Od studia v zahraničí by se neměl nechat nikdo odradit, říká Tětek

Jakub Tětek bakalascholar

Sorry, this entry is only available in Czech.

Studoval na plzeňském Církevním gymnáziu a později přešel na skotskou střední školu Dollar Academy. Poté se jednadvacetiletý Jakub Tětek ze Zruče u Plzně rozhodl přeskočit dva ročníky střední školy a jít na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy (UK), kde studoval a dělal výzkum v informatice.

V současnosti studuje magisterský program z teoretické informatiky v Dánsku na University of Copenhagen a dělá výzkum na výzkumném centru BARC (Basic Algorithms Research Copenhagen).

Po bakalářských studiích na Matfyz UK jste se přesunul za studiem do Dánska. Co vás k tomu přimělo a proč jste si vybral zrovna Dánsko?

Hlavní priorita byla najít místo, které by mi umožňovalo efektivně se učit dělat dobrý výzkum v mém oboru. To se nejlépe dělá tak, že člověk pracuje s dobrými vědci. Proto, když jsem měl možnost jít pracovat do kodaňského výzkumného centra BARC s Mikkelem Thorupem, jedním z předních výzkumníků v teoretické informatice, měl jsem jasno.

 

Pokud byste měl srovnat studium na vysoké škole v Česku a v Dánsku, v čem vidíte největší rozdíly?

Výuka v Dánsku je určitě více zaměřená na to, aby byl člověk schopen naučené znalosti použít. V mém případě to například u programování znamenalo, že se zkoušelo, zda je student schopen využít znalosti při programování projektu. U matematiky se zkoušelo, zda student rozumí materiálu detailně a ne jen, zda je schopen napsat matematický důkaz, jak se ho naučil nazpaměť. Na Matfyzu určitě také byla taková snaha, ale nebylo to dotažené tak daleko. Dalším rozdílem je, že v Dánsku je vyučováno více s pochopením, že je potřeba studentům pomoci danou látku pochopit. Umožňuje mi to naučit se věci, které bych jinak měl problém pochopit. S obojím pak souvisí i to, že v Dánsku je výrazně méně předmětů. Myslím si, že do přípravy jednotlivých přednášek jde výrazně více času a energie, což se pak projevuje i na jejich počtu. Každý si pak musí vybrat, která možnost mu více vyhovuje – zda kvalita, nebo kvantita.

 

Doporučil byste studentům z ČR studium v zahraničí?

Určitě. Myslím si, že každý by se měl snažit jít na nejlepší školu, jakou může. Nejlepší teď nemyslím podle nějakých mezinárodních žebříčků, ale podle individuálních preferencí a potřeb. Pro mnohé taková škola bude v zahraničí, pro mnohé v Česku. Nikdo by se neměl nechat odradit tím, že je náročné nejdřív najít školy v zahraničí, pak vyplnit přihlášky a pak se přestěhovat. A nikdo by se také neměl nechat odradit finanční náročností, protože existuje mnoho stipendií, kterých je možné využít. Já mám zkušenost se středoškolským stipendiem od HMC (které nově v rámci Česka organizuje Bakala Foundation) a se stipendiem Scholarship na univerzitní studium od Bakala Foundation. Existuje ale i mnoho dalších. Obě zmíněná stipendia můžu doporučit. Zrovna v Dánsku jsou také cenově dostupné střední školy v angličtině, protože cena internátu je odvozena od příjmu rodiny, takže typická česká rodina zaplatí výrazně méně než kdekoliv jinde.

 

V rámci svého magisterského studia se hodně věnujete výzkumu. Na čem nyní pracujete?

Pracuji na vícero projektech, většina z nich se ale točí okolo následujícího problému: máme hodně dat a chtěli bychom na nich udělat nějaký výpočet. Je možné podívat se jen na malou část dat a pak z toho mála, co jsme viděli, odhadnout výsledek daného výpočtu? Přirovnal bych to k předvolebnímu průzkumu – to se také nikdo neptá všech lidí, ale jen malého reprezentativního vzorku. My zjišťujeme, jaké další věci se takovým způsobem dají o datech zjistit, a jak to dělat co nejefektivněji.

 

O Scholarshipu:

Stipendijní program Scholarship je určen zájemcům o studium ucelených bakalářských nebo magisterských programů na zahraničních univerzitách, kteří mají české státní občanství (nebo povolení k trvalému pobytu v ČR) a v den podání žádosti jim není více než 33 let. Stipendium je úspěšným uchazečům přislíbeno na celou dobu trvání studia (bakalářského či magisterského), pod podmínkou dobrých průběžných studijních výsledků. Přihlášky do ročníku Scholarship 2021 jsou otevřené do pondělí 18. ledna 2021. Stipendium poskytuje nadace Bakala Foundation, která na špičkových zahraničních univerzitách po celém světě podpořila již 171 českých studentů a studentek.

Zdroj: https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/od-studia-v-zahranici-by-se-nemel-nechat-nikdo-odradit-rika-tetek-20210115.html