Začal sedmý ročník architektonické soutěže Kaplicky Internship

Kaplicky Internship otevírá 17. května přihlášky do sedmého ročníku. I letos čeká na vítěze atraktivní cena: 3-měsíční placená stáž v architektonickém studiu v Londýně. Tentokrát se jedná o prestižní ateliér Amanda Levete Architects, neboli AL_A, který má se jménem Jan Kaplicky společného mnohem více.

Přihlášky spolu se soutěžními projekty na volné téma mohou uchazeči posílat do 30. června 2021.

Program, který nese odkaz jedné z nejvýznamnějších osobností české i světové architektury, umožňuje budoucím architektům nastartovat kariéru na mezinárodní úrovni. Soutěž Kaplicky Internship je určena pro studenty posledních ročníků bakalářského či obou ročníků magisterského studia, oboru architektura z českých univerzit. Letos ji již po sedmé pořádá nadace Bakala Foundation ve spolupráci s londýnským Design Museum a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

Kaplicky Internship otevírá dveře k vysněné praxi mladým architektům již od roku 2015. Vítězové minulých ročníků dostali příležitost pracovat se špičkami ve svém oboru ve světoznámých studiích, jakými jsou Eva Jiricna Architects (2015), Zaha Hadid Architects (2016), Allies and Morrison (2017), Adjaye Associates (2018), Heatherwick Studio (2019) a David Chipperfield Architects (2020).

Soutěžní projekty účastníků posoudí odborná porota, která zvolí finalisty. Ti budou 23. září 2021 prezentovat své projekty osobně ve finálovém kole, při němž porota vybere jednoho vítěze. V porotě by měl, jako již tradičně, zasednout také zástupce vybraného ateliéru. Spolu se stáží bude vítězi soutěže poskytnuto buď stipendium ve výši 4 800 GBP na pokrytí životních nákladů po dobu trvání stáže, nebo mzda vyplácena přímo architektonickým studiem (ve výši odpovídající platové stupnici studia). Vítězi soutěže budou pokryty náklady na cestu do Londýna a zpět. Přesné termíny zahájení a ukončení stáže se domlouvají individuálně v závislosti na možnostech uchazeče.

Letošní stáž bude probíhat v ateliéru známé architektky Amandy Levete, jejíž práce byla oceněna Královským institutem britských architektů Stirlingovou cenou, nejvyšší britským architektonickým oceněním. Studio Amanda Levete Architects je proslulé svými vizionářskými projekty, mezi něž patří například transformace vlajkového obchodního domu Galeries Lafayette na bulváru Haussmann v Paříži, nové budovy pro Wadham College na Oxfordské univerzitě nebo ikonická budova MAAT (Museum of Art, Architecture and Technology) na pobřeží Lisabonu, která se stala také grafickým motivem letošního ročníku Kaplicky Internship. Mezi nedávno dokončené projekty studia patří Victoria & Albert Museum Exhibition Road Quarter (2017) v Londýně, největší stavební projekt V&A za více než 100 let.

Amanda Levete byla první manželkou architekta Jana Kaplického a bezmála 20 let spolumajitelkou jejich společného studia Future Systems, letošní ročník soutěže tak nabízí další zajímavé propojení se jménem slavného českého architekta.

Bližší informace o programu a přihlášce mohou zájemci nalézt na našich stránkách: https://www.bakalafoundation.org/programy/kaplicky-internship/