Do you want to experience a year or two studying at an American or British high school? Would you like to get a sense of what living in another country is like and improve your English? Apply for the ASSIST & HMC scholarship program, enabling talented and motivated secondary school students to study for a year in the USA or for two years in the United Kingdom. Join the ranks of more than 290 successful scholars, many of whom continued their studies at prestigious universities abroad.

 

Attention: Applications now closed!
We look forward to new applications in fall 2021.

 

Who Can Apply?

  • First and second year Czech secondary school students with a high level of English proficiency and excellent school results (the Davis Scholarship is also available to 9th grade primary school students).
  • Students interested in studying for either a year or two years at prestigious American and British high schools.
  • Talented, motivated, and independent young people who quickly adapt and thrive in a new environment.

 

 

Scholarships Offered

A Year in the USA

In cooperation with ASSIST – American Secondary Schools for International Students and Teachers and their network of 80+ private American schools, we offer a one-year scholarship program at private high schools in the USA. The scholarship covers tuition, room, and board at a boarding school, or tuition and housing with an American volunteer host family at a day school. The scholarship does not cover the ASSIST administrative fee, travel costs, visa, insurance, or any personal expenses.


Two Years in the UK

Together with the HMC – Headmasters’ & Headmistresses’ Conference, we offer a two-year study program at prestigious private schools in the UK. Founded in 1869, HMC is the oldest association of headmasters and headmistresses of British independent schools. It currently boasts 243 member schools. The scholarship covers tuition, room, and board. The administrative fee, and travel costs are not covered by the scholarship.


Davis International Scholarship

The Davis International Scholars program offers two- to three-year study programs leading up to graduation at one of six Davis member boarding schools in the USA. This program is available to students of the 9th grade of primary schools and first year of secondary schools. Should they continue their studies at an American university, Davis Scholars are eligible for financial aid of 25,000 USD per year for the duration of five years. The program is primarily intended for students from low-income families.

 

 

Selection Process

After filling out the online application and the submission of all required documents, all applicants are invited to complete a language proficiency test. Successful candidates are invited to interviews with ASSIST and HMC delegates. Following the interviews, scholarship winners will receive offers by ASSIST or HMC to study in the USA or UK, depending on their preference indicated in the application.


Program Schedule

October 22nd: Launch of the program, online application goes live
November 23rd: Program presentation
December 10th: Application submission deadline, language proficiency test
December 22nd: Deadline for language proficiency test
January 14-15th: Interviews with ASSIST applicants
January 17-18th: Interviews with HMC applicants
March: Announcement of scholarship winners

 

Lectures and Workshops (in CZ language)

PAST EVENTS:

23. 11.  Info webinar: ASSIST & HMC Scholarships (No. II)

25. 11. Live chat – ASSIST & HMC Scholarships – Your questions, our answers (follow our FB)

 

Na co se můžeš těšit?

 

FAQs

Máme s rodiči povolení k trvalému pobytu v ČR. Mohu se zúčastnit konkurzu?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Ne, program je vypsán pouze pro občany České republiky.

Studuji 3. ročník střední školy, v příštím roce maturuji. Mohu se zúčastnit konkurzu?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Ne. Bohužel nesplňujete jeden ze základních požadavků, program není určen pro studenty, kteří by v době pobytu navštěvovali maturitní ročník. Je to požadavek zahraničních partnerů.

Proč se mohou o stipendium ve Velké Británii ucházet jen studenti, kterým k 1. 9. není více než 17 let a 6 měsíců?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Důvodem je skutečnost, že povinná školní docházka v Británii začíná již v pěti letech. Je potřeba se na problém dívat z pohledu škol, respektive ubytování na internátě, stipendia jsou nabízena do předmaturitních ročníků. Pokud jste měli odklad a nastoupili jste do školy v sedmi letech, mohl by pro vás být velký věkový rozdíl mezi vámi a spolužáky nepříjemný. Věk 17 let a 6 měsíců se vztahuje k datu narození 1. 3., nicméně pokud jste narozeni v lednu či v únoru, připouští partneři, že se o stipendium ucházet můžete. V případě, že postoupíte na pohovory, bude na posouzení toho, kdo pohovory povede, zda by v konkrétním případě mohli zvážit výjimku.

Na loňském vysvědčení jsem měl/a nedostatečnou z matematiky. Mohu se zúčastnit konkurzu?

Sorry, this entry is only available in Czech.

Účast v konkurzu není podmíněna průměrem prospěchu, nevylučujeme tedy ani studenty s horším průměrem nebo nedostatečnou na vysvědčení. Je však nutné upozornit, že je to pro pohovory velká nevýhoda, protože akademické výsledky jsou důležitým faktorem pro výběr. Jsou-li dva kandidáti na stejné úrovni, může být lepší akademický výsledek rozhodujícím kritériem.