Michaela Bakala

Michaela Bakala má bohaté podnikatelské i manažerské zkušenosti, podílí se na správě rodinných aktivit a investic, nejvíce sil však nyní věnuje dobročinnosti. Mezi filantropické oblasti, které jsou jí nejbližší, patří podpora vzdělávání, rozvoj demokratické společnosti a role žen ve společnosti.

Michaela vystudovala filmovou a televizní produkci. Po studiích se ujala řízení PR a komunikace velké průmyslové společnosti a následně se stala vedoucí tiskového oddělení Občanské demokratické strany (ODS). Své zkušenosti PR profesionálky zúročila ve vlastním podnikání. Založila PR agenturu a podílela se na vzniku soutěže krásy pod značkou Česká Miss, kterou deset let vedla. Později spolu se svým manželem Zdeňkem Bakalou založila společnost Bakala Capital spravující jejich rodinné investice v USA, Švýcarsku, Jižní Africe, v České republice a dalších zemích světa.

V současné době se Michaela soustředí na rozvoj filantropických aktivit rodiny, především jako předsedkyně správní rady Bakala Foundation sídlící v Praze. Nadace se zaměřuje zejména na vzdělávání, její vlajkový stipendijní program Scholarship dal už více než dvěma stovkám talentovaných studentů šanci studovat vybrané obory na prestižních univerzitách po celém světě.

Jedním z hlavních témat rodinné filantropie je i rozvoj demokratické společnosti. Působí ve správní radě Knihovny Václava Havla, kde usiluje o to, aby odkaz Václava Havla zůstal živý a mladá generace měla možnost seznámit se s jeho pohledem na demokratické hodnoty a moderní dějiny. Se stejným nasazením podporuje Michaela Bakala aktivity Nadace Fredericka W. de Klerka v Jihoafrické republice, kde rovněž působí ve správní radě.

Spolu s manželem stála také u založení středoevropské pobočky amerického Aspen Institutu v Praze. Na dalším směřování Aspen Institute Central Europe se Michaela nyní podílí v roli členky dozorčí rady.

Českým ženám se snaží dodat odvahu a podporuje je v hledání vlastní cesty k úspěchu. Vedle řady jiných způsobů podpory a povzbuzení je hrdá na svou roli patronky projektu Top ženy Česka, který oceňuje významné ženy veřejné i soukromé sféry v České republice.