Podporujeme

Kam kráčíš, Česko/Evropo 2022

2. prosince 2022
BUDOUCNOST ZEMĚ ZÁVISÍ NA HODNOTOVÉ POLITICE
Nejen o roli hodnot v bouřlivé době debatovali ve středu 30. listopadu v Pražské křižovatce účastníci výroční konference Kam kráčíš, Česko/Evropo 2022, kterou každoročně pořádá Aspen Institute Central Europe ve spolupráci s mediálním domem Economia. Konference se konala pod záštitou českého předsednictví v Radě Evropské unie.
Hlavní tématickou linkou konference byl hodnotový leadership. Podle předsedy vlády České republiky Petra Fialy, je každá dobrá politika zároveň hodnotovou politikou. „Žádné politické řešení dlouho nepřetrvá, pokud mu schází hodnotový základ,“ uvedl ve svém úvodním projevu. Podle něj existují tři základní hodnoty, na které nesmíme zapomínat. Jsou jimi svoboda, jejíž křehkost a skutečnou cenu nám ukazuje ukrajinský boj proti ruské agresi, solidarita, která se projevuje hlavně v krizích, jimž společnost v poslední době čelí, a v neposlední řadě odpovědnost. Ta se podle Fialy ukázala být důležitou především při našem předsednictví Rady Evropské unie, kdy jsme neměli odpovědnost jen sami za sebe, ale hlavně za dění v celé Evropě. „Ukazuje se, že tyto hodnoty velká část naší společnosti sdílí,“ dodal.
Dalším významným hostem byl bývalý slovenský prezident Andrej Kiska. Ve svém projevu připomněl události 17. listopadu a hodnoty, za které lidé tehdy bojovali – svobodu, pravdu, naději, slušnost, důstojnost. Ideálů, se kterými tehdy vyšli do ulic, jsme se podle Kisky však nevzdali. „Celý život děláme kompromisy, ale hodnotové hranice nikdy nesmíme podlézt, ani kdyby se proti nám postavili všichni, ani kdybychom měli přijít o všechno,“ zdůraznil.
K hodnotovému leadershipu se hlásí i bývalý finský premiér Alexander Stubb. Také on potvrdil, jak důležitý je hodnotový leadership v dnešní době zmáhané válečným konfliktem. Ve svém projevu hovořil o tom, jak lze kombinovat hodnoty a zájmy ve světě, ve kterém vládne konflikt, konkurence, ale i spolupráce. Podle Alexandera Stubba musíme vést vzájemný a otevřený hodnotový dialog na více rovinách. Každý stát, každý kontinent má jiné zájmy a my musíme najít vzájemný konsensus.
Tradiční témata konference - bezpečnost, efektivita státní správy a školství byly zasazeny do kontextu současné světové situace. Oproti předchozím letům se konference rozšířila i o téma budoucnosti na pracovním trhu. Navazující diskusní panely - Obrana v době mezistátních konfliktů na strategické úrovni, Efektivita státní správy – inspirace pro naléhavé a komplexní výzvy, Budoucnost pracovního trhu a Úspěšné lokální vzdělávací systémy - pak nabídly aktuální pohledy a myšlenky  ministrů, expertů a zajímavých osobností z akademického i neziskového sektoru či státní správy.
S konferencí je od roku 2019 každoročně spjato také udílení cen mladým začínajícím profesionálům s mimořádnými úspěchy v aktivní podpoře odpovědného občanství, leadershipu založeného na hodnotách a rozvoji inovativních politik s pozitivním společenským dopadem ve střední Evropě. Ocenění nese nově jméno bývalé ministryně zahraničí Spojených států amerických Madeleine K. Albright.
Slavnostní předání ceny proběhlo v rámci společenského večera v Lobkowitzkém paláci. Elliot Gerson, výkonný viceprezident Aspen Institute, přečetl na úvod vzkaz od rodiny Madeleine K. Albright, týkající se přejmenování ceny. Prvními oceněnými Aspen CE Madeleine K. Albright Leadership Award se staly Zuzana Krzątała z Polska a Jana Hlaváčová z České republiky. Ocenění si laureátky převzaly z rukou předsedy Senátu Parlamentu České republiky, pana Miloše Vystrčila a předsedy správní rady Aspen Institute Central Europe Pavla Řeháka.
Záznam z celé konference najdete zde.

Fotogalerie

Další novinky