The Bakala Foundation Scholarship program offers support to talented students so that they can realize their academic dreams. For more than 10 years, we have been helping ambitious young people to study at top international universities. Offered in partnership with the sister organisation Fondation Zdenek et Michaela Bakala in Switzerland.

 

Attention: Applications for Scholarship 2021 are now closed.

New call will be opened in November 2021.

 

Application process – dates and details

 • First, the student chooses a concrete university and major/study program. For consultation regarding a suitable institution, you can take advantage of the services of our academic advisor or participate in the events of the Student Hub.
 • November 16th, 2020 – opening of applications for the Scholarship 2021 program
 • January 18th, 2021 at 11:59pm – closing of applications
 • April 2021 – participants will be informed of interim results
 • June 2021 – successful candidates will participate in personal interviews to be held in Prague. Following the interviews, the final results will be announced.

 

Who Can Apply?

 • Students who demonstrate strong academic credentials and verifiable financial need;
 • Students applying to (or studying) a bachelor’s or master’s program at a leading foreign university;
 • Young people looking for an academic experience that would intellectually enrich them and help them to achieve the best possible education;
 • Students enrolling in academically-rigorous programs abroad that go beyond traditional language and cultural exchanges.

 

Eligibility Requirements for Scholarship 2021

 • Czech citizenship or a permanent residency in the Czech Republic;
 • Younger than 34 years of age on the day of the application deadline (January 18, 2021);
 • Completing the Online application (including 1 or 2 recommendation letters) by January 18, 2021.

 

Our goal is to enable students to follow the academic path which would allow them to secure the best conditions for their growth and development, both personal and academic.

 

Lectures and Workshops (in CZ)

List of our past webinars and presentations can be found here.

Did you miss How to write a good essay – online workshop with O. Černý? Ask us for link with the recording (only in CZ language): turisova@bakalafoundation.org

Follow our Facebook for news and events about our Scholarship offering and about studying abroad. Please note that presentations are held in the Czech language.

 

Information brochure (in CZ) can be downloaded HERE

Online Application

Applications are now closed.

Topics for the year 2021

As a part of their application form, applicants must submit an essay on one of three topics. Essays must be written in English and cannot exceed 600 words.

The topics for 2021 are the following:

1.

The covid-19 pandemic has triggered a transformation of teaching and learning, shifting formal education to an online and remote environment. Is this the future of education? Discuss.

2.

Which human profession will be the last one to be displaced by robots? Discuss.

3.

Imagine that you are at an interview for your dream job. Your potential boss asks you to define the biggest challenges in your industry, and to suggest solutions. What would you say?

Our students

Get inspired by our students who have already made it.

More about our scholars

FAQs

Podporujete studenty, kteří se na univerzity teprve hlásí či budou hlásit, nebo studenty, kteří již byli ke studiu přijati?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Termín uzávěrky je nastaven tak, aby pomohl oběma skupinám studentů. Je možné přihlásit se o stipendium i rok předem, a pak se již s příslibem stipendia hlásit na vybranou univerzitu. Také je možné hlásit se o stipendium a na univerzitu ve stejném roce (v tom případě v květnu uchazeč zná rozhodnutí o stipendiu a má možnost se rozhodnout jestli / na kterou univerzitu nastoupí). O stipendium se navíc také mohou hlásit studenti, kteří studium již započali a po čase zjistili, že jim nedostačují vlastní prostředky.

Program, který jsem si vybral/a, trvá několik let. Mohu počítat s pomocí Bakala Foundation i do budoucna?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Nabízíme vám finanční podporu na celou dobu trvání vámi zvoleného programu. Naše pomoc do dalších let je závislá především na vašem přístupu ke studiu. Vaše studijní výsledky budou každoročně posouzeny, a budete-li i nadále vykazovat studijní úspěchy, Bakala Foundation vám poskytne podporu, kterou potřebujete k dokončení svého programu. Nebudete se tedy muset každoročně účastnit klasického výběru uchazečů. Budeme požadovat pouze dodání doporučujícího dopisu od některého ze současných pedagogů a výpis vašich studijních výsledků. Na druhou stranu se podpora automaticky nevztahuje na vaše jiné budoucí studijní ambice. Pokud se například po dokončení bakalářského studia rozhodnete pokračovat v magisterském programu, budete se muset znovu zúčastnit výběrového řízení.