Kaplicky Internship

Vítězka Kaplicky Internship 2023 se svým projektem pro vágní terény získala stáž ve studiu Büro Ole Scheeren

21. listopadu 2023
Svou vítězku zná 9. ročník soutěže Kaplicky Internship, kterou pořádá nadace Bakala Foundation pro studenty a čerstvé absolventy českých architektonických vysokých škol. Odbornou porotu nejvíce oslovila Anna Jelínková, absolventka Fakulty architektury VUT v Brně se svým projektem Naše cizí místa. Odměnou jí bude tříměsíční plně hrazená stáž v berlínské centrále studia Büro Ole Scheeren.
Finále soutěže se konalo v pondělí 20. listopadu, kdy před odbornou porotou prezentovalo své projekty pět finalistů ve Student Hubu nadace Bakala Foundation. Porotu složenou z českých odborníků a odbornic doplnil Deyan Sudjic, emeritní ředitel londýnského Design Musea, které je jedním z partnerů soutěže, a dále Emma Aulanko, zástupkyně berlínského studia Büro Ole Scheeren, do kterého letošní vítězka nastoupí na pracovní stáž.
Soutěž Kaplicky Internship byla již podruhé pořádána ve spolupráci s Českou komorou architektů a jejich Soutěžní přehlídkou diplomových prací (tzv. Diplomky). Vyhlášení vítězů obou soutěží proběhlo v prostorách CAMP (Centrum architektury a městského plánování) v podvečer 20. listopadu. Slavnostní večer zahájil Ole Scheeren, ředitel a zakladatel stejnojmenného studia, se svou přednáškou na téma Form Follows Fiction.
Po přednášce se diváci dozvěděli jména mladých architektů a architektek, kteří si odnesli různá ocenění. Vítězkou 9. ročníku Kaplicky Internship se stala 26letá Anna Jelínková se svým projektem Naše cizí místa (Our estranged places), který se zabýval využitelností prázdných městských prostranství, tzv. vágních terénů. Svůj multifunkční dům situovala do Chrudimi v sousedství kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Záměr projektu popisuje sama autorka: „Prvotní myšlenkou bylo spojit vlastnosti vágních terénů a zjistit, zda by bylo možné je využít k bydlení. Snažila jsem se najít způsob bydlení pro mojí generaci, pro kterou je tato otázka momentálně tíživá, a navrhnout vhodnou alternativu ke spolubydlení.”
Čím její projekt oslovil porotu, vysvětluje Ole Scheeren: „Hustota zalidnění a obyvatelnost měst jsou některé z klíčových otázek naší profese. Buro-OS má dlouhodobý závazek vytvářet místa pro život a integrovat přírodu do městského prostředí, a to nejen pro uživatele našeho designu, ale také pro obyvatele města a komunity. Projekt Anny Jelínkové se zaměřuje na městské proluky a nevyužitá místa s cílem zpřístupnit tyto prostory a zachovat určitou míru flexibility a svobody užívání pro komunitu. Myslíme si, že to poskytne společný základ pro budoucí spolupráci a těšíme se, že Annu přivítáme v našem týmu.”
„Na stáž v Berlíně ve studiu Ole Scheerena se moc těším i proto, že jejich projekty jsou jiné než ty, kterým jsem se doposud věnovala,” říká čerstvá vítězka. “Bude pro mě také velkým přínosem podílet se na projektech na různých kontinentech.”
Anna Jelínková se tak přidává k předchozím 8 vítězům Kaplicky Internship, kteří díky své účasti v soutěži získali stáž v renomovaných architektonických studiích jako jsou Zaha Hadid Architects, Foster + Partners, Eva Jiřičná Architects a další.
Více informací o Kaplicky Internship najdete na stránkách nadace.

Další novinky