Achillova Data

Achillova Data 2021 byla zahájena. Do Prahy se sjeli investigativní novináři z Česka i zahraničí.

14. října 2021
Nadace Bakala Foundation připravila ve spolupráci s Českým centrem pro investigativní žurnalistiku a slovenskou Nadácií Zastavme korupciu pátý ročník projektu Achillova data.  Program nabízí studentům žurnalistiky a příbuzných oborů z Česka a Slovenska možnost proniknout do jednoho z nejnáročnějších oborů žurnalistiky. V průběhu dvou měsíců se seznámí s metodami, trendy a praktickými nástroji investigativní žurnalistiky.  „Úkolem investigativní žurnalistiky je chránit veřejný zájem před zneužíváním moci, před korupcí, či dozorovat porušování lidských práv. To vyžaduje profesně vyzrálé novináře. Proto je nesmírně důležité toto „řemeslo“ rozvíjet a motivovat mladé novináře k tomu, aby se mu věnovali,“ uvedl Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation, a dodal: „Program Achillova Data je unikátní svou koncepcí. Dává aspirujícím novinářům možnost učit se od špiček v oboru a následně své znalosti vyzkoušet v praxi týmovou prací na své první skutečné investigativní kauze.“
Program je rozdělen do dvou částí. První, teoretická část proběhla v prostorách nadace Bakala Foundation minulý týden a nabídla účastníkům bohatý program přednášek a workshopů v podání zkušených investigativních novinářů z Česka, Slovenska i zahraničí.  „Obsah školení jsme společně s partnery koncipovali podle toho, jaké dovednosti by měl investigativní novinář na začátku své kariéry získat,“ upřesňuje Zuzana Petková, ředitelka Nadácie Zastavme Korupciu. Přednášky proto pokrývaly široké spektrum témat jako například práce s otevřenými daty v podání Jana Cibulky z Českého rozhlasu. Otázce, jak správně vést novinářský rozhovor, se věnoval Adam Valček z deníku SME, Josef Šlerka z investigace.cz vysvětlil, jak využívat moderní formy a nástroje, jako jsou třeba sociální sítě, a srbský specialista na organizovaný zločin Stevan Dojčinović z mezinárodní organizace Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) detailně odhalil, jak chránit své zdroje a sám sebe. O praktické rady a dlouholeté zkušenosti se podělil i Jindřich Šídlo ze Seznam Zprávy. V neposlední řadě je důležité umět vystavět příběh tak, aby i spletité investigativní kauzy byly pro čtenáře srozumitelné, jak vysvětlila Pavla Holcová z ČCIŽ.
Nyní na studenty čeká druhá, praktická část programu. Budou během ní pracovat v týmech na reálné investigativní kauze pod dohledem zkušeného mentora. Práce sedmi týmů probíhá regionálně, vždy v místě, kde členové týmu studují žurnalistiku na své univerzitě – týmy tak budou působit v Praze, Brně, Olomouci, Bratislavě a Nitře. Mezi mentory patří známá novinářská jména, jako jsou například Jana Ustohalová z Deníku N, Markéta Dobiášová z Reflexu, David Klimeš z Aktuálně.cz, Laura Kellöová z Aktuality.sk nebo Zuzana Petková z Nadace Zastavme Korupciu.   „Posláním investigativní žurnalistiky je, aby lidé, kteří jsou u moci, byli zodpovědní za svoje rozhodnutí a činy. A jsou to právě investigativní novináři, kteří jsou schopni je hlídat,“ vysvětluje Pavla Holcová, ředitelka ČCIŽ. „Program Achillova Data dává studentům možnost vyzkoušet si reálnou práci v investigativě, aby zjistili, zda právě to je ta část žurnalistiky, kterou chtějí dělat. Důležité je jistě i zjištění, že to není obor, kterému by se chtěli v budoucnu věnovat. A pokud se do ní zamilují tak jako my, budou mít bezpochyby snadnější start.“ Program bude oficiálně zakončen v únoru, kdy proběhne slavnostní vyhlášení nejlepších projektů a studenti získají zpětnou vazbu na svou práci od odborné poroty. Více informací o programu Achillova Data: https://www.bakalafoundation.org/programy/achillova-data/

Další novinky