The Bakala Foundation Scholarship provides financial support to high-achieving students who intend to study at a top academic institution abroad. Offered in partnership with Fondation Zdenek et Michaela Bakala, in Switzerland, the scholarship is designed to help ambitious young people fulfill their academic and personal potential.

 

ATTENTION! Scholarship Program Deadline Change

Online applications will be accepted from November 16, 2020 to January 18, 2021. Applicants will be notified of the results in April 2021. Successful applicants will then be invited for final interviews scheduled to be held in Prague in May 2021.

 

Who Can Apply?

  • Students who demonstrate strong academic credentials and verifiable financial need;
  • Students applying to (or studying) a bachelor’s or master’s program at a leading foreign university;
  • Young people looking for an academic experience that would intellectually enrich them and help them to achieve the best possible education;
  • Students enrolling in academically-rigorous programs abroad that go beyond traditional language and cultural exchanges.

 

Eligibility Requirements for Scholarship 2021

  • Czech citizenship or a permanent residency in the Czech Republic;
  • Younger than 34 years of age on the day of the application deadline (January 18, 2021);
  • Completing the Online application (including 1 or 2 recommendation letters) by January 18, 2021.

 

Lectures and Workshops

October 27, 2020: Chceš na studia do Skandinávie? Víme, jak na to, připoj se online!
October 29, 2020: Studium v zahraničí na SŠ a VŠ – Vše, co potřebuješ vědět!
November 26, 2020: Online: Info přednáška k programu Scholarship 2021 – vol. II

 

Information brochure (in CZ) can be downloaded HERE

The applications for 2021 will be open from November 16, 2020 to January 18, 2021.

Online Application

Our goal is to enable students to follow the academic path which would allow them to get the best conditions for their growth and development, both personal and academic.

Scholarship Application Guide

Topics for the year 2020

As a part of the application process, applicants must submit an essay on one of three topics. Essays must be written in English and cannot exceed 600 words. Essays must be written directly into the online application form.

The topics for 2020 are the following:

1.

Artificial intelligence is gaining firm ground in science, research and industry. What are the potential contributions, as well as challenges, that AI brings into your field?

2.

Discuss a concrete example of a local initiative that ended up empowering individuals / communities on a larger scale, creating a positive change in the world. How has it inspired you?

3.

Imagine that you were to give a TED talk about the biggest current issue in your field. How would you describe it and what solutions would you propose?

Our students

These and other students have succeeded

More about our scholars

FAQs

Dáváte přednost uchazečům z některých vybraných oborů?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Nikoli. Žádný studijní obor předem nevylučujeme ani neupřednostňujeme. Naším cílem je podpořit studenty různých zaměření a zájmů, což se následně promítá do vyšší konkurence při výběru studentů z některých populárních oborů jako je ekonomie, matematika a fyzika, mezinárodní vztahy a další.

Které typy studijních programů podporujete?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Naše stipendia jsou určena jak pro studenty základních univerzitních programů (undergraduate studies), tak pro pokračující studenty (graduate studies). Obě skupiny uchazečů se snažíme posuzovat odděleně a pro obě máme k dispozici přibližně stejný rozpočet. Program Scholarship nepodporuje doktorandské programy.

Mým cílem je po skončení střední školy studovat na vysoké škole v zahraničí. Kdy mám podat přihlášku do programu Scholarship?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Vzhledem k tomu, že v době konání Scholarship pohovorů je již na většině univerzit zahájen podzimní semestr, je vhodné, žádat o stipendium rok před podáním přihlášky na zahraniční vysokou školu. Pokud studujete na střední škole, je vhodné žádat o stipendium ve druhém pololetí třetího ročníku (septimy). V případě, že stipendium získáte, můžete se začít připravovat na přijímací řízení na zahraniční univerzitu s vědomím, že v případě přijetí vám Bakala Foundation pomůže uhradit náklady na studium.

Uzávěrka přihlášek do programu Scholarship je 20. dubna 2020. Informace o tom, kdo postupuje k pohovorům, bude uchazečům rozesílána v první polovině srpna. Pohovory se uskuteční v Praze v září 2020.

Podporujete studenty, kteří se na univerzity teprve hlásí či budou hlásit, nebo studenty, kteří již byli ke studiu přijati?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Termíny našich uzávěrek jsou nastaveny ve prospěch studentů, kteří se na univerzity teprve hlásí. Je tomu tak proto, že jedním z našich cílů je podpořit především ty nadějné studenty, kteří o studiu na opravdu kvalitních univerzitách sice uvažují, ale finanční stránka takového studia pro ně může představovat velkou překážku. Udělení našeho stipendia je při realizaci jejich snu podpoří a dodá jim odvahy. Studenti již přijatí se o naše stipendium mohou také ucházet. Může se jednat například o studenty, kteří byli přijati na základě brzké přihlášky (early admission) nebo o studenty, kteří si finance na první roky studia již zajistili, jejich zdroje však nevydrží na celá studia a žádají o podporu do budoucích let.