Podporujeme

Bakala Foundation a Design Museum v Londýně prodlužují spolupráci na další tři roky

25. října 2023
Největší muzeum moderního designu a architektury na světě, londýnské The Design Museum, uzavřelo dohodu s rodinnou nadací Bakala Foundation o prodloužení partnerství. Tímto obě instituce společně vstupují do druhé dekády spolupráce. Finanční podpora od nadace Bakala Foundation bude směřovat na výstavní, publikační a vzdělávací aktivity muzea, které mají za cíl soustředit se na mladé návštěvníky, přiblížit význam a vliv designu, a inspirovat lidi přemýšlet o sobě a o své budoucnosti.
„Design je rozmanitá, na přístupy nekonečně bohatá disciplína, prakticky propojena s životy a vášněmi lidí. Už před lety jsem byl fascinován, jak výjimečným způsobem muzeum umí tento vliv reflektovat, prezentovat a vysvětlovat veřejnosti. Současný přínos muzea vnímám i v tom, jak dokáže odrážet roli designu a designérů v kontextu společenských, technologických a environmentálních změn,“ vysvětluje motivy dlouhodobé spolupráce Zdeněk Bakala, který s muzeem spolupracuje přes 10 let, mimo jiné působil i ve správní radě muzea.
Kromě finanční podpory spolupracuje nadace Bakala Foundation s Design Museem devátým rokem na organizaci architektonické soutěže Kaplicky Internship, která umožňuje nadějným českým architektům a architektkám vycestovat na plně hrazenou stáž do prestižních světových ateliérů. Členem poroty soutěže je emeritní ředitel Design Musea Deyan Sudjic, dlouholetý přítel Jana Kaplického, podle něhož je soutěž pojmenována. Vedle Design Musea jsou partnery programu také Nadační fond Kaplicky Centre a Česká komora architektů.
"Jsem velmi potěšen, že Bakala Foundation prodlužuje svou štědrou podporu Designu Musea o další tři roky,” říká Tim Marlow, ředitel muzea. "Touto dohodou začíná druhé desetiletí našeho vztahu s nadací, pozoruhodného partnerství, které podpořilo obrovskou šíři aktivit muzea. V nadcházejících letech finanční prostředky od Bakala Foundation zásadním způsobem podpoří naše výstavní a vzdělávací programy, přičemž se zaměříme zejména na zapojení mladých lidí do poznávání hodnoty a vlivu designu na jejich životy.”
Design Museum v Londýně je místem, kde se setkává průmysl designu, vzdělávání a veřejnost. V roce 1989 jej založil Sir Terence Conran. Muzeum se v roce 2016 přestěhovalo do velkolepé moderní památky v Kensingtonu, kde od svého znovuotevření přivítalo více než 2 miliony návštěvníků a získalo ocenění Evropské muzeum roku 2018. Od roku 2022 je členkou správní rady muzea také Eva Jiřičná, jedna z nejvýznamnějších architektek českého původu.

Další novinky