Architekt Mat Cash v Praze představí projekty studia Heatherwick a vyhlásí vítěze Kaplicky Internship 2019

Join in

Sorry, this entry is only available in Czech.

Ve čtvrtek 24. října 2019 se v Centru současného umění DOX uskuteční přednáška Mata Cashe z londýnského studia Heatherwick, jednoho z nejvýznamnějších architektonických studií současnosti. Přednáška s názvem „Designing the Human-Centric City“ se koná při příležitosti vyhlášení vítěze 5. ročníku soutěže pro studenty a čerstvé absolventy architektonických oborů Kaplicky Internship. Letošní vítěz absolvuje tříměsíční stáž právě ve studiu Heatherwick. Soutěž organizuje nadace Bakala Foundation ve spolupráci s londýnským Design Museem a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

Během své přednášky v DOXu, která nese název „Designing the Human-Centric City“, se Mat Cash bude věnovat posledním projektům studia Heatherwick. Zaměří se zejména na to, jak lze prostřednictvím promyšleného designu vytvořit místa, která dávají lidem možnost vnímat své okolí novým způsobem a jak mohou urbanistické změny přispět k lepšímu soužití. Představí pozadí vzniku projektů, jako je Coal Drops Yard v Londýně, Zeitz MOCAA v Kapském Městě, 1000 Trees v Šanghaji a Vessel v New Yorku.

Mat Cash přijíždí do Prahy jako člen odborné poroty 5. ročníku soutěže Kaplicky Internship, jejíž vítěz získá příležitost absolvovat ve studiu Heatherwick tříměsíční stáž. Do druhého kola soutěže postoupilo šest studentů a čerstvých absolventů architektonických oborů českých vysokých škol. Vedle Mata Cashe v porotě usednou architekt a vysokoškolský pedagog Michal Kohout, historik architektury Zdeněk Lukeš a ředitel londýnského Design Musea Deyan Sudjic. Čestnou členkou poroty je Eliška Kaplický Fuchsová.

Přednáška Mata Cashe se uskuteční od 18:00 a bude probíhat v angličtině. Po jejím skončení bude vyhlášen vítěz Kaplicky Internship 2019 a následně budete mít možnost prohlédnout si soutěžní práce všech šesti finalistů.

Akce je otevřena pro veřejnost zdarma po předchozí registraci zde.

 

Studio Heatherwick a Mat Cash

Studio Heatherwick založil britský designér Thomas Heatherwick. Více než dvousetčlenný tým studia propojuje architekturu, design a urbanistické plánování. Studio je známé zejména svou nekonvenčností, nápaditostí a jedinečností. Mezi jejich projekty patří nová dominanta New Yorku, vyhlídková věž z propletených schodišť Vessel, „chlupatý“ britský pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji, nový vzhled londýnského dvoupatrového autobusu nebo kotel pro oheň na Olympijských hrách v Londýně 2012. Studio se věnuje především projektům s významným pozitivním sociálním dopadem. V současnosti pracuje na 30 projektech v 10 zemích napříč čtyřmi kontinenty.

Mat Cash vede projekty studia Heatherwick ve Velké Británii, Japonsku, Singapuru a USA. Patří mezi ně nová rezidenční věž v Singapuru, pečovatelské centrum Maggie’s pro pacienty s rakovinou ve Velké Británii či nový veřejný prostor v New Yorku, Pier55. Nedávno jeho tým dokončil oceňované muzeum současného afrického umění v Kapském Městě, Zeitz MOCAA.