypták. Aktivity, na které jsem za svůj doposud relativně krátký život narazil a uvědomil si, že mi dělají radost a nějakým způsobem mě naplňují, jsou: hraní na kytaru, bicí, cimbál a až se to naučím, tak snad i na piano, zajisté i sport, asi především týmový.
  Rád se vzdělávám vesměs o čemkoli, co mě za den napadne, trávím spoustu kvalitního času s přáteli a baví mě hledat si svou cestu životem nehledě na to, jak může být občasně trnitá.
 2. Rok na střední škole v USA mi přišel jako dobrý nápad, protože je to úžasný způsob, jak získat perspektivu a nadhled jak nad světem, tak nad sebou samým. Myslím, že by to mohl být dost dobrý (omluvte anglikanismus) "push forward" a kam jinam než kupředu bych se teď měl hnát. 
 3. Těším se, že potkám spoustu nových lidí a snad i nových přátel, což bude úžasné a jistě obohacující. Zároveň nesmírně rád cestuji a objevuji nové věci, takže rok studia v USA je velmi dobrý mix, který se mi líbí.
 4. Jedna z věcí, která mě samozřejmě trápí je, jak dlouho se neuvidím jak se svou rodinou, tak se svými přáteli. Ano, sociální sítě existují, ale nutno dodat, že to není úplně ono, a promeškám spoustu momentů, které vážně promeškat nechci. S tím se budu muset asi vyrovnat a všechny je mnohonásobně dohnat, nahradit a překonat! Jinak nějaká méně emotivní obava je, například zda budu mít fajn spolubydlícího a budu-li si vůbec nějaké kamarády schopen sehnat, nebo jestli bude výuka zajímavá a budu se na ni každý den těšit.
 5. Budu chodit na školu George School, v městečku Newtown, poblíž města Filadelfie, ve státě Pensylvánie. Škola má moc hezkou knihovnu a obecně vypadá, že je velmi dobře vybavená. Rozloha kampusu je ohromná. Škola si dle svých slov do jisté míry zakládá na kvakerských hodnotách, které ve zkratce káží: pravdu, svobodu, vzájemné sdílení názorů a vědomostí, integritu, přátelství a obecně se to zdá jako společenství lidí, se kterými bych chtěl trávit čas.
 6. Více informací o středoškolských stipendijních programech ASSIST & HMC najdete na našich stránkách.

Další novinky