Představujeme nové stipendisty ASSIST

Seznamte se s třemi talentovanými studenty, kteří s podporou stipendia ASSIST nastoupí v září 2021 na výběrové střední školy v USA, kde stráví školní rok 2021/ 2022. 

Požádali jsme je, aby se nám trochu představili a odpověděli na následující otázky:

 1. Můžeš se nám představit?
 2. Proč ses rozhodl/a studovat střední školu v USA?
 3. Na co se nejvíc těšíš?
 4. Máš naopak z něčeho obavy?
 5. Na jakou školu v USA nastoupíš? Co o ní zatím víš?

 

Jmenuji se ŠTĚPÁNKA POVOLNÁ
Pocházím z Rakovník, Středočeský kraj
Nyní studuji Gymnázium Zikmunda Wintra
v Rakovníku
Budu studovat Tower Hill School, Wilmington, Delaware
 1. K mým oblíbeným činnostem patří čtení, běh v přírodě a také ráda peču. V poslední době se hodně věnuji hře na klavír a na housle, v čemž budu pravděpodobně pokračovat i v Americe. O prázdninách příležitostně vypomáhám na táborech, někdy coby vedoucí jindy jako kuchařka. Moje nejoblíbenější předměty jsou matematika a jazyky (angličtina a španělština).
 2. Navštívit cizí zemi na delší dobu bylo jedním z mých snů již od páté třídy, kdy naše rodina hostila studentku z Mexika. Od té doby jsem k tomuto snu tak nějak směřovala. Amerika se mi vždy moc líbila a když jsem našla možnost vycestovat do zahraničí, tak jsem neváhala. Ráda poznávám nové věci, ať už to v tomto případě bude americká kultura, školský systém či budoucí spolužáky.
 3. Nedokážu vybrat pouze jednu věc, na kterou se nejvíce těším, ale určitě k nim patří moje nová rodina. Jsem nadšená, že se mi naskytne možnost navštívit spoustu zajímavých míst, na které bych se bez příležitosti studovat v zahraničí nejspíš nepodívala.
 4. Největší obavy mám z toho, zda si s mojí rodinou budu rozumět a jak zapadnu mezi své nové spolužáky. Ale věřím, že všechno dobře dopadne.
 5. O své škole, která se jmenuje Tower Hill, už jsem si vcelku udělala představu, díky jejím obsáhlým webovým stránkám. Stojí v centru města Wilmington, které leží mezi New Yorkem a Bostonem. Nachází se ve státě Delaware. (Jestli jste o něm neslyšeli, tak není divu, jedná se o 2. nejmenší stát v USA). Líbí se mi, že škola nabízí nespočet sportovních aktivit a také mě zaujal jejich rozsáhlý hudební soubor, do kterého se s trochou štěstí budu moci zapojit.

 

Jmenuji se JOSEFÍNA SARAH ELISOVÁ
Pocházím z Praha
Nyní studuji Open Gate School
Budu studovat St. Paul’s School, Concord,
New Hampshire

 

 1. Ze všeho nejraději se věnuji humanitním oborům, a to jak ve škole, tak ve volném čase. Momentálně studuji na gymnáziu Open Gate, kde se většina předmětů vyučuje v anglickém jazyce. Anglicky se učím od dvou let a v angličtině píšu, mluvím a přemýšlím častěji než v češtině. Studium ve Spojených státech je pro mne skvělou příležitostí, jak angličtinu využít. Jsem členkou debatního klubu, účastním se modelů OSN a zapisuji schůzky Studentské rady. Také sportuji, hraji tenis a squash, plavu a ráda chodím na procházky v přírodě.
 2. Pro mne to byl poměrně spontánní nápad, ale zároveň jsem věděla, že studium v zahraničí je součástí mé budoucnosti.
 3. Rozhodně se nejvíce těším na poznávání nových lidí a kultur a samozřejmě i na americký výukový systém. Těším se na předměty, které jsem si sama mohla vybrat a také na život v nové komunitě.
 4. Snažím se na obavy vůbec nemyslet a raději přemýšlím nad pozitivními aspekty mojí cesty. Kdybych si ale musela něco vybrat, tak mám určité obavy z toho, jak zvládnu studovat v jiném systému a v novém prostředí. V žádném případě si ale nenechám obavami ovlivnit pozitivní očekávání.
 5. V září nastupuji na Paul’s School ve městě Concord v New Hampshire. Škola je internátní, takže zde žijí všichni včetně učitelů. Škola nabízí pestrý výběr předmětů i mimoškolních aktivit, proto myslím, že se rozhodně nudit nebudu. Jsem vděčná za tuto příležitost.

 

Jmenuji se ONDŘEJ SZKANDERA
Pocházím z Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj
Nyní studuji Gymnázium PORG Ostrava
Budu studovat Christ School, Arden,
North Carolina
 1. Již pět let navštěvuji gymnázium PORG Ostrava, velkou součástí mého života je však také sport. Běhám, jezdím na kole, chodím po horách, lyžuji. Přestože si myslím, že mě do užšího okruhu kandidátů dostaly mé znalosti, byl to právě sport a mé nadšení pro všechno možné, co mi pomohlo oslovit porotu a díky čemu jsem se stal ASSIST stipendistou. Kromě aktivního pohybu již dlouhou dobu hraji šachy nebo na kytaru. Stručně řečeno, jsem ten typ člověka, který prostě musí být všude, od školní kapely přes instruktora na táborech až po mezinárodního studenta, jenž stráví rok v cizí zemi, s cizími lidmi a v cizím prostředí.
 2. Když jsem se dozvěděl, že jsem byl přijat mezi ASSIST stipendisty, byl to pro mě trochu šok. Nevěřil jsem, že by bylo vůbec možné se v něčem takovém prosadit, doposud jsem si své vzdělávání v zahraničí pouze představoval. Nicméně jsem vždy toužil studovat v cizině a zažít něco nevšedního, čímž tento zážitek zcela jistě bude.
 3. Zní to asi krapet otřepaně, online výuka mě však již začíná opravdu unavovat. Kromě prohloubení mých znalostí a angličtiny se tedy těším také na potkávání nových lidí, objevování nových míst a zkoušení nových věci. Zkrátka budu hltat život za oceánem plnými doušky.
 4. Samozřejmě, že mám obavy z mnoha věcí, od těch méně opodstatněných jako nahodilá ztráta cestovního pasu až po obavy akademické a otázky, zda budu Američany stíhat a studium zvládat. Bez strachu však není odvahy, mým cílem je všechny tyto obavy překonat a ukázat, že nic není nemožné.
 5. V srpnu nastoupím na Christ School v Severní Karolíně, a přestože je stále plno věcí, které zatím netuším, vím, že přírodu tam mají krásnou, hory vysoké a trávu na hřišti amerického fotbalu zastřiženou. Je tedy jasné, že alespoň v tomto ohledu se nudit nebudu a již se nemůžu dočkat.

 

Více informací o středoškolských stipendijních programech ASSIST & HMC najdete na našich stránkách.