Vojtěch Rudorfer: Rád bych v budoucnu pracoval podobně jako u David Chipperfield Architects

V rubrice New Generation představujeme mladou generaci a přinášíme pohled architektů, před kterými stojí současné výzvy oboru. Tentokrát jsme oslovili architekta Vojtěcha Rudorfera, který se svým návrhem hangáru pro vzducholoď s vědeckotechnickým zázemím umístěným v norských Špicberkách zvítězil v soutěži Kaplicky Internship 2020 a získal stáž v prestižním londýnském studiu David Chipperfield Architects.

Kaplicky Internship 2020 jste vyhrál se svým návrhem hangáru pro vzducholoď s vědeckotechnickým zázemím. Hangár je projektován pro umístění v městečku Ny-Alesund na norských Špicberkách, kde leží jedna z nejsevernějších a nejdůležitějších stanic pro polární výzkum. Proč jste se rozhodl právě pro tento projekt, a především proč zrovna norské Špicberky?

Bylo to společné ateliérové zadání, takže obdobného rozhodování jsem byl ušetřen. Původně jsem se chtěl v diplomu věnovat lokálním tématům v mé rodné Olomouci, nakonec jsem měl ale možnost zpracovávat diplomní projekt v ateliéru Mirko Bauma a Vojtěcha Hyblera, kde už bylo zadání dané. Poetický, konstrukčně zaměřený příběh s reálnými obrysy. Mirko Baum nám dal hezky zabrat a snad z nás nakonec vymačkal něco šťavnatého.