Na univerzitách v zahraničí studují stovky Čechů. Drahé školné hradí stipendium

Denik.cz: O evoluční biologii a zvláště fylogenetické stromky se David Černý zajímal už od doby, co se s nimi poprvé setkal jako středoškolák. Dnes nejen o nich přednáší dalším studentům Chicagské univerzity. Narodil se sice v Praze, ale na vysokoškolská studia zamířil za moře.
„Vystudoval jsem obor ekologie, etologie a evoluce na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Po bakaláři jsem nastoupil na doktorát na Fakultě geofyzikálních věd University of Chicago,“ vypráví David Černý. Věnuje se vývoji a výzkumu statistických metod a aplikací, které se používají ke studiu příbuzenských vztahů a evoluční historie různých organismů z paleontologických dob. Z jeho studií citují stovky dalších výzkumníků a s kariérou ve vědě rozhodně nekončí.

Žádná kariéra v zahraničí ale možná nemusela být, kdyby se studentovi nepodařilo získat hned pro první ročník studia stipendium od české nadace Bakala Foundation. Univerzity v USA mají školné, na těch prestižních, kam patří i Chicagská univerzita, se pohybuje až okolo šedesáti tisíc dolarů (téměř 1,5 milionu korun) za rok. „Bez stipendia by bylo studium naprosto nemyslitelné,“ připouští doktorand.

Stipendium navíc pokrylo i další náklady. „Nemusel jsem si dělat starosti ani s náklady na bydlení, čehož si velice vážím, protože ty bych z brigád jistě neutáhl – nemluvě o tom, že americké studentské vízum možnosti brigád poměrně omezuje. Stipendium mi dokonce zčásti pokrylo i další výdaje, jako je stravování nebo doprava,“ popisuje.

Celý článek na: Na univerzitách v zahraničí studují stovky Čechů. Drahé školné hradí stipendium – Deník.cz (denik.cz)