The Bakala Foundation Scholarship provides financial support to high-achieving students who intend to study at a top academic institution abroad. Offered in partnership with Fondation Zdenek et Michaela Bakala, in Switzerland, the scholarship is designed to help ambitious young people fulfill their academic and personal potential.

Who should apply?

  • Students who demonstrate strong academic credentials and verifiable financial need;
  • Students applying to (or studying) a bachelor’s or master’s program at a leading foreign university;
  • Young people looking for an academic experience that would intellectually enrich them and help them to achieve the best possible education;
  • Students enrolling in academically-rigorous programs abroad that go beyond traditional language and cultural exchanges.

Eligibility requierements for Scholarship 2019

  • Czech citizenship or a permanent residency in the Czech Republic
  • Younger than 34 years of age on the day of the application deadline (April 15, 2019)

Online applications are accepted from January 15 to April 15, 2019. Applicants will be notified of the results in August 2019. Successful applicants will be invited for final interviews scheduled to be held in Prague in September 2019.

Applications for the 2019 Scholarship program were closed on April 15, 2019.

Online Application

Our goal is to enable students to follow the academic path which would allow them to get the best conditions for their growth and development, both personal and academic.

Topics for the year 2019

As part of the application process, applicants must submit an essay on one of the following topics. Essays must be written in English and should not exceed 600 words. Essays must be written directly into the online application form.

1.

Imagine that you were to give a TED talk about the current biggest issue in your field. What issue would you talk about and what solutions would you propose?

2.

Does a leader have to be ethical and moral in order to be successful and effective? Discuss.

3.

In what ways can your field of study and/or expertise help tackle the issue of climate change?

Our students

These and other students that successfully mastered before you

More about our scholars

FAQs

Dáváte přednost uchazečům z některých vybraných oborů?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Nikoli. Žádný studijní obor předem nevylučujeme ani neupřednostňujeme. Naším cílem je podpořit studenty různých zaměření a zájmů, což se následně promítá do vyšší konkurence při výběru studentů z některých populárních oborů jako je ekonomie, matematika a fyzika, mezinárodní vztahy a další.

Které typy studijních programů podporujete?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Naše stipendia jsou určena jak pro studenty základních univerzitních programů (undergraduate studies), tak pro pokračující studenty (graduate studies). Obě skupiny uchazečů se snažíme posuzovat odděleně a pro obě máme k dispozici přibližně stejný rozpočet. Program Scholarship nepodporuje doktorandské programy.

Mým cílem je po skončení střední školy studovat na vysoké škole v zahraničí. Kdy mám podat přihlášku do programu Scholarship?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Vzhledem k tomu, že v době konání Scholarship pohovorů je již na většině univerzit zahájen podzimní semestr, je vhodné, žádat o stipendium rok před podáním přihlášky na zahraniční vysokou školu. Pokud studujete na střední škole, je vhodné žádat o stipendium ve druhém pololetí třetího ročníku (septimy). V případě, že stipendium získáte, můžete se začít připravovat na přijímací řízení na zahraniční univerzitu s vědomím, že v případě přijetí vám Bakala Foundation pomůže uhradit náklady na studium.

Uzávěrka přihlášek do programu Scholarship je 15. dubna 2019. Informace o tom, kdo postupuje k pohovorům, bývá uchazečům rozesílána v první polovině srpna. Pohovory se uskuteční v Praze ve dnech 11.–12. září 2019.

Podporujete studenty, kteří se na univerzity teprve hlásí či budou hlásit, nebo studenty, kteří již byli ke studiu přijati?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Termíny našich uzávěrek jsou nastaveny ve prospěch studentů, kteří se na univerzity teprve hlásí. Je tomu tak proto, že jedním z našich cílů je podpořit především ty nadějné studenty, kteří o studiu na opravdu kvalitních univerzitách sice uvažují, ale finanční stránka takového studia pro ně může představovat velkou překážku. Udělení našeho stipendia je při realizaci jejich snu podpoří a dodá jim odvahy. Studenti již přijatí se o naše stipendium mohou také ucházet. Může se jednat například o studenty, kteří byli přijati na základě brzké přihlášky (early admission) nebo o studenty, kteří si finance na první roky studia již zajistili, jejich zdroje však nevydrží na celá studia a žádají o podporu do budoucích let.