Achillova Data

Kurz Achillova Data otevře brány studentům s vášní pro novinařinu

29. května 2024
Nadace Bakala Foundation startuje novou etapu programu Achillova Data, určeného pro začínající novináře. Dvojfázový program s podzimními přednáškami a následnou skupinovou prací pod mentorským vedením nabízí jedinečnou šanci poznat práci novináře a získat cenné dovednosti, jako je vedení rozhovorů nebo základy investigativy.
Již osmým rokem pořádá nadace Bakala Foundation etablovaný žurnalistický program, a to nejen pro české studenty. Programu se mohou zúčastnit studenti a studentky s vášní pro žurnalistiku ze čtyř zemí – Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Účastníci si vyzkouší, co reálně obnáší novinářská profese a získají potřebnou praxi pro své budoucí projekty. Úspěšně dokončené projekty, zpracované v rámci Achillových Dat, mají navíc jedinečnou šanci na publikaci v některém ze spřátelených médií programu.
Program je otevřen studentům všech vysokoškolských oborů, ať už se jedná o žurnalistiku, mediální studia, politologii, právo, mezinárodní studia, informatiku nebo jinou oblast.

„Věříme, že v každém oboru se může skrývat talent pro novinařinu.“

„Achillova Data dávají studentům jedinečnou šanci vyzkoušet si profesi novináře na vlastní kůži. Zároveň jim program umožní navázat kontakty s profesionály z oboru a budovat si síť pro budoucí kariéru,“ říká Václav Pecha, ředitel Bakala Foundation.
V srdci programu Achillova Data čeká na účastníky osvojení si klíčových novinářských dovedností. Pod vedením zkušených mentorů se účastníci naučí ověřovat a vyhledávat data a fakta, psát poutavé hloubkově-analytické texty, dodržovat novinářskou etiku nebo zvládat práci v týmu. Nabyté znalosti pak zúročí v rámci skupinové práce na libovolné kauze či tématu.
Mezi výslednými pracemi minulých ročníků programu byly analýzy s celospolečenským dopadem. Účastníci se zabývali vyšetřováním aplikace TikTok a s ní spojenými společenskými hrozbami, analyzovali problematiku legalizace kratomu a prozkoumali příběh návrhu dodávek „zelené“ energie z Ázerbájdžánu. Výsledky jejich práce pak zazářily v médiích jako Deník N, Ekonom či na webu nadace Zastavme Korupciu.
Přihlášky do programu se otevírají 29. května, uzávěrka pro přihlášení je 30. září. Kurzovné je zdarma a zahrnuje úhradu cestovného a ubytování pro mimopražské účastníky.
Program Achillova Data organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci se slovenskou Nadácií Zastavme korupciu a s podporou Velvyslanectví USA v České republice. Absolventem kurzu Achillova Data byl i slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. V jeho odkazu pokračuje Investigatívne centrum Jána Kuciaka, které je také jedním z partnerů projektu.

Další novinky