Bakala Foundation je česká rodinná nadace Zdeňka a Michaely Bakalových. Byla založena v roce 2007 s cílem podporovat studium talentovaných studentů na prestižních zahraničních univerzitách prostřednictvím programu Scholarship. Od té doby se portfolio nadace zásadně rozšířilo, mimo jiné i o středoškolská zahraniční stipendia ASSIST & HMC.
Nadace patří svou šíří podpory vzdělání a realizací programů pro mladé talenty mezi jedinečné nadace v České republice. Od roku 2010 udělila v rámci programu Scholarship stipendia více než 183 studentům, kteří se prosazují v mnoha oblastech přírodních i humanitních věd, kulturním nebo veřejném životě či v korporacích v ČR i zahraničí.

Education is the best investment

The Foundation’s activities include programs and projects aimed at helping young people in the early stages of their professional careers. The Foundation supports young journalists and independent journalism through Journey: Journalism Bootcamp and Achilles Data, training of investigative journalism. For emerging architects, the Kaplicky Internship offers work experience in prestigious European architectural studios. The Foundation also runs the Student Hub – a co-studying center for students. Its resources include a library as well as counseling for students interested in studying abroad, public seminars on education and meetings with prominent speakers.

Contact

The Bakala Foundation

Tržiště 366/13
118 00 Praha 1 - Malá Strana

IČ: 27921247
DIČ: CZ27921247

Email: info@bakalafoundation.org