Achillova Data 2021: Staňte se investigativním novinářem

„Odhalování korupce a organizovaného zločinu, dodržování transparentnosti nebo lidských práv je ve veřejném zájmu každé demokratické společnosti. Proto už popáté motivujeme mladé autory, aby se investigativní žurnalistikou zabývali,“ říká Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation, která právě otevřela přihlášky do nového ročníku programu Achillova Data.

Achillova Data je unikátní dvouměsíční kurz pro studenty žurnalistiky, příbuzných oborů i začínající novináře z České republiky a Slovenska, jehož cílem je seznámit účastníky se základními nástroji, aktuálními trendy a metodami investigativní žurnalistiky. Do kurzu jsou přijímány 3 – 5členné týmy studentů, které se mohou přihlásit do konce června.

Jednotlivým týmům je vždy přidělen jeden zkušený novinář jako mentor, s nímž budou studenti pracovat na skutečné investigativní kauze. „Mohou tedy již na škole nebo v samém začátku své novinářské kariéry získat znalosti, které by jinak nabyli až dlouhými léty praxe,“ vysvětluje Václav Pecha. Svou práci týmy odevzdají v závěru kurzu a její výstupy budou prezentovat při finálním vyhodnocení. Během slavnostního setkání dostanou všichni účastníci zpětnou vazbu od odborné poroty a bude vyhlášen nejlepší materiál.

O potřebě nezávislé žurnalistiky v dnešní společnosti nepochybuje ani Jindřich Šídlo, zkušený novinář redakce Seznam Zprávy, který je jedním z lektorů programu. „Česká žurnalistika zatím ustála vzrůstající politický tlak, který sledujeme zhruba osm let. To je jistě potěšující zpráva, ale naším úkolem není bojovat s politiky, ale co nejlíp dělat svou práci a přilákat k ní co nejvíc schopných mladých lidí,“ uvádí Šídlo.

Investigativní žurnalistika má za úkol cíleně vyhledávat utajované informace, které by jinak nebyly zveřejněny. Novináři využívají pro svou práci řadu neobvyklých nástrojů – právních, daňových nebo policejních dokumentů, skrytých nahrávek či anonymních informátorů. I tady samozřejmě platí, že zdroje musí být důvěryhodné a ověřené.

„Pracujete skoro jako policajt. Jen s tím rozdílem, že on svoji kauzu předá státnímu zástupci a ten pak možná soudci, ale my novináři ji předáme svým čtenářům,“ píše na svých stránkách investigativní reportér a spisovatel Jaroslav Kmenta.

Přihlášky jsou otevřeny do 30. června

Program Achillova Data bude odstartován třídenní sérií workshopů ve dnech 14 – 16. října 2021, kde se týmy budou učit od lektorů, kteří jsou zkušenými investigativními novináři. Následně budou týmy pracovat na skutečné kauze pod vedením přiděleného mentora. I mezi mentory se to zvučnými jmény jen hemží. Letos svou účast potvrdili například Markéta Dobiášová (Seznam Zprávy) nebo David Klimeš (Aktuálně.cz). Doplní je zástupci investigativních týmů ze slovenských redakcí Aktuality.sk, Nadácie Zastavme korupciu a Investigatívneho centra Jána Kuciaka.

Achillova Data organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku a slovenskou Nadácií Zastavme korupciu. V minulých ročnících pracovali studentské týmy na tématech jako Proruské servery, Čínské investice nebo zmíněné Čapí hnízdo. Absolventem kurzu Achillova Data byl i slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. V jeho odkazu pokračuje Investigatívne centrum Jána Kuciaka, které je jedním z partnerů projektu.

 

Více informací o programu a přihlášky na webových stránkách nadace:

https://www.bakalafoundation.org/programy/achillova-data/